Girişimcilik

Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir? Bir aracı kurumun ana görevi, bir işlemi kolaylaştırmak için alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan bir aracı olmaktır. İşlem tamamlandıktan sonra aracı kurumlar komisyon yoluyla tazminat alırlar. Örneğin, bir hisse için bir ticaret emri yürütüldüğünde, bir yatırımcı, aracı kurumun ticareti tamamlama çabaları için bir işlem ücreti öder.

Gayrimenkul endüstrisi aynı zamanda bir brokerlik şirketi formatını kullanarak, emlak komisyoncularının işbirliği yapmaları her zaman için geçerlidir, her bir şirket bir satış işlemini yapmak için işlemin bir tarafını temsil eder. Bu durumda, her iki aracı kuruluş komisyonu bölüştürmektedir.

Aracı Kurum Ne İşe Yarar?

Yatırımcılar, çalışmak için bir şirket seçerken bir dizi seçenekleri gözden geçirirler. Bir yatırım aracı, alıcılar ve satıcılar için menkul kıymet alım satımı yapmaya yetkilidir.

Aracılık komisyonları geri dönüşü alır, bu nedenle yatırımcılar ekonomik ücretler sağlayan bir şirket seçmelidir. Bir yatırım hesabı açmadan önce, ücretler, ürünler, faydalar, müşteri hizmetleri, itibar ve verilen hizmetlerin kalitesini araştırın ve karşılaştırın.

Sermaye Piyasası Aracı Kurumları

Tam hizmet veren aracı kurumlar, geleneksel aracı kurumlar olarak da bilinir. Bu şirketler emlak planlama hizmetleri, vergi danışmanlığı ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu şirketler aynı zamanda güncel stok fiyatlarını, teklifleri ve ekonomik koşullar ve piyasa analizi üzerine araştırmalar sunmaktadır.

Geleneksel aracı kurumlar bir ücret, komisyon veya her ikisini de ücretlendirir. Örneğin, bir aracı kurum, yatırım fonları için % 5,75’e kadar bir işlem ücreti alabilir. Broker komisyon ortalaması yaklaşık % 2. Ek olarak, brokerlar ek ücretler kazanmak için müşterilerinin ek ürünlerini satarlar.

Bir indirim komisyoncusu tipik olarak geleneksel bir aracılıktan daha az ücret alır. Birçok şirket daha düşük bir maliyetle tavsiye sunmaktadır. Bununla birlikte, tavsiyenin derinliği bir yatırımcının hesabının büyüklüğüne bağlıdır. Bu tür şirketler, müşterilerinin bilgisayar üzerinden ticaret sistemleri aracılığıyla işlem yapmasını sağlayarak daha düşük bir komisyon talep etmektedir.

Çevrimiçi aracı kurumlar, yatırımcıların yalnızca kendi başlarına işlem yapmaları için bir web sitesi sunar. Müşteriler yatırımcı yapmak veya soru sormak için e-posta veya telefonla iletişim kurabilir. Bu şirketler, yatırım tavsiyesi vermedikleri için hizmetlerini indirimli olarak sunmaktadırlar.

Aracı Kurum Nedir?

Aracı Kurum Nedir? Bir aracı kurumun ana görevi, bir işlemi kolaylaştırmak için alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan bir aracı olmaktır. İşlem tamamlandıktan sonra aracı kurumlar komisyon yoluyla tazminat alırlar.

Kullanıcı Oyu: 4.5 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar