• YARIM ALTIN
  8.346,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9405
  % 0,04
 • € EURO
  35,9333
  % 0,00
 • £ POUND
  42,7089
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2222623,449
  % -1,13
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Amerikan Dolarında kadın resmi kullanılacak

Amerikan Dolarında kadın resmi kullanılacak

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yeni tasarlanacak olan 10 dolarlık banknotlarda kadın resmi kullanılacağı bildirildi.

ABD’li bayanların oy kullanabilmesi ile ilgili yüzüncü yıl dönümü olacak olan 2020 tarihinde dolaşımda olacağı belirtilen yeni 10 Amerikan doları, Amerika’nın kadın fotoğrafı bulunduran tek banknotu olma özelliği de taşıyacağı belirtiliyor.

Özgür bir demokrasi temasıyla tekrar düzenleneceği belirtilen bu 10 dolarlık banknotların üzerinde kadın portresinin yer alacağı, Amerika’daki ilgili bakanlığın resmi internet sitesinde yayına konulan bir video ile tanıtıldığı bildirildi.

Bu sıradışı banknotların, Amerika’nın tarihi ve önemli değerlerini onurlandırma amacı taşıyan bir araç olduğunu belirten Amerikan Hazine bakanı olan Jack Lew, 10 dolarlık banknotların bu aşamada tekrar bir tasarım süreci yaşadığı ve bugün ise yeni 10 dolar banknotların, 100 seneyi aşkın bir süredir kadın portresi bulunduracak tek banknot olmasından dolayı Amerika adına gurur verdiğini belirtti.

Amerikan banknotlarında resimlendirilen son bayan ise, 1891ile 1896 döneminde 1 dolarlık kağıtlar üzerinde bulunan Martha Washington fotoğrafının yer alıyor olmasıydı.

Amerikan Hazine bakanı Jack Lew, yeni düzenlenmekte olan 10 dolarların tüm insanlığa Amerikalı bayanlara oy kullanabilme hakkı sunulmasının yaklaşık 100. yıl dönümü olarak belirtilen 2020 yılında tanıtılacağını ifade edilirken, bu önemli banknotların üstünde bulunacak olan kadın resminin hala netlik kazanmadığı ifade edildi.

Amerikan Hazine bakanı Jack Lew Amerikan vatandaşlarına hitaben ‘demokrasinin sizler ve aileler, Amerikan ulusu adına ne manaya karşılık geldiğini bilmek istiyoruz. Bu yeni tasarlanacak olan 10’luk dolar banknotları için farklı semboller, kavram ve tasarımlara dair sıradışı fikirlerinizi bizlere bildirmenizi istiyoruz. Duyarlı kişilerin bizlere bu önemli konu ile ilgili mesajları yeni 10’luk banknotların nasıl bir görünüme sahip olacağına ve Amerikan demokrasisini nasıl göstereceğine ışık tutacak.” Şeklinde yorumladı.

Amerikan vatandaşları thenew10.treasury isimli internet sayfasından ve sosyal medya aracı olan Twitter aracılığıyla “#TheNew10” etiketinden faydalanarak, Amerikan Hazine Bakanı Jack Lew’e iletilebileceği belirtildi.

Bu banknotlara göre Amerikan kanunlarında yalnızca hayatta olmayan şahısların banknotlara resimleri konulabiliyor. ABD’li kadınlar, bu yeni dolar banknotlarda yer alması düşünülen bayan yüzü kullanımı için önemli bir anket çalışması yapmıştı.

Bu düzenlenen anketler ile birlikte banknotların yüz kısmında, 2020 yılından sonra Amerikan tarihinde önemli bir imzası bulunan bir bayanın yer almasını isteyen aktivistler, yaklaşık 15 adayın bulunduğu ve 1 milyon kişinin katıldığı anket sonuçlarında Amerika’da kölelik karşıtlığı için büyük bir simge olarak tanınan Harriet Tubman isimli kişi, ülke genelinde yaklaşık 600 binin üzerinde oy oranına sahip olarak 1. olmuştu.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.