• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169501,588
  % -1,33
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

5G İnternet Teknolojisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

5G İnternet Teknolojisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

5G İnternet Teknolojisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Mobil data dünyasında veri alışverişinin trafiği her geçen artmaktadır. Öyle ki, günümüzde teknolojik gelişmeler baş döndüren bir hızla ilerlemektedir. O teknolojik gelişmelerden bir tanesi de 5G internet teknolojisidir. Bu yeni teknoloji sayesinde internet hızının maksimum seviyeye çıkacağı ve dünyada kullanıma açılacağa tarihinde çok yakın olduğu gelen haberler arasında. Peki, 5G teknoloji nedir? Niçin 5G? Ne zaman kullanıcıların hizmetine girecek? 5G teknolojisini kullanan ülkeler hangisi? Ve daha fazlası için detaylar yazımızda. Gelin birlikte göz atalım.

5G İnternet Teknolojisi Nedir?

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte internet teknolojisin gelişmesi de o oranla artmıştır. Buna paralel olarak tüm dünyanın neredeyse yarısından fazlasının yaşamına girmiş internetin ve akabinde internet hızının daha yüksek seviyelerde olmasına yönelik istekler giderek artmıştır. Bu bağlamda internet hızının yüksek seviyelere çıkarmasına imkân tanıyacak yeni teknolojiye 5G internet teknolojisi denilmektedir. 5G içinde geçe “G” harfi ise yeni nesil anlamına gelen “generation” olarak tanımlanmaktadır.

Niçin 5G Teknolojisi?

İnternet kullanıcıları hali hazırda 4G LTE ağlarını kullanmaktadır. Lakin, artık günümüz dünyasında hızlı internet kullanımı talepleri artmış ve henüz yeni olmasına rağmen 4G teknolojisi talepleri tam karşılamadığı görülmüştür. Dolayısıyla konunun uzmanlarından da gözünden bu durum kaçmadığı yeni yapılan çalışmalar sonucunda görülmektedir. Yani, yeni çalışmaların amacı, 4G teknolojisini daha da ilerletip işin boyutunu 5G internet teknolojisine taşımaktır. Böylece dünyada hızlı internete olan artan talepte karşılanmış olunacaktır.

5G Teknolojisinin Kullanıcılar İçin Önemi Nedir?

İnternet teknolojilerinde kablosuz iletişimde karşılıklı gelip giden haberleşmeye gecikme adı verilir. Bilindiği gibi 4G internet teknolojisinde internet hızında gecikme zamanı 30 mili saniyedir. Oysa 5G internet teknolojilerinde bu gecikme zamanı 1 mili saniye olarak planlanmaktadır. Bu durum ise, insanların arasındaki kaliteli, hızlı ve güvenli iletişimi getirmesinden dolayı 5G teknolojisini son derece önemli kılmaktadır. Öte yandan şuan kullanılan internet hızının 5G teknolojisi ile 10 kat daha artacağı tahmin edilmektedir. Bu ise insan hayatının daha da hızlanacağı anlamına geliyor.

Evdeki Modemler 5G Teknolojisini Destekleyecek Mi?

5G teknolojisini kullanabilmek için maalesef evdeki hali hazırda kullanılan modemler desteklemeyecektir. Bunun yerine 5G destekli modemlerin piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Dolayısıyla eski modemler kullanılmayacak ve tarih olacaktır. Kısacası çöp…

Akıllı Telefonlar 5G Teknolojisini Destekleyecek mi?

Kullanıcılar, aynen modemlerde olduğu günümüzde kullanılan birçok telefon 5G destekli olmadığından dolayı yeni teknolojiyi kullanamayacak. Bunun yerine 5G destekli yeni akıllı telefon almak zorunda kalacaklar. Öyle ki, Amerikan teknoloji devi Apple, 2020 yılı sonbahar ayında piyasaya sunacağı yeni telefon serisinin hepsini 5G destekli çıkaracağı kamuoyuna sızmıştır.

Dünyada 5G Teknolojisini Kullanan Ülkeler Var Mı?

Evet, şu an dünyada 5G teknolojisin ülkeler bulunmaktadır. Lakin, lokal bazda kullanım vardır. Ayrıca tüm dünyada 5G teknolojisinin tam anlamıyla kullanılması 3 yıl bir sürede ancak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Şimdilik, 5G teknolojisini kullanan ülkeler ise şunlardır;

● Amerika Birleşik Devletleri

● Çin Halk Cumhuriyeti

● Kanada

● Almanya

● Avusturya

● İspanya,

● İsveç

● İrlanda

● Finlandiya,

● Bahreyn,

● Birleşik Arap Emirlikleri

● Tayland

Şu an için Türkiye’de 4.5G teknolojisi kullanılmakta olup, 5G internet teknolojisini Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlanması ise 2021 yılında olabileceği tahmin edilmektedir. 

5G Teknolojisinin Zararları Var Mıdır?

Her ne kadar dünya hızla 5G teknolojisini kullanmak için gün saysa da bunu Belçika gibi geri plana atan ülkeler de yok değil. Çünkü yeni nesil teknolojinin getireceği yüksek seviyeli radyasyon tehlikesinin 5G ile daha yüksek seviyelere çıkacağı endişesinin yoğun olarak yaşanmasıdır. Hatta bununla ilgili dünyanın birçok noktasında dikkatleri sokak eylemlerinin de yapıldığı gelen haberler arasında. Öte yandan dalga boylarında küçülme olacağından dolayı yüksek yerlere daha fazla anten çubukların yerleştirilmesi gündeme gelecek gibi. Bu da demek oluyor ki yaklaşık olarak her 250 metreye bir anten düşecek. Dolayısıyla bu radyo dalgalarının yoğunluğu da doğal olarak insan sağlığı üzerinde birtakım olumsuz değişikliklere yol açacağıdır. Kısacası 5G teknolojisinin getirdiği radyasyon dalgaları insanoğlunun DNA’sı üzerinden yapacağı tahribatlar muhtemeldir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.