Araştırma İnceleme

Bilinçsiz çoçuk sahibi olmaya son

Türkiye’de özellikle doğu kısmında bilinçsizce çocuk sahibi olanlar, aynı zamanda gelirine göre çocuk sahibi olmayı planlama yapamayanlar ile sık sık karşılaşıyoruz. Ailenin geçim durumuna göre çocuk sahibi olanların sayısı parmakla sayılacak kadar az. Bir asgari ücret alan işçinin ortalama 3.7 oranında çocuk sahibi olduğunu gözlemledik.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası buna bir çözüm üreterek engel olabilir. Gelişmiş ülkelerde çocuk sahibi olma oranı 1.9 oranındadır. Devletin ise buna ailenin gelirine göre çocuk sahibi olmak planlaması yapabilir. Mesela asgari ücret alan bir işçinin, 1 çocuğu olması, başka bir örnek ile 2000 TL üstü maaş alan bir işçinin ise 2 çocuk sahibi olması gibi örneklerle sınırlama koyulabilir. Bilinçsiz çocuk sahibi olmak hem ailenin durumunu, çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu sınırlamayı bozan ailelere ise ciddi para cezaları verilerek caydırıcı etkide bulunabilir. Ülkenin gelişimi için aile, çocuk için anlamda gelişimlerine yardımcı olacaktır. Bu sınırlama ise çoğu gelişmiş ülkelerde var olmaktadır. Çin’de mesela ailelerin en fazla 1 çocuk sahibi olma izni var. Ciddi bir şekilde bilinçsizce çocuk sahibi olunmakta.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar