Ekonomi Haberleri

Bankalar vergide hız kesti

Bankalar vergide hız kesti

 

 

Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde yer almakta olan 18 bankaya 2015 için tahakkuk ettirilen vergi tutarı, 3 milyar lira azalarak 6,8 milyar liraya gerileme gösterdi.

 

 

2015 Vergiler dönemi Kurumlar Vergisi Mükellefleri Türkiye Geneli İlk 100 Sıralaması Listesi’nden derlenen haberlere göre, 2014’te anılan listede 23 banka yer alırken, geçen yıl itibarıyla bu sayı 18’e düşüş gösterdi.

Bu kapsamda yer alan ise Denizbank, Şekerbank, Alternatifbank, ING Bank ve Anadolu Bank liste dışında kalan bankalar olduğu görüldü.

2015’te listeye giren 7’si kamu bankası olmak üzere 18 bankaya tahakkuk ettirilen vergi tutarı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 30,5 azalarak 9,8 milyar liradan 6,8 milyar liraya indi. Söz konusu azalışta, 11 bankaya tahakkuk ettirilen vergi tutarındaki gerileme etkili olmuş oldu.

Halkbank’a tahakkuk ettirilen vergi tutarı, yüzde 86 düşüş göstererek 902,5 milyon liradan 127 milyon seviyelerine düşmüş oldu. İş Bankasına tahakkuk ettirilen vergi yüzde 68 azalırken, Ziraat Bankasındaki düşüş yüzdesel oranda ise 51 olarak gerçekleşti.

 

[poll id=”3″]

Bankalarda 93 milyon lira unutuldu


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar