Ekonomi Haberleri

Avrupa’da en çok kart sahip Türkiye

Avrupa’da en çok kart sahip Türkiye

Avrupa’da en çok kart sahip Türkiye, 2018 Ocak ayı dahil olmak üzere 62,7 milyon kredi kartı, 133,3 milyon da banka kartı olmak üzere toplamda rakamda ise 196 milyonluk kartla Avrupa’nın en fazla karta sahip ülkesi olarak görüldü.

Türkiye, 2018 Ocak ayı itibarıyla yer alan haberde ise 62,7 milyon kredi kartı, 133,3 milyon da banka kartı olmak üzere yer alan haberde ise toplamda 196 milyonluk kartla Avrupa’nın en fazla karta sahip ülkesi olarak tespit edildi.

Bununla beraberinde ise Türkiye, kart kabul noktasında yaklaşık olarak 2,4 milyon adet kabul noktası ile Avrupa’da en fazla terminale sahip İtalya’nın önünde yer almış oldu.

Geçtiğimiz yıl yüzde 15 büyümeyle düzenli yükseliş gösteren kartlı ödemeler, bu yıl da büyümeye hız kesmeden devam etmiş oldu. 2017 yılı Ocak ayında 49,9 milyar TL olan kartlı ödeme tutarı, 2018 Ocak tarihi itibarıyla yüzde 22 yükselişle beraberinde 60,7 milyar TL olarak görüldü.

Türkiye’de yükselen dijital dönüşümün de etkisiyle, internetten yapılan kartlı ödemelerin son 5 yıl içerisinde büyük oranda artışa geçtiği belirlenmiş oldu. İnternetten yapılan kartlı ödemeler, Ocak ayında MTV ödemelerinin de denk gelmesiyle beraber, 10 milyar TL’nin üzerinde yer aldı.

Böylelikle, 2017 yılında yüzde 14,5 olan internetten kartla yapılan ödemelerin, toplam kartlı ödemeler içindeki payı yeni bir rekor kırarak yüzde 16,4’e ulaşmış oldu.

EN ÇOK SEVGİLİLER GÜNÜNDE ALIŞVERİŞ OLDU

Aynı zaman aralığı içerisinde sağlık/kozmetik ürünlerinde yüzde 15 yükseliş görülürken, elektronik eşya sektörü yüzde 10 artışla en fazla artışın yaşandığı bir diğer sektör olarak görüldü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar