Ekonomi Haberleri

24 milyar dolar nerede ?

İhracat kayıpları devam ediyor. Ekonomi ciddi kayıp vermeye başladı. Kasımda yüzdesel oran olarak 10.5 düşmekte olan ihracat 11 ayda ise yüzdesel oranda ise 11.5 gerileme gösterdi. Rusya’nın 1 Ocak’ta başlatmayı planladığı ekonomik kısıtlamalardan önce ihracatçının 2015’teki kaybının 24 milyar dolar olması beklentiler arasında yer almakta.

Bu durumda ise TÜRKİYE’nin ihracatı 2015’in 11 ayı boyunca gerileme gösterdi. Yılın son aylarında Avrupa ekonomisinin toparlanması umuduyla  gerileyeceğini düşünen ihracatçının hayalleri kabusa dönmüş durumda. Zaten komşu ülkeler başta İran, Irak, Suriye ve Rusya 11 aydır sorunlu. 11 ayda Irak’a ihracat yüzdesel oranda ise 17.9, Rusya’ya yüzde 38.1, İran’a yüzde 4.8 azalma gösterdi.

Kasım sonunda ise bir de Rusya ile yeni bir kriz daha ortaya çıkmış durumda. Kasım verilerinde henüz etkisi görülmemiş olsa da 2016’nın ilk çeyreğinde Rusya’ya ihracatın çok daha fazla kan kaybedeceği öngörülüyor. Kasımda toplam ihracat geçen yıla göre yüzdesel oranda ise 10.5 düştü ve 11.4 milyar dolara gerileme görüldü. 11 aylık ihracatta düşüş yüzde 11.5 olarak görüldü.

Ortalama olarak 24 milyar nerede? sorusu akıllarda yer kaplıyor.

[poll id=”9″]

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar