Teknoloji Haberleri

4.5G ile aranılana çağrı geç ulaşacak

 

 

4.5G ile aranılana çağrı geç ulaşacak

Mobil internet hızını artıracağı için bunun beraberinde sabırsızlıkla beklenmekte olan 4.5G teknolojisinde aramalarda ise karşı tarafa çağrı en az 3 saniye geç ulaşmış olacak.

Bir aydan kısa bir süre sonrasında ise 4.5G teknolojisiyle akıllı telefonlarımızdaki internet en az 10 kat kadar hızlanmış olacak. Sosyal ağlardaki videoları 1 saniyede yüklenecek, izlemek istediğiniz televizyon kanallarına anında ve hemen bağlanabileceksiniz.

Kısaca 1 Nisan’dan sonra mobil internetteki tüm deneyim değişmiş olacak Ancak 4.5G ile birlikte özellikle ilk dönemlerde sorunlar da yaşanabilir. Bu sorunların başında sesli aramalar yaparken tek sorun şuanlık karşı tarafa daha geç bağlantı sağlanabilmesi geliyor.

EN AZ 3 SANİYE

İletişim operatörlerinin saha mühendislerinden aldığımız bilgiye ve analize göre 3G bağlantısına sahip iki kullanıcı arasındaki telefon görüşmesi bağlantısı ortalama 5 saniyede gerçekleşiyor. Ancak 4.5G’de bu rakamın 8 saniyeye kadar çıkması beklentiler arasında yer alıyor.

Bunun sebebi de yeni teknolojinin kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde kapsama alanlarının geniş olmaması ve iletişim operatörü şebekelerindeki 4.5G penetrasyonunun yüzde 20 civarında olması geliyor. Örneğin 4.5G şebekesine bağlı bir abone 3G şebekesine bağlı birini aramak istedi. Bu esnada 4.5G’ye bağlı akıllı telefon arama şebekesini 3G’ye düşürecek. Bu düşürme esnasında da 3 saniyelik aksama (hitch) yaşanmış olacak.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar