Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Benzin Fiyatlarına İndirim

Benzin Fiyatlarına İndirim

Benzin Fiyatlarına İndirim geliyor. EPGİS, benzine dünkü 12 kuruş indirimden sonrasında ise bu kez 11 kuruş yapıldığını ancak indirim kadar ÖTV’den yükseliş gerçekleştiği için pompa fiyatlarına yansıtılmadığını belirtmiş oldu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzine dünkü 12 kuruş zamdan sonra bu kez de 11 kuruş indirim yapıldığını açıklaması yer aldı. Ancak indirim, daha önceki zamlar ÖTV’den karşılandığı için pompa fiyatlarına yansıtılmayacak ve bunun beraberinde bu oranda ÖTV artmış olacak.

EPGİS, “Akaryakıt fiyatlarında indirim; 18/07/2018 tarihinden geçerli olmak üzere, Benzinde 11 kuruş/Litre indirim gerçekleşmiştir. Mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır.” diye belirtildi.

Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV), gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti.

Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre yer alan haberde ise, akaryakıt fiyatlarında petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış olması halinde, söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılmak suretiyle beraber uygulanmakta.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar