• YARIM ALTIN
  8.059,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8317
  % 0,02
 • € EURO
  35,1883
  % -0,15
 • £ POUND
  41,6069
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  4,5237
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -2,08
 • BITCOIN/TL
  2105606,614
  % -1,14
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Bolivya’da Morales’in İstifası İstendi

Bolivya’da Morales’in İstifası İstendi

Bolivya’da Morales’in İstifası İstendi. Bolivya’da seçimden sonra gerginlik hız kesmek bilmeden devam ediyor. Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı olarak görevine devam etmekte olan Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istedi.Polis protestolarının artması üzerine yer alan haberde ise Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi” açıklamasını yer almış idi.

Bolivya’da Neler Olmuştu?

Bolivya Devlet Başkanı Morales istifa
Bolivya Devlet Başkanı Morales istifa

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerden sonrasında yapılan incelemede ise başlayan protesto gösterilerine polisler de dahil oldu. Bunun üzerine 4’üncü kez Devlet Başkanı seçilen yer alan incelemede ise Evo Morales, darbe girişimi olduğunu açıklayarak halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırdı.Bolivya’nın Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz kentlerinde polisler, Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetini protesto etmek için kışlalarının çatılarına çıkarak gösteriler yaptı. Heroins de Cochabamba Bulvarı’nda bulunan Taktik Operasyon Biriminin (UTOP) çatısına çıkan polisler ellerinde Bolivya bayraklarıyla milli marşı söyledi.Evo Morales ise polislerin göstericilere katılmasından sonra darbe çağrılarının yapılması üzerine, halkı darbe girişimi karşısında demokrasiyi barışçıl bir şekilde müdafaaya çağırdı.

11 Kasım’da Bolivya’da yapılacak ve yüz binlerce insanın katılmasının beklendiği dev yürüyüş öncesinde Morales, görevi bırakmasını isteyenlere, “istifa etmeyeceğim” diyerek rest çekmiş idi.

Polis protestolarının artması üzerine Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi” açıklamasını yaptı. Polislere karşı askerin sokağa çıkmayacağı sözünü vermiş oldu.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.