Sponsor
Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri

Apple’a 13 milyar euroluk büyük tarihi ceza

Apple’a 13 milyar euroluk büyük tarihi ceza

 

 

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak bilinen ve ABD merkezli teknoloji devi Apple, İrlanda hükümetine ödeyeceği vergi cezası belli oldu ve tarihi ceza geliyor.

 
Avrupa Komisyonu, Apple’ın Avrupa’daki satışlarından ödemesi gerekenden vergi miktarından çok daha azını ödediğine hükmetmiş oldu ve tarihi ceza geliyor.
Komisyon, şirketin Avrupa merkezinin bulunduğu İrlanda’da, Apple’dan geçmişe dönük tahsil edilmesi gereken vergi miktarının ise 13 milyar euro olduğunu açıklaması yapıldı.
Komisyon, üç yıldır devam eden soruşturması sonunda ise Amerikalı teknoloji devinin İrlanda hükümetinden aldığı vergi teşviklerinin yasadışı olduğu sonucuna varmış oldu.
AB Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, üye ülkelerin ‘seçtikleri şirketlere’ vergi ayrıcalıkları sağlayamayacaklarını, bunun AB mevzuatına aykırı olduğunu söyledi.
Vesgater, ”Komisyon’un soruşturması İrlanda’nın Apple’a yasadışı vergi kolaylıkları sağladığını, böylece diğer şirketlerin ödediklerinden çok daha az vergi ödemesinin önünü açtığını ortaya koydu” diye açıklamada bulundu.
Hem şirketin hem de İrlanda hükümetinin kararı temyiz etmeleri beklentiler arasında yer alıyor.

[poll id=”3″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar