Ekonomi Haberleri

2016’da Bankacıları neler bekliyor ?

Yeni oluşan siyasal istikrarla beraberinde Türkiye’nin global yatırımcılar için cazip yatırım alanlarından biri olacağını dile getirmekte olan Türkiye finans sektörünün aktörleri, bu durumun finansal verilere olumlu yansıyacağını söylenmekte.

JEOPOLİTİK RİSK DEVAM ETMEKTE

2016 yılını Akşam Ekonomi’ye değerlendiren banka genel müdürleri gelecek yıl için yüzdesel oranda 3-4 arası büyüme olarak, yüzdesel oranda 7-7.5 enflasyon, yüzde 10 işsizlik öngörülmekte. Gelecek yıl için en büyük riskin jeopolitik sorunlar olacağına dikkat çeken bankacılar için FED’in faiz kararı, Çin ve Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama, Suriye sorunu da risk oluşturmayı sürdürecek. Küçük ve büyük yatırımcılara 2016 yılına yönelik önerilerde de bulunan bankacılar, gelecek yıl TL cinsi varlıklara yatırımlara yoğunlaşmalarını söylenmek.

ALTERNATİF ARAÇLARA DİKKAT EDİLMELİ

2016’da kısa olan ortalama yatırım sürelerini risk ve getiri beklentilerine uygun ürünlerle çeşitlendirmeleri önerisinde bulunan bankacılar, bu konuda, TL cinsi yatırım araçları, katılım fonları, altın ürünleri ve bireysel emeklilik hesaplarının bireysel yatırımcılar için alternatif yatırım araçları olacağını belirtiyorlar.

Büyüme yüzde 4’ün üzerinde olabilir

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise şunları belirtti, “Bireysel yatırımcılar birikimlerini, uzun dönem döngüleri göz önünde tutarak ve aldıkları risklerin farkında olarak yatırım araçlarında değerlendirmeli. Orta Vadeli Program’da hedeflenen yüzde 4’ün de üzerinde bir büyüme rakamına ulaşılması mümkün. 2016 yılı sonunda yüzde 7 civarında bir enflasyon düzeyi bekleniyor. 2016 yılında işsizliğin yüzde 10 civarında seyrini olası olarak değerlendiriyoruz” diye sözlerine ekledi.
[poll id=”12″]

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar