Teknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Apple Açıkladı: iPhone Satışları Rekor Düzeydi Düştü

Apple Açıkladı: iPhone Satışları Rekor Düzeydi Düştü. Apple, iPhone satışlarının bir önceki zaman çeyreğe göre rekor miktarda düşüş gösterdiğini açıklamasında bulundu. Şirketin gelirleri ise artış göstermeye devam etmekte ancak satışları rekor düzeyde düşüş gösterdi.
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak bilinen Apple, 2019 yılının ilk üç ayındaki gelir-kâr dengesini ve iPhone satışlarının durumunu açıkladı. Açıklanan verilere göre yer alan haberde ise iPhone satışları, yılın ilk çeyreğinde %17 gibi rekor bir düşüşe imza atmış oldu. Bu düşüş nedeniyle iPhone satışlarından elde edilen gelir de 31 milyar dolara gerileme gösterdi.

İphone satışları
İphone satışları

İphone Satışlarındaki Ciddi Düşüş

Apple’ın yılın ilk üç ayındaki toplam geliri 58 milyar dolar olarak açıklanırken, net kârı ise 11,6 milyar dolar oldu. iPhone satışlarının kampanya ve indirimler sayesinde Mart ayı sonları itibariyle artmaya başladığını belirten Apple CEO’su Tim Cook, “Bir önceki çeyreğe göre ticari ilişkiler daha iyi. Atmosfer daha iyi. Bunların hepsinin bize fayda sağladı.” diye açıklamada bulundu.

Bunun beraberinde ise Tim Cook, Çin ve Türkiye gibi pazarlardaki ekonomik durumun iPhone satışlarını olumsuz etkilediğini bu yılın başlarında zaten itirafında bulunmuştu. Apple, iPhone satışlarının azalması sebebiyle alternatif gelir kaynakları oluşturmak için çalışıyor. Şirket, yeni gelir modelini donanım ürünlerinden ziyade abonelik servisleri üzerine odaklıyor.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar