Dünyadan

ABD, Suriye’nin batısında yığınak kurdu

ABD, Suriye’nin batısında yığınak kurdu. ABD ordusu, DEAŞ’ın olmadığı Suriye sınırına büyük yığınak yaptığı iddia edildi.

Suriye’nin güney sınırında yer alan ABD askeri hareketliliği arttı. Bölge kaynakları ABD’nin yaklaşık 4 bin 500 asker ve 400 zırhlı araçla konuşlandığını bildirirken, Bölgeden gelen bilgiler iddiaları doğrular nitelikte. Öte yandan sınır hattında devam eden askeri hareketlilik Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından da onaylanmış oldu.
AMAÇ İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ Mİ?
İddialara göre ABD, Suriye’nin güney sınırında yer almakta olan Ramsa bölgesini merkez üssü seçti. ABD’nin müdahale gücünü Kuneytra, Dera kırsalı, Suveyda ve Golan arasına yerleştireceği ifade ediliyor. Sınır hattında Şam kırsalı ile Golan-İsrail arasına yerleşecek ABD gücünün İsrail’in güvenliğini teminat altına almayı hedeflediği belirtilmekte olduğu gözlendi.

 
HİZBULLAH BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILACAK
Ürdün-Suriye sınırında konuşlu askerler arasında yer alan ve 400’den fazla İngiliz askerinin de bulunduğu iddialar arasında yer alıyor. Terör örgütü DEAŞ’a ait herhangi askeri unsurun bulunmadığı güney hattında kısmen İran destekli milislerin kontrol ettiği alanlar da mevcut. Esed rejimine yakın kaynaklar, ABD öncülüğünde güneyde başlayacak operasyon ile 2013 yılından başlayarak Esed’e en büyük desteği veren Hizbullah’ın bölgeden uzaklaştırılmasının da hedeflendiği belirtilmekte. Diğer yandan rejim yanlısı olan Al Masdar haber ajansının haberine göre yer alan incelemede ise ABD ve Ürdün bölgede ÖSO ile birlikte hareket etmiş olacak.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar