Kripto Para Haberleri

Bitcoin çılgınlığı geri geldi

Bitcoin çılgınlığı geri geldi

Bitcoin çılgınlığı geri geldi. 2013 yılındaki 13 dolardan artarak 1.100 dolara çıkmasının sonrasında en yüksek değerlerinden birine ulaşmış oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzdesel oranda 25 değerlenen Bitcoin yine de 1.150 dolarlık tarihi zirvenin uzağında yer almakta olduğu gözlendi.

AB kararı etkiledi
Bir ay önce 240 dolardan işlem görmekte olan bitcoin kısa sürede artış görüldü. Bitcoin çarşamba günü Sabah saatlerinde 492 dolardan işlem görmüştü. Akşam üzeri ise 430 dolara kadar gerileme gösterdi. Fakat bu çıkıştan önce dijital para birimi iniş çıkıştan uzak sessiz bir yıl geçirmiş oldu. Yıl içinde ortalama 200-250 dolardan işlem görmeye devam etti. Bu patlamada ise Avrupa Birliği’nin bitcoin’i para birimi olarak tanıması, izlemesi ve pozitif yönde yükselen şöhreti etkili oldu. Ekim ayında ise bunun yanında Avrupa Birliği Adalet Divanı, bitcoin’in ticari ürün yerine bir para birimi olduğunu kabul ettiğini belirtti. Bu karardan sonra katmadeğer vergisine tabi olmadığının netleşmesi bitcoin’e ilgiyi giderek daha da arttırdı.

Dijital para biriminde her gün yapılan işlem sayısı ile 2013 yılından beri çok hızlı yükseliyor. 2013’de günlük işlem sayısı 50 binlerdeyken bu sayı 2015 yılında günde 125 bine yükselmiş oldu.
Ancak bitcoin halen zayıf bir piyasa olarak görülmekte. Son dönemdeki artmasına karşın toplam piyasa değeri 7 milyar dolardan daha az olan bitcoin. Şu anda sirkülasyonda olan bitcoin sayısı 14.8 milyon civarında yer almakta.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar