Teknoloji Haberleri

‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüse dikkat

‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüse dikkat

‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüse dikkat ‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüsün Rusya ve Ukrayna’nın sonrasında ise Türkiye ve Almanya’ya da yayılmaya başladığı bildirisi yapıldı. Bilgisayarı açmanın bedeli ise yaklaşık 300 dolar olarak belirtildi.

 

İnternet ağlarında son derece olarak tehlikeli yeni bir fidye yazılımının ortaya çıktığı açıklanırken, Rusya’daki İnterfaks haber ajansı sisteminin ve yine Rusya’da yayın yapan Fontanka gazetesi bilgisayarlarının kilitlenmesiyle ortaya çıkmış oldu. 23 Ekim’de başlayan saldırı kısa sürede Ukrayna’da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı bilgisayarlarını kilitledi ve ciddi sorunlara yol açtı.

‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüse dikkat
‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüse dikkat

Önceki fidye yazılımı olarak bilinen ‘ExPetr’e benzeyen, ancak yakalanması çok daha zor olan ‘Bad Rabbit’in izin sürmekte olan ESED antivirüs yazılım şirketiyle Rusya merkezli Group-IB bilgisayar güvenliği şirketi, virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi görünen sahte bir yazılımla geldiğini tespit etmiş oldu.
Virüsün bulaşması durumunda ekrana kırmızı yazılı ‘Bad Rabbit’ uyarısı çıkıyor ve 48 saate ayarlı saat geri saymaya başlamakta. Bilgisayarın sahibine bir site adresi verilerek buraya 0,05 bitcoin (yaklaşık 300 dolar) ödeme yapılması istenilmekte. Ödeme yapıldıktan sonra bilgisayarı çözen şifre veriliyor. Ödemenin 48 saat içerisinde yapılmaması durumunda fiyat iki katına yükseliyor ve zaman geçtikçe fiyatı yükseltiyorlar.
Antivirüs yazılım şirketi olarak bilinen Kaspersky Lab ise fidyeci virüsün Rusya ve Ukrayna’nın sonrasında ise Türkiye ve Almanya’ya saldırmaya başladığını duyurusu yapıldı. Ancak Türkiye ve Almanya’ya yönelik saldırıların çok az olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar