• YARIM ALTIN
  7.045,00
  % 1,74
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3687
  % 0,43
 • € EURO
  34,0532
  % 0,53
 • £ POUND
  39,6766
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  4,3584
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3418
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  1942236,704
  % -1,70
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ali Babacan: Kobilere özel çalışmamız olacak

Ali Babacan: Kobilere özel çalışmamız olacak

26147376Başbakan Yardımcısı olan Ali Babacan, KOBİ’lere özellikle önem ve değer vereceklerini altını çizerek, “Bu dönemde KOBİ’lerle ilgili özel bir çalışmamız olacak diye belirtti. Hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde KOBİ’lerin istihdam açısından, ekonomik kalkınma açısında son derece kritik bir öneminin olduğunu biliyoruz ve bu potansiyelin yeterince değerlendiğine inanıyoruz” diye sözlerine ekledi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısında açıklamalarda bulunan Babacan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da ülkeler arasındaki iş birliğinin ortak çıkarlar doğrultusunda etrafında daha kuvvetli birliklerin oluşabileceğini düşündüklerini açıklayarak, “Bunun için Türkiye olarak çok sayıda ülkeyle vize kaldırma anlaşması yani vize muafiyeti anlaşması yaptık. Serbest ticaret anlaşması yaptık. İnsanların, ürünlerin, sermayenin daha rahat ülkeden ülkeye hareket edebileceği bir coğrafya vizyonuyla çalıştık” dedi ve ekledi:

“Bu coğrafyada da ülkeler arasında ki sınırların anlamsızlaşabileceğini iddia ettik hep. Aslında şöyle bir baktığımızda, etnik yapı olarak din, mezhep yapısı olarak, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra çizilen sınırların çok da anlamlı sınırlar olmadığını da gördük. Bugünün dünyasında artık ülkelerin sınırlarıyla uğraşmanın anlamsız olduğunu da düşünerek, bu sınırları nasıl daha önemsiz hale getirebiliriz, bu sınırların ülkeler arasında büyük duvarlar teşkil etmesi değil, sadece bir siyasi, idari yönetim sınırı haline nasıl getirebiliriz bunun için çalıştık, uğraştık.”

“DAHA ŞEFFAF, DAHA HESAP VEREBİLİR YÖNETİM ANLAYIŞLARI GEREKİYOR” DİYE BELİRTTİ

Ortadoğu’daki ve Kuzey Afrika’daki demokratik değişimin, dönüşüm hareketine destek verdiklerini de aktaran Babacan, “Bu coğrafyanın belki en önemli kaynakları, petrol, doğalgaz, hidrokarbon kaynakları olarak değerlendirilebilir. Oysa genç nüfus iyi değerlendirildiğinde bu coğrafyanın çok önemli bir kaynağıdır” belirtti.

Babacan, pek çok ülkenin kurumsal yapısını yenilemesinin, kurumlarını güçlendirmesi gerektiğini ve siyasi, ekonomik reformlarını yapması gerektiğini belirterek, “İnsanı ön plana alan, ’önce insan’ diyen politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Daha şeffaf, daha hesap verebilir yönetim anlayışları gerekiyor” diye sözlerine ekledi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.