Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz. 

Dolar yorumları, Euro yorumları, Döviz yorumları ve daha fazlası bu sayfamızda paylaşılmaktadır.
 Altın ve Döviz Fiyatları ile güncel olarak anlık Finanspara üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri
Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

10.07.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini dün akşam açıkladı. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Yeni ekonomi yönetimin belli olmasıyla, önümüzdeki dönemde ekonomideki yol haritası ile ilgili açıklamaları piyasalar takip edecektir. Geniş bir bant aralığında hareket eden Dolar / TL kotasyonları şu dakikalarda 4,70’in hafif altında dalgalanmakta. Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Cuma günkü pozitif hava devam ederken piyasalar şimdilik ticaret savaşları konusunu ikinci plana itmiş gözüküyor.

Diğer yandan, Cuma günü ABD’de İstihdam Raporu’nda açıklanan ve beklentilerin altında gelen saatlik ücretler verisi ile gerileyen Dolar’da dün akşama doğru toparlanma gözlemlendi. Dün 93,7 seviyesine kadar gerileyen Dolar endeksi (DXY) yükseliş kaydederek (İngiltere’de hükümetin AB’den ayrılma stratejisi ile ilgili tartışmalarla değer kaybeden Sterlin’in de etkisiyle) 94 seviyesinin üzerine çıktı.

Gelişmekte Olan Ülke kurları ise bu sabah yatay. Kurda teknik seviyelere baktığımızda, olası yükselişlerde 4,7150 direninin üzerinde 4,74 ve 4,77 seviyeleri takip edilebilir. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde ise, 4,64 desteğinin altında 4,5970 ve 4,56 destekleri takip edilebilir. Bugün yurtiçinde hazine ihaleleri takip edilmeye devam edilecekken, yurtdışında Almanya’da ZEW endeksi, ABD’de ise JOLT iş imkanları takip edilecektir.

 

 

06.07.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

TL’de Pozitif Ayrışma

TL varlıklar, son üç gündür gelişmekte olan ülke para birimleri arasında pozitif ayrışıyor. Bu durum, USDTL ve EURTL kurlarının yukarı yönde agresif hareket etmesini engelliyor. Bugün, ABD’den haziran ayına yönelik açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmesine karşın, aynı dönemde yıllık bazda saatlik kazançların bir önceki aya göre değişim göstermemesi dikkat çekti. Aynı zamanda, aynı dönemde işsizlik oranı ise %4.0 seviyesine artış kaydetti. Bir önceki ayın rakamı %3.8 düzeyindeydi. Bu veri setinin ise Doları tam olarak besleyemediği dikkat çekiyor. Ancak, şuna da dikkat çekmek gerekirse, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerini konuşuyor olmamız, verileri ikinci plana atmış durumda. Dolayısıyla, verilerin fiyatlamalar üzerinde etkisi çok sınırlı kalıyor.

Yurtiçi piyasalarda ise 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak olan kabineyi bekleniyor. Kabinede, Mehmet Şimşek, Naci Ağbal ve Nihat Zeybekçi gibi piyasanın sevdiği isimlerin olup olmayacağı merak konusu. Dolayısıyla, pazartesi öncesi bugün için iç piyasada daha temkinli seyirlerin olduğunu gözlemliyoruz. OHAL içinse pazartesi gününden itibaren kesin olarak bitip bitmeyeceği de netleşebilir. OHAL’in kesin olarak kalkması da önümüzdeki günlerde iç piyasada fiyatlamalar üzerindeki baskıyı bir nebze de olsa azaltabilir. Günün geri kalanında açıklanacak önemli bir gündem bulunmuyor. Olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

 

28.06.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Küresel ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler piyasaları meşgul etmeye devam ediyor. Haber akışına bağlı olarak oynaklık artarken, dün Trump’ın yatırım sınırlamaları için geri adım atan açıklamaları piyasalara olumlu yansısa da, Trump’ın baş ekonomisti Larry Kudlow, ABD’nin Çin’e karşı duruşlarında yumuşama olmayacağını söyledi. Açıklamalarla, bir süredir Yuan’daki değer kayıpları öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) kurlarındaki baskı bugün de devam ediyor. Pazar günü yapılan seçimlerin ardından siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla TL’de pozitif ayrışma dün daha netken, bu sabah GOÜ kurları ile birlikte kısmi baskı altında.

Diğer yandan, petrol fiyatlarında yükseliş devam ederken, GOÜ’lerdeki baskı ve petrol fiyatlarındaki artış TL’deki değer kazançlarını şu aşamada sınırlandırıyor. Ancak, Dolar / TL’de 4,68 direncinin altında kısa vadeli aşağı yönlü baskı devam edebilir. Destekler 4,59 ve 4,54 seviyelerinde. Yurtiçinde piyasaların gündeminde ise yeni kabine ve yeni ekonomi politikaları var. Yurtdışında, ticaret savaşları ile ilgili gelişmeler takip edilmeye devam edilecekken, veri tarafında ABD’de ilk çeyrek büyüme verisinin ikinci güncellemesi, Avrupa tarafında ise Almanya’da enflasyon verisi takip edilecektir.

21.06.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Kur tarafında bir yandan seçimlere yönelik belirsizlikler etkili olurken, bir yandan ise Türkiye’nin ekonomik göstergeleri ve Dolar Endeksi’ndeki durum da belirleyici oluyor. Bugün TCMB tarafından açılan 1 Milyar 500 Milyon Dolar tutarındaki “TL Depoları Karşılığı Döviz Depoları İhalesi”ne gelen teklif miktarı 150 Milyon Dolar olurken, son 3 günde keskin düşüşler göze çarpmakta. Sabah saatlerinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: ABD’nin çelik ve alüminyum konusundaki tarifelerine bugün itibariyle cevap verileceğini söyledi. Küresel risk unsuru olarak takip ettiğimiz konuya(ABD-Çin ve AB-ABD arasında da ticaret savaşları var) dair gelişmeler Dolar endeksi üzerinde de etkili oluyor. Yine takip ettiğimiz diğer ekonomik göstergelerden; Türkiye’nin tahvil faizleri ve CDS rakamı da bugün için yukarı yönlü hareket etmekte. Günün kalanında tüm bu gelişmelerin yanı sıra, jeopolitik risk unsurlarını ve ABD tahvil piyasası hareketlerini de izleyeceğiz.

Kur tarafına teknik olarak baktığımızda ise; bir haftadır 4.7700 direnci ile 4.6960 desteği arasında sıkışma görmekteyiz. Şuan için 4.7475 desteğinin hemen üzerinde fiyatlanan kur için ara direnç seviyemiz 4.7580’de olup, önemine değindiğimiz ve rekor seviyelerin test edildiği 23 Mayıs’tan bu yana üzerinde kapanış görmediğimiz 4.7700’nin kalıcılıkla geçilmesi halinde alıcılı işlemlerin ivmelenebileceğini düşünmekteyiz. Bugün 4.7475 altına geri çekilmelerde izlenebilecek ara destek noktalarımız ise; 4.7365, 4.7265, 4.7170 ve 4.7080 seviyelerinde bulunmakta. (Işık FX)

 

19.04.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Lira varlıklara ciddi talep gelirken, Dolar / TL 4 seviyesine kadar geriledi ve Gelişmekte Olan Ülke kurlarına göre en iyi performans gösteren para birimi arasında yer aldı. Bu sabah ise söz konusu seviyenin hafif üzerinde işlemler geçmekte. Geçen hafta risk iştahının toparlanması ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğinin açıklamasının ardından TL’deki dirençli görüntü şu aşamada seçim ile ilgili belirsizliğin kalkmasına istinaden devam edebilir. Kurda geri çekilmenin sürmesi durumunda 4 seviyesinin altında 3,9750 hedef olabilir. Diğer yandan olası yükselişlerde, 4,0350 direncinin üzerinde 4,0580 hedef olabilir. Veri tarafında, ABD’de öğleden sonra Philadelphia FED imalat endeksi öne çıkarken verinin etkisi sınırlı kalabilir. Ayrıca FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecektir.

 

18.04.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de hafta sonu gerçekleştirdikleri hava saldırısının ardından piyasaların sıcak çatışma ihtimalini kuvvetlendirecek yeni bir gelişme beklememesiyle Dolar/TL düşüşe geçmişti. Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim söylemiyle kur tekrar hareketlendi ve 4.1264 seviyesini test etti. İlk tepkinin ardından kurun tekrar 4.10 aşağısına sarktığı gözlemlendi. Aynı zamanda bunun beraberinde 50 barlık ortalaması olan 4.10 aşağısındaki fiyatlamalarda kurda 4.0520 ve 3.9975 destekleri önemini korumaktadır. 4.10 üzerindeki fiyatlamalarda ise 4.1270 ve 4.16 dirençleri tekrar gündeme gelebilir.

 

 

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu
Paritede Vergi Endişesi Volatiliteyi Artırdı…

ABD’de bugün açıklanan önemli bir veri akışı vardı. PMI’larda bir miktar azalma görüldü. Fabrika satışları da beklentilerin altında kaldı. Bunun yanında ABD’de Trump yönetiminin vergi hamlesine karşılık Çin’in 50 milyar Dolarlık karşı hamlesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinde satış baskısı getirdi. Sonrasında ise Dolar endeksindeki baskılanmanın da devreye girmesiyle kar satışları görüldü. Bugün İran-Türkiye-Rusya üçlü zirvesinde Suriye’ye yönelik konular görüşülürken, yardım konusunda fikir birliğine varıldı.

Teknik açıdan bakıldığında bir süredir altında seyrettiği trend çizgisini tekrar yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi, tutunamayarak tekrar trend çizgisinin altına çekildi. Paritenin 70 birimlik ortalamanın üzerinde seyri orta vadede bir destek unsuru oluşturuyor. Paritenin tekrar yükselen trend çizgisinin üzerinde çıkabilmesi önemli bir destek unsuru oluşturabilir. Aksi halde bu trendin bir direnç çizgisi olarak kalabileceğini belirtelim. Bunun yanında 4.000 psikolojik seviyesi de diğer önemli bir düzey olarak kaldığını belirtelim.

Destekler: 3.9875 – 3.9600 – 3.9440
Dirençler: 4.0140 – 4.0270 – 4.0350

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar