Ekonomi Haberleri

8 yılın en büyük aylık ihracatı

Türkiye ihracatının lideri konumundaki otomotiv endüstrisi, haziran ayında ise, Temmuz 2008’den bu yana aylık olarak bazda en yüksek ihracat rakamına ulaşmış oldu.

Otomotiv sektörü ihracatı, Haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 yükselişle 2,1 milyar dolar oldu.
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) Haziran ayı raporuna göre, otomotiv endüstrisi, artış grafiğini sürdürdüğü haziran ayında Temmuz 2008’den itibaren aylık bazda en yüksek ihracat rakamını yakalamış oldu. Otomotiv sektörünün Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 artarak 2,1 milyar doları buldu.
Türkiye ihracatından yüzde 18 pay alan sektörün son 5 aylık ihracatı ortalama olarak ise 2 milyar doların üzerine çıkarken, Ocak-Haziran dönemi ihracatı ise yüzde 12 artışla 11,7 milyar dolara yükseldi.
TİCARİ ARAÇLARDA ARTIŞ ORANI YÜZDE 67’Yİ BULDU

Haziran’da otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 9 yükselerek 834 milyon dolar olurken, binek otomobil yüzde 3 artışla 715 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 1 artışla 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs de yüzde 67 artışla 168 milyon dolara ulaştı.
İTALYA’YA İHRACAT YÜZDE 54 ARTTI

Türkiye otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya ihracat, Haziran ayında yüzde 15 artarak 330 milyon dolar olarak gerçekleşti.
İkinci büyük pazar İtalya’ya ihracat yüzde 54 artışla 280 milyon dolar, üçüncü sıradaki Fransa’ya ise yüzde 3 artışla 228 milyon dolar olarak kaydedildi.
EN BÜYÜK PAZAR AB’YE İHRACAT YÜZDE 13 YÜKSELDİ

Otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında en büyük pazarı AB’ye yönelik ihracat, Haziran ayında da yükselişini sürdürdü.
Sektör ihracatından yüzde 80 pay alan AB ülkelerine Haziran ayında yüzde 13 artışla 1 milyar 706 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Asya ve Okyanusya ülkelerine de yüzde 23 ihracat artışı yaşandı. Amerika ülkelerine ise ihracat, yüzde 35 düştü.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar