Teknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Android Svpeng virüsü nedir?

Android Svpeng virüsü nedir?

Android Svpeng virüsü nedir? Rus siber güvenlik geliştiricisi olarak bilinen Kaspersky Lab şirketi, Android işletim sistemi kullanan cihazlarda yer alan ‘Svpeng’ adı verilen, banka kartlarıyla ilgili verileri çalan yeni bir virüs tespit edildiğini açıklaması yapıldı.

Android Svpeng virüsü nasıl temizlenir?

Uzmanlar, cihaz yazılımlarını güncel tutmanın bu zararlı yazılımdan korunmak için bir iş yaramadığı uyarısında bulunuyor. Kaspersky Lab araştırmacıları, sahte Flash oynatıcısı olarak yayılan Svpeng’in genel olarak engelli kullanıcılara destek olmak nedeniyle tasarlanan kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri kötüye kullanarak cihazlarda kullanılan uygulamalarda yazılan metinleri çalabildiğini ve ayrıca ek bir takım hakları kendisinde toplayabildiğini ortaya çıkarmış oldu.

En büyük tehlike ise banka uygulamaları kullanılırken kendiliğinden ekran görüntülerini kopyalayıp saklaması ve bu verilerin daha sonra kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabiliyor olması birçok kişi için büyük bir risk oluşturdu. Ancak yinede telefonlarınızı kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.

Svpeng yüklendiğinde, program erişilebilirlik hizmetlerini kullanmak istiyor ve buna onay verilince yönetici hakları kazanıp cihazdaki varsayılan SMS uygulaması haline gelmiş oluyor.

Kaspersky Lab uzmanları ve araştırmacıları, zararlı yazılımın yönetici haklarını kapatmaya yönelik tüm çabaları boşa çıkardığı için yeni virüsle mücadele emenin son derece zor olduğunun açıklamasında bulundular.

Android Svpeng virüsü nedir?

Rus siber güvenlik geliştiricisi olarak bilinen Kaspersky Lab şirketi, Android işletim sistemi kullanan cihazlarda yer alan ‘Svpeng’ adı verilen, banka kartlarıyla ilgili verileri çalan yeni bir virüs tespit edildiğini açıklaması yapıldı.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar