Teknoloji Haberleri

Apple’ın gelirleri artıyor

Apple’ın gelirleri artıyor. Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz senenin ekim-aralık dönemine denk gelmekte olan 2017 mali yılının ilk çeyreğinde gelirinin yükseldiğinin duyurusunda bulundu.

Apple’dan yapılan açıklamada yer alan haberde ise, söz konusu dönemdeki gelirin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzdesel oranda ise 3,3 yükseliş göstererek 78,35 milyar dolar olduğu belirtilmiş olundu. Şirket, 2016 mali yılının ilk çeyreğinde yer alan rakamlarda ise 75,87 milyar dolar gelir açıklamasında bulunmuştu.
Böylece, Apple’ın gelirleri geçen sene üç çeyrek üst üste düşüş kaydettikten sonra ilk defa artış göstermiş olundu.
Öte yandan, şirketin 2016 ekim-aralık dönemindeki net karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalarak 17,89 milyar dolara gerileme gösterdi. Şirket bir önceki senenin aynı döneminde 18,36 milyar dolar net kar elde etmişti.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Apple Üst Yöneticisi olarak görev yapan (CEO) Tim Cook, ekim-aralık döneminde satışların yükselerek şirket tarihindeki en yüksek gelir elde edilen çeyreği yakaladıklarını belirterek, iPhone, Mac ve Apple Watch satışlarından da rekor gelir elde ettikleri bilgisini paylaşmış oldu.

iPhone satışları yüzde 4,7 yükseldi.
Geçen yılın ekim-aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, Apple’ın iPhone satışları yüzde 4,7 artarak 78,3 milyona, Mac bilgisayar satışları da yüzde 1,9 artış göstererek 5,4 milyona ulaşmış oldu. Apple’ın iPad tablet satışları ise yüzde 18,6 azalarak 13,1 milyona geriledi.

Apple gelirleri

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar