Ekonomi Haberleri

62 kişinin serveti dünyanın yarısından fazla

62 kişinin serveti dünyanın yarısından fazla

Dünya Ekonomik Forumu bu hafta içerisinde İsviçre’nin Davos kentinde yapılacak. Dünya liderlerinin toplanmış olacağı Davos Zirvesi’nde yeryüzündeki adaletsiz gelir dağılımına dikkat çekmek isteyen İngiliz yardım kuruluşu olan Oxfam bir rapor hazırlamış durumda. Oxfam’ın Credit Suisse’in verilerini kullanarak hazırlamış olduğu raporda dünyadaki gelir dağılımı adaletsizliğiyle ilgili ilginç sonuçlar yer almakta olduğu incelendi.

70 MİLYON 7 MİLYAR İNSANDAN DAHA ZENGİN

Zenginlerle fakirler arasındaki  yapılan incelemede gelir eşitsizliğinin giderek devam ettiğini belirten Oxfam, 2016 yılında dünyanın yüzdesel oranda 1’lik nüfusuna denk gelmekte olan 70 milyon kişinin dünyanın geri kalan yüzdesel oranda 99’undan (Yaklaşık 7 milyar insan) daha fazla servete sahip olacağını açıklaması yapıldı. Oxfam’ın raporuna göre yapılan incelemede 62 “süper zenginin” toplam serveti, dünyanın nüfusunun en fakir olan yarısından daha fazla olduğu incelemesi yapıldı.

Bir yıl önce, dünya nüfusunun en fakir olan yarısının serveti, 80 “süper zenginin” servetine denk gelmekte idi. Dünyanın en yoksul yüzdesel oranda 50’sinin nüfusu 2010 ile 2015 yılları arasında 400 milyon yükselmesine rağmen serveti yüzdesel oranda ise 41 (1 trilyon dolar) oranında azalma gösterdi. Yine aynı zaman diliminde dünyanın en zengin 62’sinin serveti ise 500 milyar dolardan 1.76 trilyon dolara artış gösterdi. Hükümetlere eşitsizliğe son verilmesi çağrısında bulunmakta olan Oxfam, geçtiğimiz yıl yayımladığı raporda en zengin yüzdesel oranda ise 1’lik kesimin toplam servetinin dünyanın geri kalan yüzde olarak yine 99’unun servetinden daha fazla olacağı öngörüsünde bulunmuştu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar