• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319627,304
  % 1,40
 • BIST 100
  %

Buharlı Makinenin Sanayi Devrimindeki Önemi Nedir?

Buharlı Makinenin Sanayi Devrimindeki Önemi Nedir?

Buharlı Makinenin Sanayi Devrimindeki Önemi Nedir?

Buharlı Makinenin Sanayi Devrimindeki Önemi Nedir? 17’ci yüzyılda James Watt ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmen modern buhar makinesini icat etti. Buhar makinesinde kaynatılan su buharlaşarak genişlemeye başlar ve genişleyeme başlayan buhar basıncın yaratılmasına neden olmaktadır. Elde edilen basınçla çarklar hareket etmeye başlar ve mekanik enerji elde edilir.

 Buhar Makinesinin Üretilen Ürünlerin Taşınmasını Artırması

Buhar makinesinin keşfinden önce madenlerin, ürünlerin taşınması at arabaları, insan gücüyle, yelkenli gemlilerle oluyordu. Hava koşulları, yolların uzunluğu, kapasitenin az olması ve diğer nedenler ürünlerin taşınmasında sorunlar yaratıyordu.

Mesela, şiddetli yağmur yağdıktan sonra yollarda atların hareketinin yavaşlamasına sorun oluyordu, amma buharla hareket eden lokomotifler için yağmurun yarattığı sorunlar yok denilecek kadar azdı ve ya denizdeki fırtınaların buharlı gemilere etkisi azdı. Motorların da günümüzde “at gücü” ile kıyaslanmasının de nedeni bu zamanlardan geliyor.

 Buhar Makinesi Ve Yerleşim Faktörü

Buharlı makineden de önceden insanlar mekanik enerjini su değirmeni, yel değirmeni ve başka yollarla elde ediyordu. Lakin bunların bazı sorunları vardı, mesela su değirmenini her yerde kurmak mümkün değildir. Suyun hızlı aktığı yerlerde kurulması gerekmektedir. Yel değirmenini yelin çok az olduğu yerde kurarsak, verimliliği çok az olacaktır. Lakin buharlı makinede böyle değildir, yeterli yakıtın olması ile istediğimiz yerde enerjini mekanik enerjiye dönüştürmek mümkündür.

 Buhar Makinesinin Maliyetini Azaltması

Buhar makinesinden önce üretimde en çok insan gücü kullanılıyordu. İnsan gücü sınırlı olması daha çok üretmek için daha çok insan gerektiriyordu. Lakin buhar makinesinin buluşundan sonra artık çoklu insana gerek kalmadı ve mesela 3-4 insan 1 halını 4-5 dakikaya hazırlarken, 1 makine 5 halını 2-3 dakikada yapıyordu. Buhar makinelerinin böyle olması da işletme sahibinin daha çok yararına olduğu için, daha çok çalışan almak yerine buharlı makine almayı tercih ettiler.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.