Sigortacılık Haberleri

ABD’de enflasyon baskıları yükselecek

 

ABD’de enflasyon baskıları yükselecek

 

San Fransisco Fed Başkanı John Williams, ABD’de iç talepte herhangi bir kötüleşme görmediğini belirterek ve iç talepteki gücün yurtdışındaki zayıflığın üstesinden geleceğini açıklaması yaptı.

 

Financial Times’a değerlendirmelerde bulunmakta olan Williams, ABD’de enflasyon baskılarının güçleneceğini açıkladı.

Williams, ABD ekonomisinin güçlendiğini ve yurtdışındaki kötü gelişmelere rağmen bununla beraber ABD enflasyonunun tekrar hedeflenen seviyeye döneceğini savunması yaptı. Williams ABD’de resesyon korkularına ilişkin tartışmaları ciddiye almadı ve faizleri çok uzun süre çok düşük rakamda tutmaya bağlı oluşabilecek riskleri ön plana çıkarmış oldu.

John Williams, ABD’de resesyonun yaklaşmakta olduğuna dair karamsar uyarılara anlam veremediğini sözlerine ekledi. Williams, doların yüzde 20 değer kazanmasının da dahil olarak olduğu gelişmelere rağmen ekonominin dayanıklılık gösterdiğini belirtti. Williams, “Verilerde iç talebin kötüleştiğine dair herhangi bir işaret görmüyorum.” diye belirtti.

Fed politika yapıcıları Mart toplantısı öncesinde bölünmüş olarak bir yapı görünümüne sahip. Aralık’ta kısa vadeli faiz oranını 25 baz puan yükselttikten sonra yetkililer birbiriyle çelişen sinyaller vermiş oldu. Yetkililer, finansal piyasalar, güçlü dolar, ve Çin ekonomisinde kötüye gidiş gibi konulardaki hareketleri cezalandırmanın neticelerini değerlendirmekte güçlük çektiği gözlendi.

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar