Ekonomi Haberleri

269 kişi dolandırıldı dikkat !

269 kişi dolandırıldı dikkat !

 

269 kişi dolandırıldı dikkat İstanbul’da 2015 yılında ortalama olarak bin 269 vatandaş, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtan telefon dolandırıcılarınca tam rakam olarak 48 milyon lira dolandırıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği birimince yıl boyunca kent genelinde telefon dolandırıcılarına yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda yakalanan 288 kişiden 97’si tutuklanmış oldu.

AA muhabirinin bunun yanında İstanbul Emniyet Müdürlüğünden aldığı bilgilere göre, 2015 yılında bin 269 vatandaş, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtmakta olan telefon dolandırıcıları tarafından yaklaşık 48 milyon lira dolandırılmış olduğu görüldü.

Buna göre, telefon dolandırıcıları, mağdurlardan her ay ortalama olarak 4 milyon lira haksız kazanç sağladı.

DOLANDIRICILAR, MAĞDUR OLARAK KADINLARI ÖZELLİKLE SEÇİYOR
Telefon dolandırıcılarının bu sene içinde dolandırdığı kişilerden dikkat çeken yönü ise 854’ünün kadın, 415’inin ise erkek olduğu öğrenildi.

Kendilerini polis veya savcı olarak tanıtmakta olan dolandırıcıların, bin 269 mağdurun 763’ünden elden para aldıkları, 324’üne de parayı bir yere bıraktırdığı öğrenildi.

Dolandırıcıların, diğer mağdurlara ise banka hesapları üzerinden para transferi yaptırdıkları gelen bilgiler arasında.

1 OCAK-31 EKİM’DE DİĞER DİKKAT ÇEKEN DOLANDIRILAN KİŞİLERDEN 358’İ ÜNİVERSİTE MEZUNU
Yılın ilk 10 ayında, telefon dolandırıcılarınca kandırılan bin 121 kişiden 358’inin üniversite mezunu olduğu öğrenildi.

Aynı verilere göre yapılan araştırmada, dolandırılan vatandaşlardan 641’inin 60 yaş üstü, 172’sinin 50-60, 163’ünün 40-50, 124’ünün 30-40 ve 21’inin 15-30 yaşında olduğu yine gelen bilgiler arasında.

TELEFON DOLANDIRICILARINI ENGELLEMEK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER İSE DİKKAT ÇEKTİ

Emniyet yetkilileri, telefon dolandırıcılığının önüne geçmek  yapılan incelemede  öncelikle tüm vatandaşların “devlet para istemez” vatandaş bilinçlenmeli ve bunun yanında bu  konuda bilinçlenmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, 155 Polis İmdat aracılığıyla vatandaşlara, telefon dolandırıcılığıyla ilgili bilgilendirme mesajları gönderilmekte ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar