Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz. 

Dolar yorumları, Euro yorumları, Döviz yorumları ve daha fazlası bu sayfamızda paylaşılmaktadır.
 Altın ve Döviz Fiyatları ile güncel olarak anlık Finanspara üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri
Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri

 

19.04.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Lira varlıklara ciddi talep gelirken, Dolar / TL 4 seviyesine kadar geriledi ve Gelişmekte Olan Ülke kurlarına göre en iyi performans gösteren para birimi arasında yer aldı. Bu sabah ise söz konusu seviyenin hafif üzerinde işlemler geçmekte. Geçen hafta risk iştahının toparlanması ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğinin açıklamasının ardından TL’deki dirençli görüntü şu aşamada seçim ile ilgili belirsizliğin kalkmasına istinaden devam edebilir. Kurda geri çekilmenin sürmesi durumunda 4 seviyesinin altında 3,9750 hedef olabilir. Diğer yandan olası yükselişlerde, 4,0350 direncinin üzerinde 4,0580 hedef olabilir. Veri tarafında, ABD’de öğleden sonra Philadelphia FED imalat endeksi öne çıkarken verinin etkisi sınırlı kalabilir. Ayrıca FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecektir.

 

18.04.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Şeker Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de hafta sonu gerçekleştirdikleri hava saldırısının ardından piyasaların sıcak çatışma ihtimalini kuvvetlendirecek yeni bir gelişme beklememesiyle Dolar/TL düşüşe geçmişti. Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim söylemiyle kur tekrar hareketlendi ve 4.1264 seviyesini test etti. İlk tepkinin ardından kurun tekrar 4.10 aşağısına sarktığı gözlemlendi. Aynı zamanda bunun beraberinde 50 barlık ortalaması olan 4.10 aşağısındaki fiyatlamalarda kurda 4.0520 ve 3.9975 destekleri önemini korumaktadır. 4.10 üzerindeki fiyatlamalarda ise 4.1270 ve 4.16 dirençleri tekrar gündeme gelebilir.

 

 

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu
Paritede Vergi Endişesi Volatiliteyi Artırdı…

ABD’de bugün açıklanan önemli bir veri akışı vardı. PMI’larda bir miktar azalma görüldü. Fabrika satışları da beklentilerin altında kaldı. Bunun yanında ABD’de Trump yönetiminin vergi hamlesine karşılık Çin’in 50 milyar Dolarlık karşı hamlesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinde satış baskısı getirdi. Sonrasında ise Dolar endeksindeki baskılanmanın da devreye girmesiyle kar satışları görüldü. Bugün İran-Türkiye-Rusya üçlü zirvesinde Suriye’ye yönelik konular görüşülürken, yardım konusunda fikir birliğine varıldı.

Teknik açıdan bakıldığında bir süredir altında seyrettiği trend çizgisini tekrar yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi, tutunamayarak tekrar trend çizgisinin altına çekildi. Paritenin 70 birimlik ortalamanın üzerinde seyri orta vadede bir destek unsuru oluşturuyor. Paritenin tekrar yükselen trend çizgisinin üzerinde çıkabilmesi önemli bir destek unsuru oluşturabilir. Aksi halde bu trendin bir direnç çizgisi olarak kalabileceğini belirtelim. Bunun yanında 4.000 psikolojik seviyesi de diğer önemli bir düzey olarak kaldığını belirtelim.

Destekler: 3.9875 – 3.9600 – 3.9440
Dirençler: 4.0140 – 4.0270 – 4.0350

3

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu?

Bankalar arası piyasada dolar 3,99’u aşmış oldu, euro 4,95’in üzerinde işlem görmekte.

Döviz piyasasında yüksek seyir devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL bu sabah 3,9950 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Dolar dün 3,96-3,99 arasında hareket etmiş, 4 liraya doğru yaklaşım oldu.

Euro/TL de 4,95’in üzerinde işlem görmekte.

Piyasalar bugün ise bunun beraberinde ABD’de büyüme, yarın ise Fed’in enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE’yi, içeride ise büyüme verisini takip etmiş olacak.

 

26.03.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Geçen hafta ABD, Çin ve Fed ile ilgili gelişmelerin ardından bozulan risk algıları küresel piyasalarda hissedildi. Borsalarda satışlar gelirken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde de ABD dolarına karşı değer kayıpları oluştu. Haftaya hafif bir ılımlı hava ile başlamış olsak da genel risk algısının düşüşe geçtiğini söylemek için erken. Yine ABD piyasalarını ve ABD-Çin arasındaki ticaret savalarının gittiği yörüngeyi izlemeyi sürdüreceğiz. İçeride kur 3.9820 seviyesinde önceki zirveyi yeniden test etti ancak bu seviye üzerine halen tam olarak yerleşebilmiş değil. Geçen haftaki sert hareketin kurda daha yatay bir hafta görebiliriz. Teknik olarak ortalamalarından ve direnç çizgilerinden çok uzaklaşmış olması geri çekilme ihtimalini yüksek kılıyor. Geri çekilmede 3.9450 seviyesi destek olarak izlenebilir. Perşembe günü açıklanacak büyüme verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi durumunda bu TL üzerinde ılımlı bir etki yaratabilir. Ayrıca ABD’de Perşembe günü açıklanacak kişisel tüketim fiyat endeksi (PCE enflasyonu) verilerinin zayıf gelmesi durumunda ise kurda dolar kaynaklı geri çekilmeler görebiliriz.

USD/TRY Teknik Analiz: Teknik olarak USDTRY’de görünüm yukarıyı işaret ediyor. Sert yükselişin ardından teknik olarak denge arayışı devam edebilir. 3.9810 tarihi zirvesinin üzerinde kalıcı seyirler gösteremediğini izliyoruz. Bu seviyenin üzerine yükselmekte başarısız olması durumunda kurda 3.9450 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir. 3.9810 direncinin geçilmesi durumunda ise yukarı hareket ivmelenebilir.

 

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu?

Fed kararları sonrasında ise dolar/TL kuru 3,92, euro/TL 4,83 civarında hareket etmekte.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz toplantısı sonrasında ise dolarda düşüş görüldü.

Bankalararası piyasada dolar/TL gün içinde 3,90’ın altına inse de bu seviyede tutunamadı. Kur 2,92 civarında hareket ediyor. Dolar pazartesi günü 3,95’i aşarak yılın zirvesine artış gösterdi.

Önceki gün 3,87’ye yaklaşarak rekor kıran euro/TL’de de 4,82-4,83 civarında işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) faizleri 25 baz puan artırarak yüzde olarak 1.5-1.75 aralığına artış gösterirken, yılın kalanında en az iki defa daha faiz artıracağı öngörüsünde bulundu.

Fed kararı sonrası dolar endeksi de yüzde 1’e yakın değer kaybı ile beraber 89.528’ye gerileme gösterdi.

20.03.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Kudret Ayyıldır, Kıdemli Başanalist – Dolar Kuru Yorumu

Fed’den Ne Çıkar, Dolar Kuru Ne Olur?

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan toplantı sonuçlarına ve yeni Başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalarına odaklandı.

2018 yılına yönelik 3 adet faiz artışı beklentisinin paylaşıldığı Aralık toplantısı ardından bu beklentide bir update olacak mı sorusunun cevabı, fiyatlama reaksiyonu içerisinde dikkatle takip edilecektir. İstihdam ve Enflasyondaki ilerleme, 3 adet faiz artırımının üzerindeki beklentileri güçlendirmekle birlikte Fed’in agresif bir yapı içerisinde devam etmeyeceği düşüncesi de mevcut beklentilerin korunacağına yönelik düşünceleri gündeme taşımaktadır. Bu sebeple de 21.00’de FOMC tutanakları içerisinde yer alan noktasal tahminlerdeki (Dot Plot) sonuç önem arz etmektedir. Beyanat içerisinde dikkat edilecek bir diğer husus ise enflasyona yönelik beklentilerde pozitif ya da negatif bir revize gerçekleştirip gerçekleştirmemesidir. Çünkü Fed faiz artırım politikasında 2017 yılının ikinci yarısından itibaren özellikle enflasyon dinamikleri üzerinde durmaktadır.

TR saatiyle 21.00 itibari ile 2018 yılının kalan zamanına ilişkin projeksiyonlarına bakmamız ardından gözler yeni Başkan Powell’in 21.30’da başlayacağı açıklamalarına ve vereceği mesaja (şahin ya da güvercin ton) odaklanacaktır. ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranı ve Dolar endeksi başta olmak üzere EURUSD, Ons Altın ve şuan hassas bir süreçten geçen USDTRY gerek beyanat gerekse Başkan açıklamaları ile birlikte en etkin varlıklar arasında gündemi meşgul edebilir.

Dolar endeksinin Fed öncesinde 89,50 destek noktası üzerinde kalma çabası her ne kadar dikkat çekse de endeksin ana trendinin düşüş olduğu ve trend alt noktası 91,13 bariyeri altında kaldığı müddetçe negatif olarak dikkat çektiği unutulmamalıdır. Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus, Fed ile birlikte endeks 89,50 üzerinde kalmayı sürdürürse, 91,13 bariyerine doğru çıkışların oluşabileceği ihtimalidir. Ancak bu çıkışın trendi değiştirebilmesi için, Fed tarafından daha agresif bir tutum izlenmesi ve varlıkların buna karşı daha istekli bir reaksiyon vermesi gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde endeks, tekrar negatif fiyatlama davranışı içerisinde kendisini hissettirebilir ki 89,50 seviyesi altındaki kalıcı hareketler, son dip 88,10 destek noktasına doğru olası geri çekilmeleri trend yönlü destekleyebilir.

Gelişen ülke para birimleri içerisinde ABD Dolar’ına karşı güçlü bir performans sergileyemeyen USDTRY kuru, tarihi zirve 3,9818 öncesinde 01 Aralık 2017 tarihindeki zirve noktası 3,9467 seviyesine yakın fiyatlama reaksiyonu oluşturmaktadır. USDTRY kurunun yılbaşından itibaren etkisini hissettirdiği 3,7200 – 3,8500 bandını Fed öncesi sonlandırması ardından gerçekleştirdiği çıkış, tarihi zirveye ulaşabilme hatta yeni zirveleri oluşturabilme potansiyelini gündeme taşımaktadır. Bu doğrultuda Fed ile birlikte 3,9467 üzerindeki kalıcı hareketler, tarihi zirve 3,9818 ve 4,0193 seviyesine (haftalık grafikte Fibonacci Expansion %61,8’lik oranı temsil etmekte) doğru çıkışları destekleyebilir. 3,9818 – 4,0193 bölgesi, TCMB’nin olası aksiyonları için ayrıca takip edilecek bir bölge olarak dikkat çekebilir. Bu senaryoyu konuşabilmemiz içinde öncelikle 3,9467 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

19.03.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru Yorumu

Fed Beklenirken…

Jerome Powell liderliğinde yapılacak olan ilk Fed toplantısının haftasına girilirken, piyasalar da bu toplantıdan gelecek olan kararları beklemektedir. ABD’de siyasete ilişkin gelişmelerin, ekonomi ve para politikasının önüne geçtiği geçen haftanın aksine, bu hafta Fed beklentileri ve ekonomiye dair beklentilere doğru odak noktası kayacaktır. Fed’in 25 baz puan faiz artırmasını bekliyoruz. Piyasaların beklentisi de bu yöndedir ve bu tamamıyla fiyatlamaların içerisindedir.

Fed konusunda odaklandığımız nokta geleceğe dair faiz beklentilerinin ortaya konulduğu nokta grafiğindeki hareketler olacaktır. Piyasalar Fed’den toplamda 3 faiz artırımı bekliyor ve bu beklentinin 4 veya daha fazla faiz artırımına kayması durumunda USD temasında güçlü fiyatlama reaksiyonları söz konusu olabilir. Faiz kararı ve nokta tahminleri gördükten sonra Başkan Powell’in basın toplantısını ve ileriye dönük yönlendirmesini takip edeceğiz. Konuşmasında ABD ekonomisinde ılımlı büyüme ve güçlü istihdam dinamiklerine vurgu yaparken, enflasyon da toparlanmanın zaman alabileceğini vurgulayabilir. Fed ekonomik tahminlerini de güncelliyor ve özellikle enflasyon bacağında yapılabilecek yukarı yönlü güncellemeler de Fed’den faiz artırım beklentilerini yükseltebilir.

Dolar Türk Lirası – 16 Mart 2018

Moody’s’in geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu indirmesiyle başlayan TL’deki değer kaybı zamana yayılan bir şekilde devam ederken volatilitede bir düşüşün olmayışı kurdaki yükselişin daha da devam edip etmeyeceğiyle ilgili endişelerin artmasına neden oluyor. Görünen o ki Türkiye’den açıklanan ekonomik veriler olumlu olmaktan çok uzak olduğu gibi daha da olumsuza doğru devam eden bir gidişat var. Yükselen işsizlik ve artan cari açık şu aşamada bu tezi doğrularken artmaya devam eden TL faizleri Türkiye’den para çıkışına işaret ediyor. Bu nedenle TL’yle ilgili ek bir önlem alınmadıkça kur 3,95’e dahi dayanabilir. Yükselişleri görmeden seans içinde açığa satı yapmamak gerek. Alım yapmaksa önerilen bir şey şu aşamada olamaz.

Dolar Türk Lirası - 16 Mart 2018
Dolar Türk Lirası – 16 Mart 2018

 

 EUR / USD Paritesi Akşam Yorumları / IKON Menkul
1-2 dakika

Euro/Dolar Paritesi Akşam Yorumu

Paritede Toparlanmakta Zorlanıyor, 1.2335 Desteği Test Ediliyor…

Haftanın son işlem gününe doğru ilerlerken EURUSD paritesi, 1.2335 desteğini ciddi anlamda test etmeye başladı.

EURUSD paritesine teknik olarak baktığımızda; aslında alçalan takoza dönmek üzere olan bir yapının üst bandından (1.2425 direnci) kar satışıyla geri çekildiğini görüyoruz. Bu süreçte gün içi dalgalanmalar yaşasa da, genel olarak geri çekilme gerçekleşti ve 1.2335 desteğine gelindi. Geri çekilme sürecek olursa 1.2285 desteğine denk gelen 55 günlük basit hareketli ortalamaya önemli olabilir. Bu hareketli ortalama daha önceden de destek olarak çalıştığından ötürü bakılabilir. Bu ortalama kırıldığı taktirde, paritedeki dolar lehine hareketler şiddetlenebilir ve hareket, takoz yapısının alt bandına doğru devam edebilir.

Olası atalarda ise ilk olarak gün içinde test edilen 1.2385 ve takozun üst bandına denk gelen 1.2425 direnci önemli gözüküyor.

Destekler: 1.2335 – 1.2285 – 1.2185
Dirençler: 1.2385 – 1.2425 – 1.2495

 

14.03.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisi beklentilere yakın gerçekleşirken, piyasa etkisi nötr oldu. Diğer yandan, TL’de Pazartesi günkü negatif ayrışma dün de devam etti ve hafta genelinde TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı %1,5’i buldu. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında ise önemli bir hareket gözlemlenmedi. Pazartesi, cari açık verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi dışında önemli haber akışı olmamasına rağmen kurda bir süredir devam eden yatay hareket yukarı yönde kırıldı. Şu aşamada, TL’nin görece yüksek faiz sunması ve Dolar’ın küresel çapta güçlenememesi kurda bir noktada dengelenmeyle sonuçlanabilir. Teknik olarak da yükselişin sürmesi durumunda 3,88/90 direnç bölgesinden tepki görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3,8530 ve 3,84 destekleri takip edilebilir. Bugün öğleden sonra ABD’de perakende satışlar verisi takip edilecektir.

Gedik Yatırım Dolar Yorumu – 13 Mart 2018

Dolar/TL gün içinde 3.8065 ve 3.8512 arasında dalgalanarak günü 3.8436 seviyesinden kapattı. Dün kurda volatil yukarı yönlü hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde hareket eden kur 3.8420 seviyelerinden işlem görüyor. Teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 3.8280 ve en kuvvetli direnç 3.8510 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 3.8390 – 3.8330 – 3.8280 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 3.8510 – 3.8620 – 3.8730 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

 

Gedik yatırım 13 Mart Dolar yorumu

 

23.05.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Güne zayıf risk iştahı ile başlarken, TL’de yüksek oynaklıkla birlikte baskı devam ediyor. Likiditenin azaldığı Asya seansında Dolar / TL 4,80 seviyesini gördü. Gelişmekte Olan Ülke kurları da zayıflayan risk iştahı ile birlikte zayıf. ABD Başkanı Trump’ın Çin ile yapılan ticaret görüşmelerinden memnun olmadığını söylerken, önümüzdeki ay yapılması planlanan Kuzey Kore zirvesinin ertelenebileceğini açıkladı. Bu açıklamalar da risk iştahını şu aşamada zayıflatmış gözüküyor. Kur tarafında oynaklık devam edebilecekken, geçen hafta TCMB’nin kurdaki hareketlerin takip edildiğini duyurması ve gerekli adımların atılacağını açıklamasının ardından kurda geri çekilmeler gözlemlemiştik. Haftanın geri kalanında Merkez Bankası’ndan para politikası ile ilgili gelebilecek olası açıklamalar yakından izlenecektir. Veri tarafında bugün, ABD ve Avrupa’dan PMI verileri ön plana çıkmakta. Akşam ise Fed toplantı tutanakları son toplantının detayları hakkında bilgi verecek. ABD’de PMI’lar ekonominin güçlü görüntüsünün korunduğuna işaret etmişlerdi. Avrupa’daki PMI’lar birinci çeyrekteki zayıf görüntünün geçici olup olmadığı konusunu netleştirebilir.

 

 

 

 

Facebook

Yorum

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün