Döviz Yorumları: Dolar Yorumları – Euro Yorumları ve Analizleri

Döviz Yorumları: Dolar Yorumları – Euro Yorumları ve Analizleri

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz. 

Dolar yorumları, Euro yorumları, Döviz yorumları ve daha fazlası bu sayfamızda paylaşılmaktadır.
 Altın ve Döviz Fiyatları ile güncel olarak anlık Finanspara üzerinden ulaşabilirsiniz.

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri
Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri güncellenmektedir.

20.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Investaz – Dolar TL Yorumu

USDTRY – OVP Beklentisi ile TL Değer Kazandı / 6,3600 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % -2.08

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca 3 yıllık yol haritası olan OVP’yi açıklanacak. Açıklanacak planda enflasyon, büyüme, cari açık gibi önemli alanlarda reformlara gidilmesi bekleniyor. Dün, Orta Vadeli Program’a yönelik iyimserlikle Türk lirası varlıklar değer kazandı. Öte yandan ABD ve Çin arasındaki ek vergi yaptırımlarının devam etmesi ve ABD’nin yeni ürünlere kota koyması sonrasında piyasaların beklentisinin aksine Çin, yuanı devalüe etmeyeceklerini açıkladı. Açıklama sonrasında gelişen ülke varlıklarına tekrar talep gelmesiyle satışlar azaldı. Gelişen ülke paralarının yükselmesinden de destek bulan Türk Lirası kazançlarını genişletti. Lira, dolar karşısında %2 değer kazanarak en iyi performansı gösteren gelişen ülke parası oldu.

Türkiye Bankalar Birliği, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Annlaşması’nı kamuoyu ile paylaştı. Duyuruda, “Finansal Yeniden Yapılandırma uygulamasının amacı gelir-gider dengesi geçici olarak bozulduğu için borçlarını vadelerini ödemekte zorlanan işletmelere destek olmaktır.’’ denildi. “Bu sayede, borçlarının yeniden yapılandırılması veya yeni bir itfa planına bağlanması sonucunda borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanacağı tespit edilen işletmelerin ekonomik faaliyetlerinin sürdürülerek nakit akımlarının düzenlenmesine ve yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olunacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Bugün yurt içinde OVP’nin yanı sıra Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Avrupa Bölgesinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları, Philadelphia Fed İmalat ve İstihdam Endeksleri ile Mevcut ev ve konut satışları verileri takip edilecek.

Dört saatlik grafikte 50 ve 100 periyotluk hareketli ortalamaların altına gerileyen kurda günlük pivot seviyesi 6.3000 olarak takip edilirken düşüşlerde 6.18800 – 6.1200 – 6.6000 destekleri gündeme gelebilir. Yükselişlerde 6.3600 – 6.4700 ve 6.5400 direnç seviyeleri olarak değerlendirilebilir.

19.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Investaz – Dolar TL Yorumu

USDTRY – Yükseliş Haftanın 2.Günde de Devam Etti / 6,1500 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % 1.08

Geçen hafta Merkez Bankanın güçlü faiz artışı ile %4,50 değer kaybeden kur haftanın ilk işlem gününde %2,57 değer kazanması sonrasında dün de %1.08 yükselerek 6.46 seviyesini gördükten sonra günü 6.38 seviyesinde tamamladı. 20 Eylül’de açıklanacak olan Orta Vadeli Plan öncesinde piyasada bekle gör havası hakim. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Avrupa merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması ile ABD tarafında ise Konut ve İnşaat izinleri / başlangıç verileri yanı sıra cari açık verisi takip edilecek.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerinde kapanışlar gerçekleştiren kurda günlük pivot seviyesi 6.3800 olarak takip edilirken yükselişlerin devamı halinde 6.4600 – 6.5400 – 6.6200 dirençleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 6.3000 – 6.2200 ve 6.1500 destek seviyeleri olarak değerlendirilebilir.

18.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

Dolarda OVP öncesi kırılgan bekleyiş

Yurtiçi piyasalar bu hafta 20 Eylül günü açıklanacak yeni Orta Vadeli Programı bekliyor. Dolayısıyla, OVP öncesi iç piyasada temkinli seyirlerin olduğunu izliyoruz. Kur, geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz artışının ardından 6.00 seviyesine doğru geri çekilmesine karşın bu seviyenin altına doğru geçmekte zorlandığı için buradan aldığı destekle yukarı yönde hareket etmeye çalışıyor. Ancak, kurun tansiyonu şimdilik dinmiş durumda. TCMB ve hükümetin aktif rol oynaması fiyatlamalardaki agresifliğin önüne geçti. Perşembe günü OVP ‘ye kadar olağanüstü bir durum olmadıkça USDTL kurunda yeni bir hareketin başlamasını beklemeyebiliriz. Bugün için açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmazken, olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru 6.00 seviyesini destek yaptığı için burayı yakından izliyoruz. Kur bu seviyenin altına doğru geri çekilme isteğinde zayıf kalırsa bu durumda yukarı yönde hareket etme isteğini korumaya devam edebilir. Buna karşın, 6.30 bölgesi ise dün dirençti bugün en yakın destek noktası ancak ara bir nokta olduğunu belirtebiliriz. Kur, bu sabah 6.30 seviyesinin üzerinde ve bu seyrinde ısrarcı olursa bir sonraki direncimiz 6.40 seviyesinden geçiyor. Ancak, teknik göstergeler hem çok güçlü değil hem de net bir yön için pek sinyal vermiyor. Dolayısıyla, USDTL kurunda da aşağı veya yukarı yönde hareketlenmelere karşı dikkatli olunmasında fayda var.

Destekler: 6.20 / 6.30 / 6.00
Dirençler: 6.40 / 6.55

17.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Garanti Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

ABD 10 yıllıkları %3 seviyesini zorlamaya devam ediyor. Bu görüntü gelişmekte olan ülke paralarını halihazırda oldukça baskılıyor. Bu seviyenin aşılması, psikolojik olarak da kırılmalara sebep olabileceğinden, GOÜ paralarında satış baskısı artabilir. USDTRY paritesi merkez bankasının beklenti üstü faiz artırımından sonra 6.00 seviyesine kadar gerilese de, haftaya 6.20 civarında başlıyor. Yuan ve ABD getirilerinin TL varlıklarına yön vermesi beklenebilir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Sabah gazetesine yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın son kararının ardından “bağımsızlık” tartışmalarının kapandığını söyledi. Yeni Orta Vadeli Program’ın 20 Eylül’de açıklanacağı belirten Albayrak ekonomi yönetiminin ana gündem maddesinin enflasyon ve faiz ile mücadele olduğunu belirtti.

 

Deniz Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu
Perşembe günü TCMB’nin 625 bps faiz artışı sonrasında TRY’de yaşanan toparlanmalara bağlı olarak kurun 6.0000 seviyesine gerilediğini gözlemledik. Teknik olarak USDTRY grafiğini incelediğimizde 5.9750 kritik destek noktası olarak dikkat çekiyor. Kapanış bazında 6.2000 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin altındaki kapanışlar sonrasında 5.9750 seviyelerine doğru satış baskısı yeniden görülebilir.5.9750 seviyesinin de kırılması sonrasında 5.7000 seviyesine doğru baskılar artacaktır. 6.2000 seviyesinin üzerinde kapanışın gelmesi durumunda ise 6.3700/6.4000 bölgesi önemli direnç bölgesi olacaktır.

DESTEK : 6.0000 – 5.9750 – 5.7000 DİRENÇ : 6.2000 – 6.3700 – 6.4000

14.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Para Politikası Kurulu (PPK) %17,75 olan politika faizini %24’e yükselterek 625 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi. Kurum beklentimiz politika faizinin %22’ye yükseltilmesi yönündeyken, piyasa beklentisi ise %21 seviyesindeydi. Türk lirasındaki yüksek oynaklığın azaltılmasının fiyat istikrarı ve finansal istikrar açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede PPK’nın dünkü hamlesini oldukça pozitif olarak değerlendiriyoruz. Karar sonrası ilk piyasa reaksiyonunun oldukça pozitif olduğunu gördük. PPK kararı öncesi 6,40 seviyesi üzerinde bulunana USDTRY paritesi, açıklamanın ardından 6 seviyesine doğru hızlı bir geri çekilme gerçekleştirdi. PPK kararının yanı sıra, dün yine öğle saatlerinde gerçekleşen ECB toplantınsın ardından Başkan Draghi’nin yaptığı konuşmasında enflasyon görünümüne ilişkin iyimser bir tavır sergilemesi euronun sert bir şekilde değerlenmesine neden ve dolar endeksinin de değer kaybetmesine neden oldu oldu.

Dolayısı ile küresel görünüm de USDTRY paritesindeki geri çekilme hareketini destekleyici nitelikte. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,13 seviyesi civarında işlem görüyor. Bu noktada, gerek global piyasalarda dolar endeksinde görülen zayıflık, gerekse de yurt içi cephede PPK’nın faiz artırımı sonrasında TL üzerinde oluşan pozitif hava ile birlikte Türk lirasındaki pozitif ayrışmanın devam etmesini beklemekteyiz. Dolayısı ile USDTRY paritesindeki düşüş hareketinin devam etmesini ve kurun 6 seviyesi altına gerilemesini beklemekteyiz.

13.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin yeniden başlayabileceğine yönelik dün gelen haber akışı ile birlikte dolara yönelik güvenli liman talebi azalırken, dolar endeksi sert bir şekilde değer kaybederek 95 seviyesi üzerinden 94,70’li seviyelere kadar indi. Dolar endeksindeki değer kaybı ve bugünkü PPK toplantısında önemli oranda bir faiz artırımına gidileceğine yönelik piyasa beklentisi ile birlikte Türk lirası dolar karşısındaki yükselişini devam ettirdi ve dün, beklediğimiz üzere, 6,40 seviyesi altına geriledi. Bu sabah saatleri itibariyle 6,34 seviyesi civarında hareket eden kurda, kısa vadeli görünüm açısından bugünkü PPK kararı oldukça belirleyici olacak. Bugünkü toplantısında politika faizinde 425 baz puanlık bir artırıma gidilmesini bekliyoruz – piyasa beklentisi 375 baz puanlık bir artırıma gidilmesi yönünde. Dolayısı ile şu anda %17,75 seviyesinde bulunan politika faizinin %22’ye yükseltilmesini beklemekteyiz. Ancak, TCMB’nin şu anda bankacılık sistemini faiz koridorunun üst bandı olan %19,25’ten fonluyor olması ile birlikte, söz konusu beklentimiz 275 baz puanlık bir efektif faiz artırımı anlamına geliyor. TCMB’nin basın duyurusu yaptığı tarih olan 3 Eylül’den bu yana TL’nin dolar karşısında%5 değer kazandığını gördük. Bu noktada TCMB’nin piyasa beklentileri dahilinde ya da üzerinde bir adım atması, TL cephesindeki değer kazanımının devamını beraberinde getirebilir.

Kurdaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 6,3461 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlerde 6,33 ve 6,28 seviyeleri destek, yukarı yönlü hareketlerde ise 6,41 ve 6,4753 seviyeleri direnç konumunda bulunuyor. Ancak kurun mevcut seviyelerdeki seyrinin oldukça kısa bir dönemi içeriyor olması ve bu seviyelerin çokça test edilmemiş olması dolayısı ile, söz konusu destek ve dirençlerin güçlü seviyeler olmadığını belirtmek gerekir. (Tacirler Yatırım)

12.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Piyasalarda TCMB’nin yarın vereceği faiz kararı beklenirken; Dolar/TL kurunda sakin bir seyir sürmekte. Teknik olarak incelendiğinde; 25 ile 50 barlık ortalamasının kesişimi olan 6.50 seviyesi aşağısındaki fiyatlamalarda kurda geri çekilmeler görülebilir. Bu durumda 6.32 ve 6.20 destekleri önemini korumaktadır. Kurun tekrar 6.50 direncini kırması halinde ise ilk hedef 6.62 olarak takip edilebilir. 6.72 ise ikinci direnç noktası olarak izlenebilir.

Oyak Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
USDTRY 6.55 direnç seviyesi… Merkez Bankası beklenti anketinde 13 Eylül PPK toplantısında 370 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. 6.55 direnç seviyesi altında TL’de olumlu görünüm sürebilir.. Destek seviyesi olarak 6.41 ve 6.20 seviyeleri izlenebilir.

11.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Investaz – Dolar TL Yorumu

USDTRY – Büyüme Verisi Beklentileri Karşıladı / 6,6000 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % 0.89

Türkiye ikinci çeyrek GSYH verisi beklentiler doğrultusunda %5,2 artış gösterdi. Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt içi Hasıla tahminleri, 2018 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla % 20,4 artış göstererek 884 milyar 4 milyon 260 bin TL oldu.

Öte yandan TCMB Eylül ayı beklenti anketi sonuçlarına göre enflasyonda 2018 yıl sonu beklentisi % 19.61 seviyesine yükseldi. Eylül ayı için tüketici enflasyonu beklentisi aylık % 1.25’ten % 2.13’e çıktı. TÜFE artışı beklentisi yıllık bazda ise % 12.96’den % 14.46’ya yükseldi. Merkez Bankası’nın faiz beklentileri de önemli ölçüde artış gösterdi. Dolar/TL kuru yıl sonu beklentisi 5.97’den 6.59 seviyesine yükseldi. 12 ay sonrasına ilişkin beklenti ise aynı dönemde 6.29’dan 7.08’e yükseldi. 2018 yılıının tamamı için cari işlemler açığı beklentisi 52.7 milyar dolardan 49.7 milyar dolar seviyesine geriledi. Anket sonuçlarına göre 2019 yılı için cari açık beklentisi de 47.2 milyar dolardan 39.1 milyar dolara indi. Piyasada gözler 13 Eylül Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB PPK Toplantısı faiz kararına çevrilirken beklenti Merkez Bankasının 300 ila 500 baz puan arasında faiz artışına gitmesi yönünde.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Avrupa tarafında Almanya ve Avrupa Bölgesi için ZEW Ekonomik Hissiyat verileri ile ABD tarafında İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı takip edilecek.

Dört saatlik grafikte 50 (6.4860) ve 100 (6.3400) periyotluk hareketli ortalamaların arasındaki seyrine devam eden kurda günlük pivot 6,4500 seviyesi üzerinde yükselişlerde 6,5000 – 6,5500 ve 6,6000 seviyeleri dirençler olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 6,4000 – 6,3500 – 6,3000 seviyeleri destekler olarak değerlendirilebilir.

10.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri genel anlamda olumluydu. Özellikle Ortalama Saatlik Kazançlar datasının aylık ve yıllık bazda oldukça iyi gelmesi mevcut FED politikalarının devamına işaret etmekteydi. Ancak, olumlu ABD verilerine karşın TL tarafında geçtiğimiz hafta ortasında başlayan güçlü seyrin devam ettiği görüldü. Fiyatlamanın altında yatan sebeplere bakıldığında; gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına gelen talep ile Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk swapı(CDS)’nda ve tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bağımsız TCMB vurgusu ile 13 Eylül’e yönelik faiz artırımı beklentilerinin artmasını söyleyebiliriz. Bugün, yurt içi tarafta açıklanacak olan; 2.Çeyrek büyüme oranı önemli olacak. Ayrıca, 13 Eylül’de yapılacak olan TCMB/Para Politikası Kurulu toplantısına dair faiz beklentileri, Suriye eksenindeki jeopolitik risklerin durumu ve gelişmekte olan diğer önemli ülkelerin(Çin, G.Afrika, Arjantin, Brezilya) durumları da yine takip edilmeli.

Teknik olarak baktığımızda ise; 30 Ağustos’dan itibaren başlayan düşüş trendi sonrası 16 Ağustos’tan başlayan yükselen kanalın alt bandının test edildiğini görmekteyiz. Bu bağlamda, bugünkü geri çekilmelerde 6.3740 destek bölgesi oldukça kritik olacaktır. Zira, buranın da kırılması halinde TL lehine işlemler derinleşebilir ve sırasıyla 6.2760 ve 6.2200 destek noktaları takibe alınabilir. Şuan için 6.41 seviyesi üzerinde kalıcılık arayan kurda, bunun sağlanması halinde oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; ilk etapta 6.4750, 6.5400 ve 6.5750 direnç noktaları izlenebilir. (Işık FX)

07.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Türk lirası dün dolar karşısında, TCMB’nin önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantısında faiz artırarak TL’yi destekleyeceğine yönelik artan iyimserlik ve gelişen ülke para birimlerindeki genel pozitif seyir ile birlikte değer kazanırken, USDTRY paritesi ise 6,55 seviyesi altını test etti. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,60 seviyesi altında hareket etmeye devam ediyor. Bu noktada kurun, TCMB’nin piyasalara faiz artırımı ile müdahale edeceğine yönelik artan iyimserliğin etkisi ile birlikte 6,60 seviyesi altında kalmaya devam etmesi beklenebilir. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından bugün öğle saatlerinde ABD’den gelecek olan istihdam ve ücret artışları verileri önemli olacak (verilere ilişkin beklenti ve olası kur hareketlerine yönelik analizimizi Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz). ABD verilerinin yanı sıra, bugün İran’da Astana süreci kapsamında gerçekleşecek olan üçlü zirveyi de yakından takip edeceğiz.

Kurdaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 6,5831 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlerde 6,5445 ve 6,4753 seviyeleri destek, yukarı yönlü hareketlerde ise 6,6180 ve 6,7090 seviyeleri direnç konumunda bulunuyor. Ancak kurun mevcut seviyelerdeki seyrinin oldukça kısa bir dönemi içeriyor olması ve bu seviyelerin çokça test edilmemiş olması dolayısı ile, söz konusu destek ve dirençlerin güçlü seviyeler olmadığını belirtmek gerekir.(Tacirler Yatırım)

GCM Forex Dolar Yorumu – 6 Eylül 2018

Önemli Seviye : 6,7750 ve 6,6080

Tepki beklentisi gündemi meşgul edebilir!

USDTRY kuruna yönelik kısa vadeli beklentiyi izah ederken 89 periyotluk EMA bölgesi üzerinde ana pozitif beklentinin devam ettiğini, bu süreçte tepki düşüncesi gündemde yer alır mı sorusunun cevabında da 21 periyotluk EMA bölgesinin yakinen takip edilmesi gerektiğini aktarmıştık hatırlarsak.

USDTRY kuru gün içerisinde trend üst noktası 6,7750 bariyerini aşamadığı için tepki düşüncesini gündeme taşıdı ve bu doğrultuda 21 periyotluk EMA bölgesi altına sarkarak mevcut düşüncesini güçlendirdi. Bu doğrultuda USDTRY kuru ana pozitif bölgeyi destekleyen 89 periyotluk EMA bölgesine doğru tepkilerine devam etmek isteyebilir.

Teknik olarak USDTRY kuru trend üst noktası (6,7750) ve 21 periyotluk EMA bölgesi (6,6080) altında kalmayı sürdürürse, trend içi tepki düşüncesini 6,5360 başta olmak üzere 6,4600 ve 6,3800 desteklerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Ancak bu tür bir geri çekilme izlense dahi ana görünümün 89 periyotluk EMA bölgesi (6,3250) üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Kısa vadeli olarak USDTRY kuruna yönelik tepki görünümünün sona ermesi içinse, 89 periyotluk EMA bölgesinden / yakınından gerçekleştirilecek olası dönüş ya da 21 periyotluk EMA bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 6,6400 ve 6,7060 ve 6,7750 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir.

Özellikle bu süreçte kanal üst noktası 6,7750 seviyesi üzerindeki olası kalıcı hareketler, ilgili çıkışların daha da güçlenmesini ve tarihi zirve 7,1067 seviyesinin gündemde yer almasını sağlayabilir. Aksi takdirde trend içi tepkiler bir müddet daha gündemi meşgul edebilir ki bu tür bir düşüncede önce 21 daha sonra da 89 periyotluk EMA bölgesi tekrar dikkat çekebilir.

Özetle: 6,7750 ve 21 periyotluk EMA bölgesi (6,6080) altında USDTRY kuru kısa vadeli tepki satışı düşüncesine devam etmek isteyebilir.

05.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) varlıklarına yönelik endişelerin devam ettiği ortamda risk iştahı zayıf. Dün Güney Afrika ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %0,7 oranında daralması, halihazırda GOÜ’lere yönelik olumsuz olan algının artmasına neden oldu. Diğer taraftan, dün ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan ISM imalat verisinin ekonomideki güçlü görüntüyü teyit etmesi GOÜ kurlarındaki baskıyı artıran diğer önemli bir faktör. FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında “güvercinvari” açıklamaları ile değer kaybeden Dolar’da yaşanan toparlanma iyi verilerle bir miktar daha anlam kazandı. Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde zayıflama eğilimindeki risk iştahı ile birlikte Dolar gücünü koruyabilir. Bu da GOÜ kurlarında baskının sürmesiyle sonuçlanabilir ki kısa vadede GOÜ hikayesinde bir değişiklik gözükmüyor. Türk Lirası’nda da baskı devam ederken, pazartesi enflasyon verisi sonrasında merkez bankasının parasal duruşun yeniden şekilleneceğini açıklaması ise en azından yukarı yönlü atakları sınırlayabilir.

Teknik seviyelere baktığımızda, 6,73 yakın önemli bir direnç olarak duruyor. Bu seviyenin üzerinde 6,8440 hedef olabilir. Öncesinde 6,78/80 ara direnç bölgesi. Diğer yandan, 6,64 desteğinin altında ise 6,52 seviyesi gündeme gelebilir. Ara destek 6,59 seviyesinde. Bugün Avrupa’da hizmet PMI verileri ön plana çıkarken, ABD tarafında FED başkanlarının konuşmaları takip edilecektir.

04.09.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TCMB’nin dün yayınladığı basın bildirisinde 13 Eylül’deki toplantıda para politikasında ek adımların atılacağına ilişkin sinyaller vermesi üzerine TL’de bir değer kazancı görülse de söz konusu değerlenmenin oldukça kısa soluklu olduğunu gördük. Basın açıklaması sonrasında USDTRY paritesi 6,51’li seviyelere doğru gerilese de, düşük risk iştahı ve zayıf yatırımcı güveninden dolayı kısa süre içerisinde yönünü yeniden yukarı çevirerek tekrardan 6,60 seviyesi üzerine yerleşti (TCMB’nin dün yaptığı açıklamanın ardından 13 Eylül’deki TCMB toplantısına ilişkin faiz beklentimizi bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde detaylı olarak paylaştık). USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,62 seviyesi civarında hareket ediyor. Dolar endeksinin ise görece güçlü görünümünü sürdürdüğünü ve 95 seviyesi üzerindeki konumunu koruduğunu görüyoruz. Bu noktada, gerek gelişen ülke para birimlerindeki genel satıcılı seyrin sürüyor olması, gerse de TL’deki negatif ayrışmanın etkisi ile birlikte kurun kısa vadede 6,60 seviyesi üzerinde tutunmasını ve 6,75 seviyesine doğru yükselişini sürdürmesini bekliyoruz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 6,5984 seviyesi civarında işlem görüyor. Kurun rekor seviyelere yakın seyrediyor olması nedeniyle düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek ya da yükseliş hareketlerinde sınırlayıcı rol üstlenebilecek güçlü bir destek / direnç seviyemiz bulunmamakta. (Tacirler Yatırım)

31.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) kurları baskı altında kalırken, bu hafta belirgin bir şekilde negatif ayrışan Türk Lirası da dün %3’e yakın değer kaybetti. Bu sabah ise oynaklık devam ederken, kurda geri çekilme gözlenmekte. Vadeli mevduat hesabı sahipleriyle ilgili kararname Resmi Gazete’de yayımlanarak, TL mevduata uygulanan vergi oranlarının düşürülmesi ve bankalardaki Döviz mevduat hesaplarında alınan vergi oranlarında artışa gidilmesi kurdaki düşüşün arkasındaki neden olarak gözüküyor. Diğer yandan, GOÜ varlıklarında yaşanan oynaklık ve ABD’nin Çin’e yönelik ek gümrük vergi açıklaması ile risk iştahı zayıflama eğiliminde iken, Dolar bu ortamda kısmen de destek bulmakta. Dolar endeksi (DXY) yaşanan düşüşlerin ardından 94,5 civarında tutunma isteğinde. Veri tarafında bugün yurtiçi gündem sakinken, Avrupa Bölgesi enflasyon ve ABD’de açıklanacak Chicago PMI’yı yurtdışı piyasalarda öne çıkan veriler. Ancak, ticaret gelişmeleri ile ilgili yeni haber akışı ve GOÜ varlıklarındaki hareketlerin odak noktasında olması nedeniyle söz konusu verilerin etkisi sınırlı kalabilir.

31.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Kurda bayram sonrası başlayan haftada arka araya dört gündür yükselişler kapanışlar gerçekleşti ve böylece alınan tüm önlemlere rağmen Türk Lirası’ndaki %10’a varan değer kaybı etkisini sürdürdü. Kurdaki son durumda var olan sorunların devam ediyor olması yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğine işaret ediyor.

6.81 seviyesi bugünkü işlemlerde önümüzdeki ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye üzerinde kalıcı olacak hareketlerde yükseliş ivmesi 6.9070 ve 7.0345’e doğru sürebilir. 6.57 desteği ise daha fazla aşağı yönlü hareketlerin görülmesi adına geçilmesi gereken seviye olarak takibimizde olacak. 6.57 altına bir geçişte 6.50 ve 6.3890 seviyeleri test edilebilir. (Ahlatcı Yatırım)

29.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

FED’in açıklamaları ile değer kaybeden Dolar dün kayıplarını geri alma çabası sergilerken, Dolar endeksi (DXY) günü yatay kapattı. Bu sabah hafif de olsa yukarı yönlü eğilim sergiliyor. Diğer yandan, ABD – Meksika ticaret anlaşmasının getirdiği pozitif hava yerini «nötr» risk iştahına bırakma eğiliminde. ABD on yıllık tahvil faizi %2,87’ye gerilemiş durumda. Güne yön bulmakta zorlanarak başlayan Gelişmekte Olan Ülke kurları ise TL’deki baskı ve Dolar’daki düşüşün yerini bir miktar dengelenmeye bırakması ile kısmi baskı altında.

Dün 6,2656 seviyesinden kapatan Dolar / TL bu sabah 6,3990’a kadar yükseldi. Şu aşamada, gün içerisinde bu seviye direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde 6,45 önemli gözüküyor. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 6,28/29 destek bölgesinin altında 6,20 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Veri tarafında bugün yurtiçinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verileri takip edildi. Buna göre ekonomik güven ağustos ayında 83,9 (92,2), ticaret açığı ise temmuz ayında 5,98 milyar USD (önceki 5,5milyar USD) olarak gerçekleşti. Yurtdışında ise öğleden sonra ABD’de ikinci çeyrek büyüme (ikinci revize) verisi takip edilecektir.

28.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Döviz Hareketleri için Önemli Gelişme

Borsa İstanbul’da Swap Pazarı Kuruluyor: Borsa İstanbul tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre SWAP pazarının başta bankalar olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde Borsa İstanbul’da kurulması için çalışmalara başlandı. Açıklamada SWAP pazarının borsada faaliyete geçmesi ile birlikte çoğunlukla tezgah üstü piyasalarda gerçekleştirilen bu tür işlemlerin, organize bir piyasa güvencesinde de yapılabilmesinin önünün açılacağı belirtiliyor. SWAP pazarının ilk etapta döviz piyasaları için hayata geçirilmesi planlanıyor.

Şeker Yatırım – Dolar TL Paritesi USDTRY Yorumu

Trump’tan Meksika Adımı

Haftanın ilk işlem günü yurt içi piyasalar uzun tatil sonrası açılış yaparken, İngiltere’de bankalar tatili sebebiyle piyasa kapalıydı. Bu sebeple veri akışı açısından sakin geçerken, altın yükselişini devam ettirerek 1210 seviyesinden kapandı. EURUSD de sert çıkışını sürdürerek 1.17’ye dayandı. Dolar kurunda ise TL tarafı negatif ayrışmaya devam etti. Gün içinde 6.29’un üzerine çıkarak %5 değer kaybını gören kurda kapanış 6.12’den gerçekleşti.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Fransa’da mevkidaşı La Maire ile bir araya geldi. La Maire, ABD’nin Türkiye ve Avrupa’ya yönelik haksız yaptırımlarının görüşüldüğünü belirtti. La maire ayrıca Türkiye’deki durumun istikrara kavuşmasının herkesin çıkarına olduğunu dile getirdi. Albayrak ise doların küresel çapta güvenirliliğini yitirdiğini belirtti. Bunun yanı sıra Almanya Dışişleri Bakanı Maas, “ABD ani şekilde Rusya’ya, Çin’e, Türkiye‘ye ve belki gelecekte başka önemli ticari ortağımıza koordine edilmemiş ve çoğu zaman spesifik yaptırımlar uyguladığında bu Almanya ve Avrupa’yı vurur” dedi.

ABD tarafında ise NAFTA’yı kaldıracağını söyleyen Başkan Trump Meksika ile yeni ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu. Yeni anlaşmanın isminin de “ABD-Meksika ticaret anlaşması” olacağını söylerken Kanada’nın bu anlaşmaya dahil olup olmayacağını göreceğiz şeklindeki açıklamasıyla da yine şaşırttı. New York borsası ticaret müzakerelerinin de etkisiyle ralli yaparken %1’e yakın artışlar görüldü. Avrupa borsaları da bunun etkisiyle günü artıda kapattı. Bununla birlikte uzun tatil sonrası açılışı yapan BIST 100 endeksi %1.22’lik artış kaydetti

27.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu
Diğer Bayram günlerinde olduğu gibi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de dar bir aralıkta başlayan kurda; Çin Merkez Bankası’nın açıklaması ile 6.00 seviyesinin altına sarkma görüldü. Günün devamında yurt içi taraftan önemli bir veri ve haber akışı olmazken, ABD tarafında ise Jackson Hole Toplantıları kapsamında FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edildi. Powell’ın, enflasyonda yüzde 2’nin üzerinde bir ivmelenme olacağını düşünmediğini ve çok hızlı veya çok yavaş faiz artırımlarının risk olacağını söylemesi kritikti.

Bugün, yurtiçi tarafta; Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güveni ve Merkezi Hükümet Borç Stoku gibi bazı ekonomik veriler takip edilecek. ABD tarafında önemli bir data açıklanmayacakken, gerek yurt içi taraftan gerekse yurt dışı yurt dışı taraftan gelebilecek önemli açıklamalar kur açısından izlenecek. Özellikle, ABD ile Türkiye arasındaki yaptırım krizine dair gelişmeler ve BDDK, SPK ve TCMB gibi kurumlardan gelebilecek sinyaller önemli olacak.

Teknik olarak baktığımızda; bir süredir fiyatların sıkıştığı kurda 6.1800-5.9660 bandını takip etmekteyiz. Şuan için 6.0000 seviyesinin hemen altında fiyatlama görülürken, 5.9660 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde; 5.9280, 5.8815 ve 5.8290 destek seviyeleri izlenebilir. Kurda bugün görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise takip edilebilecek ara dirençler 6.0425, 6.0690, 6.1030, 6.1200 ve 6.1460’da bulunmakta. (Işık FX)

13.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Kurda yaşanan sert hareketlerin ardında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak «Tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır» ifadesinin ardından BDDK swap işlemlerine sınırlama getirildiğini bildirdi. Diğer yandan, TCMB de TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıkladı. Banka zorunlu karşılık oranlarında indirim yaptı. Yapılan aksiyonlar sonrasında kurda bir miktar toparlanma gözlemlendi. Şu dakikalarda ise 6,90 civarında işlemler geçmekte. Öte yandan, kurda yaşanan sert hareketler sonrasında risk iştahı küresel çapta bu sabah da zayıf kalmaya devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke kurlarındaki baskı gözleniyor. ABD on yıllık tahvil faizi %2,86 seviyesinde iken EURUSD paritesi 1,14’ün altında. Bu hafta Türk Lirası’ndaki hareketler yakından izlenecekken, yurtiçinde makroekonomik veri gündemi yoğun. Yurtiçinde, çarşamba günü Mayıs dönemine ait işsizlik rakamları ve Temmuz ayına ait bütçe dengesi açıklanacak. Perşembe günü haziran ayına ait sanayi üretimi rakamları, Cuma günü ise TCMB beklenti anketi var. ABD’de ise Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayına ait sanayi üretimi ve perakende satışları verileri takip edilecek. Avrupa tarafında ise, Almanya’da ikinci çeyrek büyüme verisi, enflasyon ve ZEW endeksi takip edilecektir.

10.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

09:20 – Yükselişine devam eden dolar 5,73’ten 6 seviyesine çıktı.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

ABD ile yaşanan gelişmelere bağlı olarak sert yükseliş ivmesini dün de koruyan kurda gün 5.27 yakınlarında başladı ve gün sonunda en yüksek 5.5650 seviyesi görüldü. ABD ile görüşmeye giden heyetin görüşmeleri sonlandırıp dönmesi ardından somut bir açıklamanın gelmemesi, Fitch’in son not değerlendirmesi ardından finansal koşulların daha da kötüleştiği açıklaması bu yükselişin dünkü nedenleri arasında gösterilebilir. Bugün Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak yeni ekonomik modeli açıklayacak. Kurda ABD ile yaşanan gerilimin sürmesi ile yükseliş eğiliminin devamını bekliyoruz.

Kurda teknik olarak bir tespit yapmak zor olsa da Fibonacci Expansion ile bakıldığında 5.60 aşıldığında 5.75 ve 5.80’in kurun önündeki yeni zirve seviyeleri olduğu gözleniyor. Yaşanacak olası kısa süreli geri çekilmelerde 5.61-5.5865 seviyeleri izlenebilir. 5.5640 ise gün içi ana destek noktası olarak takip edilecek. Bu seviyeye bir geri çekilme görülürse yeniden tepki yükselişlerini beraberinde getirebilir.(Ahlatcı Yatırım)

06.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Deniz Yatırım – DolarTL Paritesi USD TRY Yorumu
Türkiye-ABD arasında din adamı Brunson gerginliğinin devam etmesinin etkileri ile yeni haftayada yükselişle başlayan kur 5.1198 seviyesini test etti. Göstergelerin aşırı alım bölgesinde seyrettiği kur için 5.1500 psikolojik seviyesi en yakın direnç noktasını oluşturacaktır. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 5.000 seviyesi sırasıyla 12 Temmuz zirvesi olan 4.9743 seviyesi ile 23 Mayıs zirvesi olan 4.9253 öncesindeki destek noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 5.0000 – 4.9743 – 4.9253 DİRENÇ : 5.1500 – 5.1700 – 5.2000

Garanti Yatırım – DolarTL Paritesi USD TRY Yorumu

ABD ile Türkiye arasındaki rahip Brunson krizi henüz çözüme kavuşmuş değil. ABD’nin iki Türk bakana yaptırım kararı sonrası Türkiye’nin de benzer şekilde karşılık verebileceği açıklamaları TL varlıklarını baskılamaya devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ittifakın mevcut krizle tehlikeye girmeyeceğini açıkladı. Hafta boyunca gelebilecek karşılıklı açıklamalar TL varlıklarında oynaklık yaratabilir.

01.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu
Dün ABD ve Çin arasında ticari gerilimi düşürücü adımlar atılabileceğine yönelik haber akışı risk iştahını desteklese de, Trump’ın Çin’e yönelik ek vergileri artırabileceğine yönelik yeni haberler de şimdilik gerilimi düşürmeye yönelik adımların taktik amaçlı olduğunu akıllara getiriyor. Risk iştahında güçlü bir görüntü yok. Diğer yandan, Dolar’da haftanın ilk gününde yaşanan geri çekilme yerini toparlanmaya bırakırken, bir süredir baskı altında kalan Çin Yuan’ı bu sabah PMI verisinin beklentilerin altında kalmasıyla zayıf görüntüsünü devam ettiriyor. Faizler de tekrar yükseliş eğilimi gözlemlerken, ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %2,98’lerde. Bu ortamda, değer kazanmakta zorlanan Gelişmekte Olan Ülke kurları ile birlikte bu hafta negatif bir görüntü çizen TL de baskı altında. Dün takip ettiğimiz ve kurun geçmekte zorlandığı seviye olan 4,92 direncinin bu sabah üzerindeyiz. Bu seviyenin üzerindeki bir kalıcılıkta 5,0 psikolojik seviyesine doğru yükseliş eğilimi devam edebilir.

Diğer yandan, olası geri çekilmelerde kurun 4,92 seviyesinin altına sarkması durumunda 4,8750 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir. Ara destek 4,90 seviyesinde. Bugün, Cuma günkü enflasyon rakamı öncesi de Temmuz ayı imalat PMI rakamı takip edildi. Son üç aydır 50 eşik değerin altında seyreden PMI verisi 49 olarak olarak gerçekleşti. ABD tarafında ise ADP özel sektör istihdam ve ISM imalat PMI verisi açıklanacak. Akşam TSİ 21:00’de ise her ne kadar bir aksiyon alınması beklenmese de FED toplantısı yakından takip edilecek.

Reklam
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar