Nedir?
Neler Oluyor?

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir?

Borsada Ayı Piyasası Nedir?

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir? Borsaya ilk girdiğinizde karşılaşacağınız 2 terim vardır. Bu terimlerden bir tanesi ayı piyasası bir diğeri de boğa piyasası. Başlıktan da anlayacağınız üzere burada biz “ayı” piyasasını sizlere anlatacağız. Temel olarak ayı piyasası demek fiyatların kötüye gittiği ve piyasadaki bu düşüşün daha da devam edeceği anlamında kullanılan bir terimdir. Yeri gelmişken yukarıda bahsettiğimiz diğer bir kavram olan boğa piyasası ise ayı piyasasının tam tersi olarak yükselişi belirtmektedir. Temel olarak ayı piyasası borsacılar için tehlike çanlarının çaldığının göstergesidir.

 Piyasalardaki Ayı Eğilimi

Piyasa düşüşe başlamış ve bu düşüş devam edecekse borsacılar bu duruma ayı eğilimi demektedirler. Ayı eğilimini duyduğunuzda ve ya gördüğünüzde çalkantılı zamanların geldiğini anlamalısınız. Unutmayın piyasaların ayı eğiliminde olduğu duyduğunuzda ve ya gördüğünüzde kâğıtların satışlarının çok olacağını anlamalısınız. Bu durum su götürmez bir gerçekliktir. Ayı eğiliminden bahsetmek için yüzde yirmi düşüş olması gerekmektedir. Bu yüzde yirmi düşüş doğal olarak yatırımcıları korkuttuğundan dolayı yatırımcılar kâğıtlarını satmaya başlayarak oluşacak zarardan kendilerini en az zararla kurtarmak istemektedirler. Böyle olunca küçük bir kar tanesi büyüyerek çığa dönüşmektedir. Uzun soluklu olan piyasaların ayı eğilimini grafiklerden anlamak mümkündür.

 Ayı Eğiliminin Tarihçesi

1900’lü yıllarda doğan ayı tabiri Wolfstreet de kullanılmaya başlamasıyla birlikte yaygınlaşmış ve günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Hatta şöyle bir şey denilmektedir. Ayıyı yakalayamadan derisini satmak. Bu söz değerli okurlar için şifre niteliğindedir. Satmak kelimesi piyasalardaki ayı eğiliminin anahtar kelimesidir.

 Ayı piyasasının Oluşma Evreleri

Borsa oyuncuları ve ya yatırımcılar bir hisse senedinin ulaşabileceği son noktaya geldiğini düşünürler ve bu noktanın daha ilerisine çıkamayacağını düşündükleri kâğıtlarını satmaya başlarlar bunun etkisi olarak bu satış işlemi çoğalıp birçok kesime ulaşır. Borsa mantığı olarak bir kâğıt ne kadar çok satılırsa o kâğıt o kadar fazla değer kaybeder. Değer kaybettikçe o kâğıdı elinde bulunduran insanlarda daha fazla zarar etmemek için elindeki kâğıtları bir an önce elden çıkarmaya başlar. Bu sebepten ötürü düşüş artarak devam eder. Bir süre sonra ise artık o kâğıdın rayına oturup kendi stabilitesini sağladıktan sonra insanlar tekrardan o kâğıdı almaya başlayarak ayı eğiliminin son bulmasını sağlarlar. Bu noktadan sonra boğa eğilimi baş gösterir. Bu durumu ve ya piyasaları iyi okuyan insanlar bu eğilimlerden kazançlı çıkmayı başarırlar.

Özetle; piyasalardaki ayı eğilimini anlamak için değer grafikleri bize çok yardımcı olmaktadır. Eğer sert düşüş ibareleri varsa bizim piyasaların ayı eğiliminde olduğunu anlamamız gerekmektedir. Tabi ki bu durumu lehimize çevirme şansımız vardır. Her düşüş son bulacaktır. Tekrardan yükselişe geçeceği zamanı bulup artıya geçmek ise size ve sizin piyasayı okuma becerinize kalmaktadır.

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir?

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir?

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir?

Borsada Ayı Piyasası Ne Demektir? Borsaya ilk girdiğinizde karşılaşacağınız 2 terim vardır. Bu terimlerden bir tanesi ayı piyasası bir diğeri de boğa piyasası.

Kullanıcı Oyu: 4.7 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar