Teknoloji Haberleri

Apple, tarihinde ilk defa bir virüse karşı çaresiz

Apple, tarihinde ilk defa bir virüse karşı çaresiz

 

BitTorrent’in Transmission istemcisi ile yayılmakta olan KeRanger virüsüne karşı olarak ise Apple, tarihinde ilk defa çaresiz kalmış durumda.

Apple’ın Gatekeeper güvenlik korumasının yanında olarak virüs karşısında çaresiz kalması Apple tarihinde bir ilkin yaşanmasına sebep olmuş oldu. Virüs yazılımı kullanıcıların dosyalarını şifreliyor ve tekrar kullanıma açmak için 408 dolar tutarında fidye istemekte olduğu gelen bilgiler arasında.

Palo Alto Networks araştırmacıları tarafından tespit edilmiş olan virüs OSX işletim sistemi üzerine geliştirilmiş ilk fidye yazılımı olarak tarihe geçmiş oldu.

KeRanger tarafından henüz bilgisayarınız üzerinde böyle bir durumda saldırıya maruz kalmadıysanız bilgisayarınız temiz anlamına gelmiyor çünkü virüs bilgisayara yerleştikten belli bir süre sonra faaliyet göstermeye başlamakta olduğu gözlendi.

Transmission kullanıcısı değilseniz bu durumda endişelenmenize gerek yok. Windows üzerinde bu tip fidye yazılımlar kullanılarak çok büyük paralar toplandığı daha önce istatistiklere yansımış oldu.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar