Nedir?
Neler Oluyor?

Anti Damping Nedir? Anti Damping Ne İşe Yarar?

Anti Damping Nedir?

Anti Damping Ne İşe Yarar? Anti Damping hakkında ne olduğundan bahsetmek gerekirse; anti damping nedir bir ülkede bulunan iç pazara yönelik malların, dış pazarlarda çok ucuza satılmasını önlemek amacı ile yapılan ve hükümetin ithal mallarında ki kısıtlamaları getirmesine anti damping denilmektedir. Anlaşmalar gereği yapılan anti damping uygulamalarının herhangi ürünlerin ikamesinin başka ülkelerde bulunması halinde, firmalar ihracat yapacaksa bunu daha düşük fiyatlar yaparak edinilmesi gerekir. Eğer başka bir durum olursa, ihraç edilen ürün yani onun fiyatının ihracatı onaylayan ülkenin iç pazar hacminde daha ucuz satılıyorsa, fiyat karşılaştırması yapılarak aradaki farkın ortaya çıkarak satın alınan ürünün kabul edilmesi damping ürün olacaktır. Yukarıda bahsedilen tanımda anti damping nedir bahsedilmiştir.

 

 Anti Damping Ne İşe Yarar?

Anti damping aslında ülkeler birbirlerini suçlayarak ortaya bir iddia atarlar. Maddeler halinde anti damping ne işe yarar hakkında bahsetmek gerekirse;

1) Ortaya bir iddia atılır ve bunun kanıtlanması için ihracat faaliyeti gösteren ülkenin sanayisinin zarara uğrayarak belirli bir şekilde bunu kanıtlayan belgelerin varlığını göstermesi gerekir.

 

2) Belgeler ile ilgilenen kurum AB komisyonu tarafından oluşturulur.

 

3) Alınacak vergilerden bir tüzük tayin edilir ve bu tüzük aracılığıyla bir komite atanarak takibinin yapılması istenilir; sonuçlar değerlendirilmek üzere yürürlüğe girecek ve kontrol edilecektir.

 

4) Eğer ihracatçı ülke dampinge karşı durup itirazlarını edecekse buna Adalet Divanı veyahut da Birinci Derece Mahkemelere giderek yapabilme imkanı bulurlar.

 

5) Anti damping bir hukuk işidir ve ikili anlaşmaları içeren bir durum söz konusudur.

 

6) Anti damping uygulamaları karşı ülkeler arasındaki haksız gelirin elde edilmemesi ve bunun engellenmesi aracılığı ile yapılır. Bu sebeplerin başlıca nedenlerinden biri de rekabeti önlemek mantığı ile yapılmasıdır. Anti damping ne işe yarar burada özetlenmiştir.

 

7) Anti damping bu sayede aslında çok yararlı ve iyi bir uygulamadır. Ve sadece bu yönüyle değil, maddi yönden zararlara uğrayabilecek olan politikaların önüne geçilerek engellenecektir.

 

8) Haksız rekabet yönünden pazar piyasaları da bozulacak ve tespit edilen dampinglere ülke komisyonunun talep ettiği 90 gün süre ile ödenmesi gerekir.

Anti Damping Vergisi Örnek

GTİPEşyanın TanımıMenşe ÜlkeDampinge Karşı Vergi Oranı
(CIF Bedelin %’si)
5402,31Naylon veya diğer poliamidlerden tek katının her biri 50 teksi geçmeyen tekstürize ipliklerÇin Halk Cumhuriyeti37,40%

POLİESTERLERDEN SENTETİK DEVAMSIZ LİFLER (POLYESTER ELYAF) ANTİ-DAMPİNG ORANLARI

G.T. İ.P.MaddeMenşe ÜlkeÜreticilerDampinge

Karşı vergi oranı

(CIF %)

5503.20.00.00.00PoliesterlerdenGüney KoreTüm üreticiler%6,2
EndonezyaP.T . Indorama Synthetics Tbk%6,2
Diğerleri%12

Anti Damping Ne İşe Yarar?

Anti Damping Ne İşe Yarar?

Anti Damping Ne İşe Yarar?

Anti Damping Ne İşe Yarar? Anti Damping hakkında ne olduğundan bahsetmek gerekirse; anti damping nedir bir ülkede bulunan iç pazara yönelik malların, dış pazarlarda çok ucuza satılmasını önlemek amacı ile yapılan ve hükümetin ithal mallarında ki kısıtlamaları getirmesine anti damping denilmektedir.

Kullanıcı Oyu: 4.28 ( 4 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar