Araştırma İnceleme

2016 – 2017 Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi?

2016 – 2017 Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi?

 

 

2016-2017 yıllarında kredi faizlerinin düşüp düşmeyeceği sıklıkla karşılaşılan bir soru olup cevabı sadece bilgi birikimine değil teknik analiz ve değerlendirmelere, sonrasında ise ülkemizde yaşanan ekonomik, siyasi ve buna benzer gelişmeler ışığında cevaplanması gereken bir konudur. 2016 yılı içerisinde de faiz oranlarının belirlenmesinde dönem dönem bu gelişmelerin etkili olduğunu ve faizlerde artışlara ve kısıtlı da olsa azalmalara sebebiyet verdiğini bilmekteyiz. 2016 yılı başındaki siyasi belirsizlikler, genel seçimlerin sonuçsuz kalmasından ve ikinci bir genel seçimin olmasına kadar geçen dönem ülkemizdeki siyasi belirsizliklerin ve ekonomiyi etkileyen etmenlerin başında gelmektedir.

Buna paralel olarak sınırlarımızda yaşan savaş durumları ve bunun neticesinde yaşamış olduğumuz mülteci problemleri, Rusya ile yaşamış olduğumuz uçak düşürme krizi ve bunun neticesinde iki ülke arasındaki ekonomik yaptırımlar da bu olumsuz gelişmelerin başında yer almaktadır. Bu gelişmeler bazında kredi değerlendirme kuruluşlarının ülkemiz kredi notundaki olumsuz görüşleri de ülkemizde ekonomik sorunların yaşanmasını desteklemekte bu da bankaların kendilerini savunma pozisyonunda tutmalarını yani kredi faiz oranları gibi konularda artırımlara gidilmesini ve katı uygulamalar takip edilmesini tetiklemiştir.

Özet olarak bankaların kendilerini savunma pozisyonlarından çıkarmaları için olumlu ekonomik gelişmeleri takip etmek gerekmektedir. Ülkemiz son dönemlerinde iç veya dış kaynaklı olumsuzluklar ise yavaş yavaş son bulmaktadır. Rusya ile yaptırımların sona erdirilmesi için atılan adımlar bunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Yani bu olumlu hava devam ettiği müddetçe bankaların faizlerde indirimlere başlayacağı ve ülke içi ekonomide alım gücünü destekleyeceği aşikardır. Öyle ki Merkez Bankasının son dönemlerdeki faiz indirim kararları da bu durumu desteklemektedir. Faizler düşmeye başladı son olarak konut kredisi faiz oranları 0.95 olarak belirlendi.

 

[poll id=”3″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar