Dolar Yorumları: Dolar Yorum – Euro Yorumları

İçindekiler

Dolar Yorumları: Dolar Yorum – Euro Yorumları ve Analizleri

Döviz Yorumları Euro ve Dolar yorumları daha fazlası Finanspara’da bulabilirsiniz. Anlık olarak bu sayfa her gün güncellenilmektedir. Tarih sıralaması başlığı ile Döviz yorumları ve Euro yorumları ve daha fazlasına erişebileceksiniz. 

Dolar yorumları, Euro yorumları, Döviz yorumları ve daha fazlası bu sayfamızda paylaşılmaktadır.
 Altın ve Döviz Fiyatları ile güncel olarak anlık Finanspara üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dolar Ne Olur? Dolar Ne Kadar?

Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri
Döviz Yorumları: Dolar Yorum- Euro Yorum ve Analizleri güncellenmektedir.

19.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL’de 5.80 ısrarı sürüyor

USDTL kurundaki tedirginlik sürüyor. Kur 5.80 üzerinde seyrediyor. Şimdilik yeni bir gelişme yok ama belirsizliklerin sürüyor olması kur üzerinde de etkisini gösteriyor. Bugün için takvim sakin çünkü dışarıda “good friday” nedeniyle piyasalar kapalı olacağı için veri bazlı bir hareket görülmeyebilir. İçeride ise TCMB beklenti anketi takip edilecek.

Teknik Analiz: 5.80 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse bu durum yukarı yönlü seyrine neden olabilir. Yukarıda 5.85 seviyesini direnç noktası olarak izleyebiliriz. Buna karşın olası geri çekilmelerde 5.70-5.80 aralığı gündeme gelebilir. Ancak genel görünümde kurda geri çekilmelerin sınırlı kaldığı bir ortam gibi duruyor.

Dirençler: 5.85 / 5.87 / 5.8940
Destekler: 5.80 / 5.75 / 5.70

18.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,7060 ve 5,7960 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,7387 seviyesinden tamamladı. Önceki gün gece saatlerinde küresel dolar endeksindeki zayıflama nedeniyle güne kayıpla 5,76 fiyat seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru öğleden sonra YSK’dan gelen haberlerin ardından aşağı yönlü seyrini genişletti ve 5,70 seviyelerine kadar geriledi. Mazbata teslimine rağmen sonuçlara ilişkin itiraz sürecinin halen devam ediyor olması sürece ilişkin haberlerin TL üzerinde hassasiyet yaratmasına neden olacaktır. Sabah 08:35 itibariyle kur 5,77 seviyelerine yakın bölgelerden işlem görüyor. Kurda bugün yukarıda 5,7850-5,8290 ve 5,8450 seviyeleri direnç bölgeleri; aşağıda ise 5,7530-5,7350 ve 5,7060 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

17.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL ‘de tedirgin hava sürüyor

USDTL kurunda hassasiyet devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın ABD ‘de bulunduğu temasların ardından piyasalara yapıcı açıklamalarda bulundu. Ancak bunun yansıması iç piyasa üzerinde çok fazla hissedilmedi. ABD tarafından da aynı tonda açıklamaların gelmesi durumunda TL varlıklarda kademeli bir şekilde rahatlamadan bahsetmek mümkün olabilir. Bugün için iç piyasada açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. ABD’de ise Fed üyelerinin konuşmaları ve Fed bej kitap raporu takip edilecek.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.80 seviyesinin altında seyrediyor. Zaman zaman bu seviyenin üzerine ataklar görsek bile çok fazla kalamadığı dikkat çekiyor. Ancak bu seviyenin üzerinde kalırsa kurda yukarı yönde hareketleri tetikleyebilir. Geri çekilmelerde 5.70-5.75 bölgesi izlenebilir. Rahatlaması içinse bir süre daha zamanının olduğunu düşünmekteyiz.

16.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL sakin ancak tedirgin

USDTL kurunda tedirginlik sürüyor. Seçim belirsizliği fiyatlamalar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD ‘de ABD Başkanı D. Trump ile görüşme gerçekleştirdi. Olumlu ve yapıcı bir görüşme olduğunu belirten Albayrak, piyasalara iyimser algı verdi. Ancak fiyatlamalar üzerinde yeni bir hareketten bahsetmek şimdilik zor. Hala kur üzerindeki oynaklık sürüyor. Bugün için Türkiye ve ABD ‘den sanayi üretimi takip edilecek. Verilerin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.80 seviyesinin üzerindeki ısrarı yukarı yönlü eğilimini sürdürmesi adına önemli olabilir. Bu durum kurun yükselişine neden olabilir. Buna karşın olası geri çekilmelerde 5.70-5.75 aralığı karşımıza çıkıyor. Ancak kurun rahatlaması içinse 5.55 altını görmek daha sağlıklı olabilir.

15.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL bekleyişte

USDTL kuru yeni haftaya da tedirgin başladı. Seçimlerle ilgili nihai sonucun hala gelmemesi kuru rahatsız ediyor. Diğer yandan ABD ile ilişkilerin ne yönde şekilleneceği ise kur üzerinde bir diğer baskı kuran unsur olarak yorumlanabilir. Bugün için Türkiye’den işsizlik oranı takip edilecek. Verinin iç piyasa üzerinde etkisi hissedilmeyebilir. Dışarıda da gündem sakin olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Özellikle, ABD ve Türkiye arasında söylemler yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.80 seviyesinin üzerindeki ısrarı yukarı yönlü eğilimini sürdürmesi adına önemli olabilir. Bu durum kurun yükselişine neden olabilir. Buna karşın olası geri çekilmelerde 5.70-5.75 aralığı karşımıza çıkıyor. Ancak kurun rahatlaması içinse 5.55 altını görmek daha sağlıklı olabilir.

12.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL’de tedirginlik sürüyor

USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Türkiye’de seçimlerle ilgili belirsizlik şu anda fiyatlamalar üzerinde baskı kuruyor. Dolayısıyla bugünde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Veri takvimi açısından sakin bir gün dolayısıyla veri bazlı hareket beklenmeyebilir.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.70 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse bu durumda yukarı yönde eğilimini sürdürmek isteyebilir. Buna karşın, 5.70 seviyesinin altında doğru gerilemesi bir miktar aşağı yönlü seyrini destekleyebilir. Ancak 5.55 seviyesinin altında kapanışlar kurun daha da rahatlamasını sağlayabilir. Bunu görmediğimiz sürece kurun rahatlaması için bir süre daha beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Dolar Yorumları / IKON Menkul – (11.04.2019)

USDTRY- Yoğun Gündemde Sakin Kaldı…

Yurtiçinde ekonomik reform paketinin açıklanması, global piyasada Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, ABD enflasyon verileri ve FED toplantı tutaklarının takip edildiği işlem gününde USDTRY paritesi nispeten sakin seyretti. Pariteye teknik açıdan bakıldığında 5.7500 direnç bölgesi sınır yakınlarında seyreden paritede bu bölgenin yukarı kırılması halinde 5.8600 ve 5.98536 seviyeleri diğer direnç bölgeleri olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.5900 ve 5:4584 seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenebilir

10.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu
Türk lirasındaki negatif ayrışma ve volatil seyrin dün gün içerisinde de etkili olduğunu gördük. Önceki gün TCMB’den gelen normalleşme sinyalleri sonrasında dolar karşısında değer kaybeden TL ile birlikte USDTRY paritesi dün 5,65 – 5,70 seviyeleri arasında geniş bir bantta hareket etti. Bugün: (i) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Reform Paketi’ni bugün saat 11:00’de İstanbul’da düzenleyeceği toplantıyla açıklayacak. Paketin Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki hedeflere yönelik tedbirler içermesi bekleniyor. (ii) Türkiye saatiyle 15:45’te açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı kararı ve ardından saat 16:30’da gerçekleşecek olan Başkan Draghi’nin konuşması yakından takip edilecek. (iii) ECB toplantısının ardından bugün öğle saatlerinde ABD’den gelecek olan TÜFE verileri yakından takip edilecek. Türkiye saatiyle 16:30’da açıklanacak olan ABD Mart ayı TÜFE verilerinin hem aylık hem de yıllık bazda önemli bir iyileşme kaydetmesi bekleniyor. (iv) Fed’in Mart ayı toplantı tutanakları bugün saat 21:00’da açıklanacak.

09.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Alan Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

USDTRY… Seçim Belirsizliği TL Varlıkları Baskılıyor… Yerel seçim belirsizliğinin devam etmesi ve ilgili açıklamalar eşliğinde USDTRY paritesi sert fiyatlanmalara devam etmekte. Kur volatilitesinden kaynaklı haftalık repodan gecelik repoya geçen TCMB, ek sıkılaştırma hamlesini sonlandırdı ve ortalama fonlama maliyetini %25.5’dan %24’e indirerek haftalık repo ihalesine geri döndü. Yurtiçi makro veri akışının zayıf olduğu haftada Perşembe günü cari işlemler dengesi takip edilirken Çarşamba günü açıklanacak yeni reform paketinin parite üzerinde yüksek volatilite yaratabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer yandan TL varlıkları üzerinde baskı yaratan seçim gündeminin ortadan kalkması durumunda TL lehine fiyatlanmalar ağırlık kazanabilir.

08.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL kuru için bu hafta reform paketi önemli olabilir

USDTL kurunda değişiklik bulunmuyor. Kur hala 5.60 seviyesinin üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Seçimlerle ilgili kesin sonucun hala gelmemesi ve Türkiye ile ABD arasında söylemlerin sürüyor olması fiyatlamalar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Bugün içinde takvim sakin ancak olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Bu hafta Çarşamba günü beklenen reform paketi açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak paket piyasaların gündeminde olacaktır.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.55 seviyesini destek noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Bu desteğin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimini korumaya devam edebilir. Yukarıda 5.70 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Kurun kademeli bir şekilde rahatlamaya başlaması için 5.55 seviyesinin altını görmekte fayda var.

05.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USD TL’de değişiklik yok

USDTL kurunda değişiklik yok. Kur hala tedirgin. 31 Mart günü yapılan yerel seçimlerin ardından kesin sonucun açıklanmaması kuru rahatsız ediyor. Diğer yandan Türkiye ve ABD arasındaki söylemlerde şimdilik TL varlıklar üzerinde baskı kuruyor. Bu tabloda kur geri çekilmelerde bir süre daha sınırlı kalabilir. Türkiye’ye yönelik risk algısının yüksek olduğu bugünlerde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugün ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Verinin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.

Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55 seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olduğu sürece yukarı yönlü eğilimini korumaya devam edebilir. Buna karşın, kurda 5.55 seviyesinin altındaki fiyat hareketi yeniden 5.45-5.50 aralığına geri dönüşü destekleyebilir. Ancak teknik görünüm geri çekilmelerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini gösteriyor.

04.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu

Türk lirası, petrol fiyatlarında devam eden yükseliş eğilimi ve offshore gecelik swap oranlarındaki sert düşüş hareketi ile birlikte dolar karşısındaki düşüşünü ikinci güne taşıdı. Ayrıca, ABD ve Türkiye arasındaki gerginliğin tırmanması da TL’nin dolar karışındaki değer kaybında önemli rol oynadı. Küresel petrol arzındaki daralmanın devam etmesi ile birlikte Brent petrol 70$ seviyesi üzerini test ederek TL üzerindeki baskıyı artırdı. Bunun yanında, offshore piyasalarda TL’nin gecelik swap maliyeti %24,50 seviyesine doğru geril çekilerek TL’deki değer kaybını hızlandırdı. Bu gelişmeler ile birlikte, USDTRY paritesinin dün 5,66 seviyesi üzerini test ettiğini gördük.

ABD Başkan Yardımcısı Pence’in dün sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’nin bir tercih yapmak sorunda olduğunu ve NATO’da kritik öneme sahip bir ortak olarak kalmak isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini belirtti.

03.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Alan Yatırım – Dolar Kuru USD TRY Yorumu

USRTRY… ABD İle F-35 Krizi Gündemde… ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre F-35 savaş uçaklarının transferi için gerekli materyallerin Türkiye’ye gönderilmesi askıya alındı. Geniş bantta hareket eden kurda ABD-Türkiye arasındaki F-35 krizi ile sert yükseliş gözlemlendi. Uluslararası bir yatırım kuruluşunun TCMB faiz indiriminin enflasyon görünümünden ziyade finansal istikrarı göz önünde bulundurarak yılın 4. Çeyreğinde olacağını öngördü. Önceki raporunda yılın 2. Çeyreğinde faiz indirimi öngörülmüştü. Diğer yandan ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) yeniden 400 seviyesinin üzerine yükselirken TL varlıklarına yönelik risk algısı devam etmektedir. Bugün açıklanacak enflasyon verisi takibimizde olurken gün içerisinde ABD-Türkiye arasındaki F-35 krizine ilişkin açıklamalar kurda yukarı yönlü fiyatlanmaları beraberinde getirebilir.

02.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, TL’de devam eden yüksek oynaklık ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,7013 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, TL’de yaşanan toparlanma isteği ve küresel piyasalarda dolarda yaşanan kısmi değer kayıpları sonrasında kurun bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı ve günü 5,4851 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. ABD’de açıklanan ekonomik veriler karmaşık bir görünüm sergilerken dolarda sınırlı değer kayıplarının yaşanmasına neden olduğu görülüyor.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 200 günlük hareketli ortalaması olan 5,4840 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda 5,6500, 5,7000 ve 5,7490 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise 5,4590, 5,4360 ve 5,4000 destek seviyeleri izlenebilir.

01.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Pazar günkü yerel seçimleri geride bırakırken, önümüzdeki yaklaşık 4,5 yıl seçimsiz bir dönemine girilmesiyle piyasalar üzerindeki potansiyel bir baskı unsuru da kalkmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yaptığı iki konuşmada da ekonomiye dair mesajlar verirken, gelecek 4,5 yıllık “seçimsiz” döneme dikkati çekti ve yapısal reformlara odaklanacaklarını söyledi. Yurtdışına baktığımızda, hafta sonu Çin’den beklentilerin üzerinde gelen PMI verisiyle birlikte risk iştahı pozitif seyrediyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise kısmi değer kazanma eğilimindeler. Bugün de küresel çapta imalat PMI verileri takip edilecekken, yurtiçinde mart ayı imalat PMI 47,2 ile bir önceki 46,4 değerinin üzerinde gerçekleşti. Günün geri kalanında ABD’de perakende satışlar verisi de ajandada öne çıkan veri. Hafta genelinde ise yurtiçinde çarşamba günkü enflasyon yurtdışında ise cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi önem katsayısı yüksek veriler olarak ön plana çıkmakta. Son olarak kurda teknik seviyelere baktığımızda, olası yükselişlerde yukarıda 5,7175 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Aksi durumda, 5,7750 seviyesi hedef olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,63 desteğinin altında 5,56 desteğine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.

29.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL’de huzursuzluk sürüyor

Haftanın son işlem gününde USDTL kurunda oynaklık sürüyor. Pazar günü yapılacak seçimlerin ardından gelecek hafta seçim belirsizliğinin ortadan kalkması kur üzerinde de rahatlama sağlayabilir. Dolayısıyla bugünde kur üzerinde hareketlilik devam edebilir. Veri takvimi açısından ABD verileri takip edilecek. Ancak kur üzerinde verilerin etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Dış piyasada Dolar endeksinin yükseliyor olması gelişmekte olan ülke piyasalarını olumsuz etkilediği için bu durumda kurun yukarı yönde hareketini tetikleyen bir diğer faktör olarak görülüyor. Dolar endeksi bu seyrinde ısrarcı olursa dış piyasa kaynaklı kur geri çekilmekte zorlanabilir.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55 seviyesinin altındaki seyrinde ısrarcı olamadığı için yeniden bu seviyenin üzerine yükseldi. Yukarıda 5.60-5.65 bölgesi takip edilebilir. Aşağıda ise 5.55 seviyesinin altında 5.45-5.50 bölgeleri destek noktaları olarak izleniyor. Kurun rahatlaması içinse 5.30 seviyesinin altında fiyat hareketi görülmesinde fayda var.

28.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USD TL ‘de oynaklık sürüyor

USD TL kuru sakinliğini koruyor ancak hala oynaklık sürüyor. Dolayısıyla kur 5.40 seviyesinin altına doğru gerilemesine karşın buradan aldığı destekle yeniden 5.40 seviyesinin üzerine doğru yükselebiliyor. 31 Mart seçimlerine kadar kurda oynaklık sürebilir dolayısıyla net bir yönden bahsetmek bugünlerde biraz daha zor olabilir. Bugün ABD’de GSYIH rakamları açıklanacak. Verinin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.55 yukarıda izlenen direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise aşağıda 5.30 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

27.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL’de tansiyon azalıyor

USDTL kuru gevşemeye devam ediyor. TCMB’nin attığı adımlar ve swap faizinin yükselmesi kurun 5.40 seviyesinin altına doğru kademeli bir şekilde düşmesini sağladı. Dün 5.50 seviyesinin üzerinde olan kur bu sabah 5.30-5.35 aralığında işlem görüyor. Bugün için takvim sakin kur için olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var. Bu tarz oynaklıkların olduğu günlerde teknik seviyeler çok fazla geçerli olmayabilir. Günlük işlem yapan yatırımcıların dikkatli olmasını öneririz.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55 seviyesinin altına doğru gevşedi ve bu seyrinde başarılı olursa geri çekilme isteği korunabilir. Buna karşın yukarıda 5.55 direnç noktası olarak takip ediliyor. Şimdilik destek noktası olarak 5.30 seviyesi izlenebilir. Bu desteğin altındaki seyir 5.25 bölgesine doğru uzamasını tetikleyebilir.

26.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USD TL gevşiyor

ABD Başkanı Trump’ın Golan tepelerini İsrail toprağı olarak tanıyan bildiriyi imzalaması sonrası USDTL kuru üzerinde yeni bir harekete neden olmadı. Ancak kur üzerinde hassasiyet sürdüğü için Türkiye ve ABD kanadından gelebilecek en ufak bir açıklama kur üzerinde etkili olabilir. Bugün için takvim sakin dolayısıyla haber akışları yakından takip edilmeli. USDTL kuru düne göre bugün biraz daha rahatlamış gözüküyor. Dün, TCMB’den gelen açıklamalar ve piyasada aktif rol oynadıklarını bir kez daha yinelemeleri piyasalardaki tansiyonun dinmesini destekliyor.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru 5.55 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Kur bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönde tepkisini sürdürmek isteyebilir. Bir miktar rahatlamaya başlaması için 5.55 seviyesinin altına doğru hareketinde ısrarcı olmasında fayda var.

25.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu

Türk lirası Cuma günü dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, USDTRY paritesi ise Ekim ayından bu yana en yüksek seviye olan 5,84 üzerini test etti. Kurdaki sert yükselişte, küresel büyümeye yönelik endişelerin etkisi ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde oluşan sert satış baskısı etkili oldu. Ancak TL’nin, dolar karşısında %5’in üzerinde değer kaybederek diğer gelişen ülke para birimlerinden büyük ölçüde negatif ayrışması dikkat çekti. TL’deki söz konusu negatif ayrışmada: Mart ayının son iki haftasında TCMB’nin ne rezervlerinde görülen 6 milyar dolarlık azalış, yurt içi yerleşiklerin ve kurumların DTH’larındaki artışın sürmesi , Şubat ayındaki zayıf bütçe performansı ve bazı sektörlerdeki vergi indirimlerinin uzatılması ile birlikte bütçeye ilişkin dengelenme beklentilerinin azalması gibi hususların etkili olduğu belirtilebilir.

Türk lirasının bu sabah saatlerinde Cuma günkü kayıplarının bir kısmını telafi etmiş olduğunu ve 5,60 seviyesi altına gerilemiş olduğunu görüyoruz. TCMB Cuma günü yaptığı açıklamasında, finans piyasalarında yaşanan gelişmeler nedeniyle 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara vereceğini ve fonlamayı %25,5 seviyesine bulunan gecelik borç verme oranından gerçekleştireceğini belirtti (fonlama %24’ten %25,5’e yükselmiş olacak – TL pozitif).

22.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

İnfo Yatırım FX – Dolar TL Yorumu

Dolar/TL 5,41-5,48 aralığında dengelenmeye çalışıyor

Önceki gün gerçekleşen FOMC toplantısında Fed, piyasalara istediğini verdi ve bu yıl faiz artırmama öngörüsünde bulunurken bilanço küçültme sürecinin de Eylül’de tamamlanacağını açıkladı. Fed sonrası dolarda gerileme yaşanırken majör, gelişen ülke paraları ve emtialarda yükseliş oldu. USD/TRY kuru Fed sonrası 5,4060’a gerileyerek günü %1 düşüşle tamamladı, ancak kur dün gelişen ülke paralarından negatif ayrışarak dolar karşısında düşüş yaşadı. Şubat ayı başında 5,16 seviyesinden yavaş yavaş yükselişe geçen USD/TRY kuru, Mart ayında yükselişini bir miktar artırdı ve 5,49’a yükseldi. Bu hafta içinde 5,48 üzerine denemeler yapan kur, dün 5,4535’e yükseldi.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,35-5,50 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 60 günlük HO 5,35 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,50 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,43 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,48 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

21.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

Fed sonrası USD TL gevşedi

Beklenen Fed toplantısı sonuçlandı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda sonuçlanan toplantıdan faiz değişikliği gelmedi. Ancak açıklanan ekonomik projeksiyonlarda 2019 yılı için faiz artırımı tahmininin sıfıra düşürülmesi piyasaları şaşırtan en önemli unsur oldu. Bu durumda Fed ‘in 2019 yılında hiç faiz artışı yapmayacağı algısı Dolar negatif algılandı. Doların gevşemesi, gelişmekte olan ülke piyasaları açısından olumlu olurken bu durum USDTL kurunun da geri çekilmesini destekledi. Fed sonrası kur 5.45 seviyesinin altına doğru gevşedi. Bu sabahta kurun 5.40- 5.45 aralığında seyrettiğini gözlemliyoruz. Ancak 31 Mart Türkiye ‘de yapılacak yerel seçimler öncesinde kurda yeni bir fiyat hareketi görülmeyebilir. Bugün için Türkiye’de takvim sakin. Fed sonrası piyasalarda bugünde Fed yansıması devam edebilir.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru 5.40-5.45 aralığındaki seyrini korumak isteyebilir. Kur için en yakın destek 5.40 bölgesinden geçerken, en yakın direnç noktası ise 5.50 olarak izlenebilir. Şimdilik kuru 5.40-5.50 aralığında izlemeye devam edebiliriz.

20.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL ‘de bir değişiklik yok

USDTL kuru için hala bir değişiklik bulunmuyor. Kur, 5.45-5.50 aralığındaki seyrini koruyor. Küresel borsalarda risk iştahı çok güçlü değil. ABD ve Çin arasında yeni bir gelişme yok ancak gelen bazı bilgilere göre Çin’in ticaret müzakerelerinde geri adım attığı belirtiliyor. Diğer yandan, ABD Başkanı D. Trump tarafından gelen yeni bir açıklama yok. Ancak bu tablo şimdilik piyasaların kafasını karıştırdığı için bu belirsizlik özellikle borsalar üzerinde olumsuz bir hava yaratıyor. Dolar üzerinde yeni bir harekete neden olmamış gözüküyor ancak olası ABD-Çin haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Bugün günlerden Fed faiz kararı, piyasaların beklentisi faiz oranında bir değişikliğe gitmemesi yönünde. Ancak akşam yayınlanacak ekonomik projeksiyonlarda, 2019 yılı faiz artırım beklentisi ne yönde şekillenmiş bu önemli olabilir. TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell konuşması ile Fed akşamı sona erecek. Powell güvercin tonunu korumaya devam ederse piyasalar açısından sürpriz olmaz. Ancak aksi olursa bu durum fiyatlamalar üzerinde de etkili olabilir. Türkiye’de ise takvim bugün sakin olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

19.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Yarınki Fed faiz kararı öncesinde küresel piyasalar bekleme moduna geçme eğilimindeyken, Dolar endeksinde (DXY) kısmi geri çekilme bu sabah da devam ediyor. Dün %0,4 oranında değer kaybederek negatif ayrışan TL ise sınırlı da olsa negatif ayrışmaya devam ediyor. Şu aşamada, yarınki Fed toplantısında beklentiler güvercin olduğu için kurda yükseliş eğilimi sınırlı kalmaya devam edebilir. Bu kapsamda olası yükselişlerde 5,49 seviyesi tepki gelebilecek ana direnç olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,45 desteğinin altında TL’de bir miktar rahatlama görülebilir ve kur ilk etapta 5,4230 seviyesini hedefleyebilir.

18.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL yatay ve sakin

USDTL kuru 5.45-5.50 aralığındaki seyrini koruyor. Yeni haftaya sakin başlayan kur için bugün açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. USDTL kurunda olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. 31 Mart Türkiye’de yapılacak yerel seçim öncesinde kurda temkinli seyirler devam edebilir.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Kur, 5.40 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece düşüşünde zorlanabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 5.40 seviyesinin altında 5.35 / 5.37 seviyeleri takip edilebilir. Kur için yukarıda en yakın direnç 5.50 olarak izlenebilir.

15.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USD TRY Paritesi Yorumu

USDTL 5.45-5.50 aralığında yatay

USDTL kuru 5.45-5.50 aralığındaki seyrini koruyor. Bugün için ABD ‘den açıklanacak veriler ve Türkiye’den işsizlik oranı takip edilecek. Verilerin kur üzerinde yeni bir hareket yaratması beklenilmiyor. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Kurdaki tedirginlik sürüyor.

USD/TRY Teknik Analiz: USDTL kuru ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Kur, 5.40 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece düşüşünde zorlanabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 5.40 seviyesinin altında 5.35 / 5.37 seviyeleri takip edilebilir. Kur için yukarıda en yakın direnç 5.50 olarak izlenebilir.

14.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Dün 5,48 seviyesine kadar yükselen USD/TL’de kapanış 5,45’ten gerçekleşti. Dolar endeksi (DXY) dünkü sert düşüşün ardından bu sabah toparlanma eğilimindeyken, TL ile birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah sınırlı da olsa baskı altında. Çin’de bugün sanayi üretiminin beklentilerden zayıf geldiğini bununla birlikte yatırımların güçlü seyrettiğini gözlemledik. Yurtiçinde ise Ocak ayı sanayi üretimi verisi takip edildi. Ocak ayında sanayi üretimi %7,3 azaldı. Beklenti %7,55 daralma yönündeydi. USD/TL’de 5,49 – 5,44 bant hareketi görülebilir. Bugün saat 14.30’da mart ayına ait TCMB beklenti anketi açıklanacak. Yurtdışında ise TSİ 15:30’da ABD’de ise şubat ayına ilişkin aylık ve yıllık bazda ithalat ve ihracat fiyat endeksleri verileri açıklanacak. Ayrıca, ABD’de TSİ 17’de yeni konut satışları ve TSİ 15’de inşaat izinleri de açıklanacak. Ek olarak, İngiliz Parlamentosu, Anlaşmasız Brexit düzenlemesini 308’e karşı 312 oyla reddetti. İngiltere Parlamentosu’nda bugün bir oylama daha yapılacak.

13.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

TL dün, petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi nedeniyle diğer gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini Nisan ayında günde 7 milyon varilin altın indireceğini ifade etmesi sonrasında yükseliş eğilimine dün gün içerisinde de etti (Suudi Arabistan’ın Şubat ayı petrol üretimi günlük 10,14 milyon varil). Ayrıca, Venezuela’daki elektrik kesintilerinin petrol üretimini aksattığına dair gelen haber akışı da fiyatlardaki yükselişte etkili oldu. Brent petrol varil başına 67,30$ seviyesi üzerine yükselirken, ham petrol fiyatları ise varil başına 57,40$ seviyesine çıktı. Brent petroldeki yükseliş ile birlikte TL öğle saatlerinde diğer gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışarak USDTRY paritesinin 5,45 seviyesi üzerine yükselmesinde etkili oldu.

11.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi

USD TRY Yorumu

Cuma günü ABD’de açıklanan Şubat ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi, 180.000 olan piyasa beklentisinin oldukça altında gelerek 20.000 oldu. Bunun yanı sıra, yine aynı saatte açıklanan Şubat ayı Ortalama Ücret Artışları verileri aylık bazda %0,4, yıllık bazda ise %3,4 artış kaydederek piyasa beklentisinin üzerinde bir artış kaydederken, İşsizlik Oranı ise Şubat ayında %3,9’dan ,8’e geriledi. Cuma günü piyasa beklentilerinin üzerinde bir performans sergileyen cüret artışları ve işsizlik oranı verilerine rağmen, Tarım Dışı İstihdam verisindeki olumsuz performans nedeniyle dolar endeksinde kısmi bir düşüş hareketi oluştuğunu gördük. Endeksteki gerilemede önceki gün görülen sert yükseliş sonrasında yaşan aşağı yönlü düzeltme hareketi de etkili oldu, zira Tarım Dışı İstihdam verisi dışında diğer ABD verileri gayet olumlu bir tablo ortaya koymakta. Dolar endeksindeki düşüş hareketi ile birlikte USDTRY paritesinde ise 5,43 seviyesine doğru bir geri çekilme yaşandı. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibarıyla 5,44 seviyesinden işlem görüyor.

07.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Dolar Hedefimize Geldi, Şimdi Ne Bekliyoruz, Dolar Ne Olur? Tunç Şatıroğlu

Seçime Kadar ve 2019 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri, Tonguç Erbaş Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş’ı ziyaret ettik ve kendisinde dolar yorumlarını dinledik. Seçime kadar dolar kuru ne olur, seçimden sonra dolar çıkar mı düşer mi? 2019 yıl sonunda dolar kuru ne olur? Dolar ne kadar çıkabilir? Tonguç Erbaş, bu soruları Kanal Finans izleyicileri için yanıtladı.

06.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Dolar TL Paritesi USD TRY Yorumu

Dolar endeksi dün, ABD’den gelen güçlü veri akışı ile birlikte değer kazanmaya devam ederek yükselişini beşinci güne taşıdı. Dün akşam saatlerinde açıklanan verilere göre ABD’de Şubat ayı ISM Hizmet Endeksi verisi 59,7’ye yükselerek piyasa beklentileri üzerinde gerçekleşti. Verinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından dolar endeksi yükselişini hızlandırarak 97 seviyesine ulaşırken, USDTRY paritesi ise 5,40 seviyesi üzerini test etti. 5,40 seviyesi üzerini test etmesinin ardından yükselişinin ufak bir kısmını geri alan kur, bu sabah saatleri itibarıyla 5,39 seviyesi civarında seyrediyor. Dolar endeksinin ise 96,90 seviyesi üzerinde seyrettiği ve üçlü görünümünü koruduğu görülüyor. Bu sabah saatleri itibarıyla gelişen ülke para birimlerinde satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu ve TL’nin orta sıralarda yer aldığını görmekteyiz.

05.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Dün baskı altında kalan TL günü hafif değer kaybıyla tamamladı. Dün enflasyon verisi sonrasında bir miktar oynaklık artsa da, 5,40’ın üzerinde kurun kalıcı olamadığı izledik. Bu sabah ise yatay bir görüntü sergileyen kur, yarınki TCMB toplantısı öncesinde bu eğilimini sürdürebilir ve 5,35 – 5,41 bölgesinde dalgalanabilir. Ki halihazırda küresel piyasalar da, Avrupa Merkez Bankası toplantısı, ABD tarım dışı istihdam verisi gibi gelişmeler öncesinde bekleme moduna geçmiş gözüküyorlar. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde de net bir hareket gözlenmiyor. Bu sabah, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için kredi notu hareketi içermeyen dönemsel gözden geçirmesine ilişkin yayımladığı sonuçlar takip edildi. Moody’s, Türkiye’nin ekonomik gücünün kredi notunu desteklediğini belirtti. Diğer bir takip edilen gelişme ise Trump’ın açıklamaları oldu. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye’yi çıkarmak istediğini açıkladı. Son olarak veri tarafında, bugün küresel çapta hizmet PMI’lar ön plana çıkıyor.

04.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Geçen hafta da negatif ayrışan TL, haftalık bazda %1 oranında değer kaybetti. Bu sabah küresel risk pozitif ortamda hafif de olsa yükseliş eğilimi ile başlayan TL, sabahtan açıklanan ve %0,40 olan beklentilerden daha düşük gelen Şubat ayı enflasyon verisi ile birlikte bu eğilimini korudu. (Şubat ayı enflasyonu %0,16 olarak gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon %19,67 oldu.) Ancak oynaklığın bir miktar arttığı kurda düşüş eğilimin sınırlı kaldığını izliyoruz. Bu fiyatlama Çarşamba günkü TCMB toplantısı öncesinde temkinli modun korunacağına işaret olabilir. Her ne kadar politika faizinde bir değişiklik beklenmese de, beklentilerin altında kalan enflasyon verisi sonrasında, piyasalar bir miktar da olsa nisan ayında ilk faiz indirimi fiyatlamasına girebilir ki bu da kurda oynaklığı biraz daha artırabilir.

Dolar Yorumları 02.03.2019

Dolar Stratejisi, Buradan Dolar Alınır mı? Beste Naz Süllü Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü Kanal Finans izleyicileri için dolar yorumunu paylaştı. Dolar stratejisi nasıl olmalı, buradan dolar alınır mı? Dolar ne zaman yükselecek. Önümüzdeki günlerde dolar ne olur? Beste Naz Süllü sizin için anlattı.

28.02.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Dolar Stratejisi, Buradan Dolar Alınır mı? Beste Naz Süllü

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü Kanal Finans izleyicileri için dolar yorumunu paylaştı. Dolar stratejisi nasıl olmalı, buradan dolar alınır mı? Dolar ne zaman yükselecek. Önümüzdeki günlerde dolar ne olur? Beste Naz Süllü sizin için anlattı.

27.02.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik iyimser hava küresel piyasalar üzerindeki etkisini hafifletirken dün dikkatler Fed Başkanı’nın ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in açıklamalarındaydı. Powell, son dönemde açıklanan zayıf verilerin ABD’deki güçlü ekonomik büyümeyi aşağı çekemeyeceğini, ancak merkez bankasının bundan sonraki faiz artırım kararlarına “sabırlı” yaklaşacağını ifade etti. Powell “çelişen sinyaller” nedeniyle faiz artırımlarının devam etme ihtimalinin azaldığını ve bu durumun olumlu ekonomik görünüm üzerinde belirsizlik yarattığını belirtti. Diğer taraftan, Başbakan May ise Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda Brexit’in ertelenmesini isteyeceğini söyledi. Bu durum anlaşmasız ayrılığı zayıflatan bir gelişme olarak olumlu algılandı. Brexit’in ertelenmesi ihtimali küresel piyasalara destekleyici bir unsur olurken dolar tl’de kapanış 5,30’un hafif üzerinde gerçekleşti.

26.02.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Dolarda Yön Ne Olur? Tunç Şatıroğlu

Seçime Doğru Dolar Ne Olur? Erkin Şahinöz Ekonomist Erkin Şahinöz ile gerçekleştirdiğimiz video görüşmesinde kendisinden seçime kadarlık süreçte dolar kurunun ne olabileceği hakkındaki yorumlarını dinledik. Seçime kadar dolar artar mı? Para girişi sürerse dolar düşer mi? Dolar neden artıyor, dolar üzerinde baskı yapan faktörler nedir? Hangi seviyelerin geçilmesi dolar kurunun artışında kritik önem taşıyor.

Dolar Yorumları: Dolar Yorum - Euro Yorumları

Dolar Yorumları: Dolar Yorum - Euro Yorumları

Dolar Yorumları: Dolar Yorum - Euro Yorumları

Dolar Yorumları: Dolar Yorum - Euro Yorumları

Oy Oran 4.5 ( 1 Oy Oran)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar