Dünyadan
Neler Oluyor?

Avrupa Birliği’nden Amazon’a İnceleme Kararı

Avrupa Birliği’nden Amazon’a İnceleme Kararı çıktı

Avrupa Birliği’nden Amazon’a İnceleme Kararı AB Komisyonu, ABD’li e-ticaret şirketi Amazon’a yönelik inceleme başlatmış oldu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu yer alan haberde ise, ABD’li e-ticaret şirketi Amazon’un veri kullanımının rekabeti engelleyip engellemediğini belirlemek üzere inceleme başlatmış oldu. AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi olarak bilinen Margrethe Vestager, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında yer alan incelemede ise, ABD’li e-ticaret şirketi Amazon’un platformunda yer alan diğer perakendecilerden topladığı verileri kullanması hakkında inceleme başlatıldığını açıklamasında bulundu.

Amazon’un hem perakendeci hem de diğer perakendecilere ev sahipliği yapmakta olduğunu hatırlatan Vestager, “Konuyla ilgili bilgi topluyoruz ve bu konuyu tam olarak anlamak için piyasa katılımcılarına çok sayıda anket gönderdik.” diye konuşmada bulundu.

Vestager, Amazon’un veri toplamasının AB rekabet kurallarına uygunluğu hakkında ön inceleme başlattıklarına dair olarak, “Resmi olarak bir dava açmadık. Tam resmi anlamaya çalışıyoruz.” değerlendirmesi yer almış oldu.

AB Komisyonu, söz konusu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendirme aşamasında kararları bakalım ne olacak? Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde ise yer alan haberde AB Komisyonu bunu engelleyebiliyor ve şirkete küresel cirosunun yüzde 10’una varan para cezası kesebilmekte.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar