Teknoloji Haberleri

2016’da Çok Konuşulan Teknolojiler

2016’da Çok Konuşulan Teknolojiler. Evet nerde kalmıştık, en son hatırlarsanız gündem teknolojilerini konuşuyorduk. Bu yıl giyilebilir teknoloji yine çok konuşuldu. “Üstünde ne var?” sorusunun cevabı teknoloji ile karşılık buluyor. Saat, gözlük, lens, ayakkabı, eldivenler teknoloji ile iletişime başladı. Bir sonraki step moda tutkusundan dolayı büyük markaların bu işin içine girmesi ve şıkılaştırmaya çalışması olacaktır tahminimce.

2016’da Çok Konuşulan Teknolojiler
Artırılmış gerçeklik sayesinde 3D, IMAX kalitesindeki filmler ayrı bir dünyaya taşınacak. Katil arkanda diye bağıramayacağız, çünkü hangimizin arkasında kalacak kısmı fena bir konu. Hele bir de doğa belgesellerini düşünsenize. Aslanlar, filler yanı başınızda. Turizmde de bir devir olacak sanırım. Bir ülkeye gidip kendi gözümüzle görelim kısmı evimizde gerçekleşebilecek rahat koltuğumuzdan kalkmadan.
Bitcoin, blockchain havalarda uçuştu bu yıl. İşin içine finans dünyası girince hepiniz eminim konudan soğudunuz ama dijital para gümbür gümbür geliyor. Paralar yastık altına gelecekte zor girecek gibi. Dolar günü, altın günü çok eskilerde kalacak. Blockchain epey zor bir konu, anlayana ödül verseler yeridir. Ayrı bir yazımda bu konuya detaylı değineceğim. Ama şu sıralar bu konuyu biliyor gibi davranmanız işyerinde size baya bir hava katacaktır.
Müşteri deneyimi bu yılın en ateşli konusu. Ödül verilse direkt bu konuya gider. Her yere less is more yani az olan çoktur trendi yayıldı. Tüm dijital dönüşümler bunun üzerine kuruldu. Konu ne olursa olsun hayatta bu kadar karmaşa varken kolay olan hizmet hepimizin tercihi oldu. Zamanında biz pazarlamacılar ürün geliştirirken keep it simple stupid (kibarca anlamı çok çok kolay olsun) derdik, şimdi afili afili “less is more” diyoruz. Millenial kuşağı ile birlikte kullanıcı alışkanlıkları ve müşteri segmentasyonu değişti.

Yakın zamanda yeni kuşaklar için eğitim sisteminde değişiklik ve sistemin teknoloji ile entegrasyonu kaçınılmaz gerçek. Yükselen teknolojinin beraberinde getirdiği yeni iş modelleri için ne mezunu olmak gerekiyor sorusunun tek bir cevabı yok artık. 2017’nin bu konular odağında geçeceğini tahmin ediyorum. Şimdilik benden bu kadar, sevgiler, saygılar,

 

 

 


Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar