Araştırma İnceleme

Bankalar arası TL piyasası

Bankalar arası TL piyasası

Bankalar arası TL piyasası Bankalar TL ile ilgili olan alışverişlerini T.C. Merkez Bankası bünyesinde bulunan interbank para piyasasında gerçekleştirebildikleri gibi organize olmayan pazarlarda kendi aralarında da gerçekleştirmektedirler. T.C. M.B. bünyesindeki İnterbank Para Piyasası’nda gerçekleştirdikleri işlemler için belirgin düzeyde teminat yaratırken, kendi aralarında yapmış oldukları işlemlerde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Bu tür işlemlerde teminat istenmediği için bankaların kendi aralarında yapmış oldukları işlemlere bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalar işlem yapacak bankalar ve işlem miktarlarıyla ilgili olmaktadır. İşlem miktarı ile ilgili getirilen sınırlamalara Line adı verilmektedir.

Bankalar arası TL piyasası nedir?

İşlemler telefonla pazarlık usuluyle yapılabildiği gibi bilgi dağıtım firmalarının dealing imkanlarından faydalanarak da yapılabilmektedir. Bu piyasada işlem oranları piyasadaki likidite ve bankaların nakit akışına göre belirlenmekte olup piyasadaki likiditenin artması ve bankaların nakit ihtiyaçlarının azalması borç verme oranlarını düşürmekte likiditenin azalması ve bankaların borç ihtiyacının artması oranları arttırmaktadır.

Bankalar arası TL piyasası

Bankalar arası TL piyasası Bankalar TL ile ilgili olan alışverişlerini T.C. Merkez Bankası bünyesinde bulunan interbank para piyasasında gerçekleştirebildikleri gibi organize olmayan pazarlarda kendi aralarında da gerçekleştirmektedirler.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar