Dünyadan
Neler Oluyor?

ABD, INF kapsamında yasak olan bir füzeyi test etti

ABD, INF kapsamında yasak olan bir füzeyi test etti. ABD, yakın zamanda çekilmiş olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasak olan bir füzeyi test etmiş oldu.

ABD Savunma Bakanlığı yer alan haberde ise (Pentagon), tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta ölçekli seyir füzesini denediklerini açıklaması yer aldı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada yer alan haberde ise, “Savunma Bakanlığı, konvansiyonel yapılandırılmış karada konuşlu bir seyir füzesini California’nın San Nicolas adasında test etti. Test edilen füze mobil fırlatıcısından çıktı ve 500 kilometreden fazla bir uçuştan sonra isabetli şekilde hedefini vurdu.” bilgisi yer almış oldu.

Açıklamada, söz konusu denemeyle elde edilen veri ve analizlerin, orta ölçekli füzelerin geliştirilmesine yardımcı olacağı belirtilmiş olundu.

Denenen seyir füzesinin, ABD’nin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987’de ile imzaladığı ve yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasak olduğu ortaya çıkmış oldu.

INF Anlaşması, ABD ile Rusya’nın menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan karada konuşlu nükleer ve konvansiyonel füzeleri geliştirmesini yasaklıyordu.

INF Anlaşması bu ay sona erdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu ay başında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) resmen sona erdiğini açıklaması yer almış idi.

ABD de daha önce Rusya’nın INF Anlaşmasını ihlal ettiğini öne sürerek anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurusunda bulunmuştu.

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar