Gündem

Yurt dışı ÜFE Ocak ayında yükseldi

Yurt dışı ÜFE Ocak ayında yükseldi

Yurt dışı ÜFE Ocak ayında yükseldi. Ocak ayında yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,39 artış görüldü. Bu zaman döneminde ise en fazla yükseliş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşirken, en fazla düşüş ise tütün ürünleri ve bilgisayarlar ile elektronikte gerçekleşmiş oldu. TÜİK, ocak ayına ilişkin yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı.

Yurt dışı ÜFE

Yurt dışı ÜFE ocak ayında arttı. Buna göre yer alan haberde ise, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak beraberinde yurt dışına ihraç edilmekte olan ürün ve malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), ocakta bir önceki aya göre yüzde olarak ise 0,39, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 0,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzdelik 12,09 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,75 yükseliş göstermiş oldu.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişim oranları ise; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,07 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,40 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla yükseliş kok ve rafine petrol ürünlerinde

Önceki aya kıyas yapacak olursak en fazla yükseliş; yüzde 3,44 ile kok ve rafine petrol ürünleri olurken, yüzde 2,78 ile temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları, yüzde olarak 2,72 ile metal cevherlerinde izlemiş oldu. Buna karşılık tütün ürünleri yüzde 3,51, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler yüzde 2,05, diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri yüzde 1,47 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olarak görüldü.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar