Kripto Para Haberleri

Bitcoin’e sürek avı

Bitcoin’e sürek avı

Bitcoin’e sürek avı Bugüne kadar Bitcoin’in 2009 yılında ‘Satoshi Nakamoto’ takma adını kullanan kişi ya da kişilerce icat edildiği bilinmekte.

Newsweek dergisinde ise 2014 yılında Satoshi Nakamoto’nun gerçekten Dorian Satoshi Nakamoto adlı 64 yaşında Japon kökenli Amerikan vatandaşı bir fizikçi olduğunu iddialar arasında yer almıştı. Ancak söz konusu kişi iddiaları reddetmişti.

Bu kez Nakamoto olduğu iddia edilen kişi Avustralyalı girişimci ve akademisyen Craig Steven Wright… Teknoloji dergisi Wired ve internet sitesi Gizmodo’nun adını ortaya attığı Wright’ın Sidney şehrindeki evi ve ofisi polis baskınına uğradı.

Reuters, ofis komşularının Wright’a çok önceden Bay Bitcoin lakabını taktığını yazdı. Bunun sebebi ise bir kez bir işin ücretini Bitcoin’le ödemeyi teklif etmesi oldu…

Nakamoto’nun elinde 1 milyon Bitcoin olduğu tahminler arasında yer almakta. Bunun bugünkü karşılığı ise 414 milyon dolar… Wright’ın iddiaları kabul etmesi durumunda ise bunun yanında kimliğini Nakamoto’nun e-postalarında kullandığı elektronik imza ile ispat edebileceği belirtiler arasında yer alıyor.

Bitcoin nedir?

İnternette alışverişte kullanılabilmekte olan Bitcoin riskli bir para türü. Arkasında yer alan Merkez Bankası garantisi bulunmamakta. Şu anda 1 Bitcoin 414 dolar civarında işlem görmekte. Adı skandallara karışsa da kimileri Bitcoin’in finansta devrim yaratacağını düşünüldüğü varsayılıyor. Tedavüle Bitcoin çıkarmak için ‘madencilik’ yapmak gerekli. Yani bunun yanında ise çok güçlü bilgisayarlar aşırı zor matematik işlemlerini ve analizlerini çözerek ancak sınırlı sayıda Bitcoin üretilmekte. Üretilebilecek Bitcoin limiti 21 milyon adet olarak bilinmekte. Bugüne kadar 14.9 milyon adet üretildiği bilinmekte.

[poll id=”12″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar