Dünyadan

Asya Hisseleri Trump sonrası düştü

Asya Hisseleri Trump sonrası düştü

Asya Hisseleri Trump sonrası düştü. Asya hisse senetleri, Japonya ve Güney Kore’de çelik üreticilerinin hisselerinin ABD Başkanı olarak görev yapan Donal Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına gümrük vergisi getirileceğine ilişkin olarak açıklamasının sonrasında ise değer kaybetmesi ile beraberinde, dördüncü günde de düşüş gösterdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 düşüş göstererek, Hong Kong saatiyle 10:44’te 173.67’ye düşüş gösterdi ve yaklaşık 1 aydır en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yönelmiş oldu.

Japonya’da Topix Endeksi yüzde olarak 2.2 kadar değer kaybına uğrayarak, Şubat ayı başlarında gerçekleşen piyasa düzeltmesiyle toparladığı kazancını silerken, JFE Holdings Inc. ve Kobe Steel Ltd., yüzde 3’den fazla düşüş gösteren Asya’daki çelik üreticileri arasında yer aldı. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, Tencent Holdings Ltd. ve China Construction Bank Corp’taki düşüşlerin etkisiyle beraberinde ise, yüzde 1.7 değeri düştü. Hindistan piyasası tatil sebebiyle kapalıydı.

Piyasalar

*Topix Endeksi yüzde olarak 2 ve Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 2.7 gerileme gösterdi.

*Toyota yetkilileri Trump’ın gümrük vergisi uygulamasının oto üreticileri “olumsuz bir biçimde” etkileyeceğini söyledi.

*İşsizliğin azalması ve Tokyo’da enflasyonun artması ile beraberinde , Japonya Merkez Bankası(BOJ) için olumlu bir sinyal olarak görüldü.

*Hang Seng Endeksi yüzde 1.2 gerileme gösterirken, Hang Seng Chine Enterprises Endeksi yüzde 1.5 ve Şanghay Composite Endeksi yüzde 0.6 değer kaybına uğradı.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 1.5, Kospi 200 Endeksi yüzde olarak 1.7 aşağı yönde hereket etti.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0.9 gerileme gösterirken, Yeni Zellanda’da S&P/NZX 50 yüzde 0.6 düştü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar