Kripto Para Haberleri

Bitcoin’in mucidi bulundu

 

Bitcoin‘in mucidi bulundu

 

 

Avustralyalı girişimci ve akademisyen olarak bilinen Craig Steven Wright, bir dönem dünyayı kasıp kavurmakta olan sanal para Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia etmiş oldu.

 

Wright bu açıklamayı ise yapmış olduğu İngiliz BBC’ye yaptı. Bugüne dek olarak ise Bitcoin’in 2009’da ‘Satoshi Nakamoto’ takma adını kullanan kişi ya da kişilerce icat edildiği bilinmekte idi. Amerikan Newsweek dergisi 2014’te Nakamoto’nun gerçekte olan Dorian Satoshi Nakamoto adlı 64 yaşında Japon kökenli Amerikan vatandaşı olan bir fizikçi olduğu iddiasını ortaya atmış bununla beraber, ancak iddia söz konusu kişi tarafından reddedilmişti.

Geçtiğimiz yıl ise teknoloji dergisi Wired ve internet sitesi olan Gizmodo Wright’ın Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia edince, Wright’ın Sidney şehrindeki evi ve ofisi polis baskınına uğramıştı. BBC, Wright’ın Bitcoin’in mucidi olduğunu göstermek için bazı kanıtlar sunmuş olduğunu ve “İşin ana kısmı benim, ancak yardım da aldım” dediğini aktardı. Ancak The Economist gibi yayınlar iddiaya şüpheyle yaklaşmakta sadece bir iddia olarak biliniyor.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar