Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Benzin ve Motorine Zam

Benzin ve Motorine Zam Motorinin litre fiyatına 12 kuruş zam gelirken, benzinin litresine ise 20 kuruş zam gerçekleşti. Söz konusu artış ile beraberinde pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren olmak üzere motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk artış vergiden karşılanmış olacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın sonrasında ise, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı “eşel mobil sistemi” tekrar devreye alınmış oldu.

Buna göre, motorin fiyatlarında yaşanan 12 kuruşluk artışın 6 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan kısım 6 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara’da ortalama olarak 6,37 liradan satılan motorinin litre rakamı ise 6,43 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,33 liradan 6,39 liraya, İzmir’de ise 6,37 liradan 6,43 liraya artış görülecek.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 13 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanmış olacak.

Ankara’da ortalama 6,97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,10 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,90 liradan 7,03 liraya, İzmir’de ise 6,95 liradan 7,08 liraya artış gösterecek.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

Eşel mobil sistemi nedir? Akaryakıt fiyatlarında uygulanan “eşel mobil sistemi”yle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki yükseliş neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen artışlar, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılmakta.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar