Para piyasası
Neler Oluyor?

2018’de Dolar Ne Olur? Dolar Analizi ve İncelemesi

2018’de Dolar Ne Olur?

2018’de Dolar Ne Olur? Dolar piyasası kasıp kavurmaya devam ediyor. Doları giderek ise rekoruna sürekli rekor katması herkesi korkutuyor. Peki 2018 yılında Dolar ne olur? Araştırma ve Geliştirme ekibimiz tarafından yapılan incelemede detaylı bir şekilde inceleme yapacağız.

2018 Yılı Dolar Yorumları

Dolar aldı başını gidiyor. Merkez Bankası sürekli faizleri düşürse de kalıcı bir etki yapmıyor. Seçim öncesinde doların bu şekilde ciddi manada yükselmesi ve TL parasının iyice değerinin düşmesi birçok kişiyi korkutuyor. Birçok firma işçi çıkarmaya başladı. Dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için işçi ve işvereni bu durum oldukça etkiliyor. İthalata bağımlı olarak yaşayan ülke olduğumuz için İhracat oranımız ise neredeyse yerlerde. Bu yüzden doların bu kadar yükselmesi işçi ve işvereni ciddi şekilde etkiliyor.

Dolar daha yükselir mi?

Dolar gün geçtikçe sürekli rekor tazeliyor. Sonu olmayan bir yükseliş gibi gösteriyor. Ancak dolar 4 TL arasında kur işlemi görürken tahminim o zamanda 5 TL’yi geçer diye belirtmiştim. Eskiden yine dolar yükselirdi ancak sabit olan noktasına geri dönerdi. Ancak şuan durum çok farklı yükseliyor ve yükseldiği yerde kalarak üzerine katarak ilerliyor. Geçici bir kriz değil giderek büyüyen bir kriz haline dönüşüyor. Ülkede ise Suriyelilerin iyice göç alması dolarla beraberinde işsizlik oranını iyice yükseltti. Çoğu iş sahibi maliyetlerden kaçmak, vergi ödememek ve sgk giderlerine kadar azaltmak için Suriyelileri çalıştırıyor. Bu durumda ise Türk Vatandaşları yoğun bir şekilde işsizlik oranının yükselmesine neden oluyor.

01.06.2018 Tarihli Dolar Analizi

Dolar 2018 analiz
Dolar 2018 analiz

Kayıp büyüdü

2015 yılında, bir yıl öncenin düzeltmesi yaşanılmış idi hatırlarsanız. Dışarıda dolar endeksinin ve Türkiye’nin risk priminin de etkisinde dolar fiyatı yüzde 25.8 artarak 3.00 TL’ye yaklaştı. Yıl sonu 2.92 TL olarak görülmüştü.

2016 yılında enflasyon, dolar endeksi ve kredi risk primi bir yıl önceki çizgilerde iken, iç ve dış gelişmeler sonucu dolar fiyatı yüzde 20.5 arttı, 3.52 TL oldu.

2017 yılında, enflasyonun yüzde olarak 13’e yaklaşmasına rağmen büyük olasılıkla dolar endeksinde ve kredi risk primindeki gerilemenin rüzgârında yıllık yükseliş yüzde olarak 9’un altına düşüş gösterdi. Yılın son haftasına 3.81 TL dolar fiyatı ile giriyoruz. Ne var ki, reel efektif döviz kuru 84’e gerilemiş olarak görülmekte. Bunun anlamı Türk lirasının değer kaybında ölçünün kaçtığı olarak görülmektedi. Reel efektif kur hesabına göre doların daha düşük fiyatla satılması beklenilmektedir.

Spekülasyon

Spekülatörler mevcut piyasa yapısındaki beklentileri üzerine risk alır ve kar sağlayabilmek için önceden alım işlemi gerçekleştirmektedir. Buna piyasada spekülasyon adı verilmektedir. Faiz oranları ile ters ilişkide olarak işlem yapmaktadır. Faiz oranı düşerse, spekülatif para talebi yükselmektedir. Dolar üzerinde spekülasyonlarla her zaman karşılaşılabilmektedir. Bu durumu kara çevirmek ya da zarara yakalanmamak için sıkı takip etmekte fayda var.

Günlük Dolar Yorumları için tıklayınız.

2018'de Dolar Ne Olur? Dolar Analizi ve İncelemesi

2018'de Dolar Ne Olur? Dolar Analizi ve İncelemesi

2018'de Dolar Ne Olur? Dolar Analizi ve İncelemesi

2018'de Dolar Ne Olur? Dolar Analizi ve İncelemesi Dolar piyasası kasıp kavurmaya devam ediyor. Doları giderek ise rekoruna sürekli rekor katması herkesi korkutuyor. Peki 2018 yılında Dolar ne olur? Araştırma ve Geliştirme ekibimiz tarafından yapılan incelemede detaylı bir şekilde inceleme yapacağız.

User Rating: 4.58 ( 2 votes)

Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar