Gündem
Neler Oluyor?

Yoksulluk sınırı giderek yükseliyor

Yoksulluk sınırı giderek yükseliyor

Yoksulluk sınırın yükseliyor. Türk-İş’in hazırlamış olduğu rapora göre yer alan haberde ise, yoksulluk sınırı bu yılın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık olarak 800 TL artış göstermiş oldu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Temmuz 2018’e dair “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasını açıkladı. Temmuz sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 738 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.662,46 TL olarak görüldü. Geçen yıl temmuz ayında ‘açlık sınırı’ bin 497, yoksulluk sınırı ise 4 bin 878 TL olarak belirtilmişti.

Ayrıca bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136 TL olarak hesaplandı.

“GEÇİM ŞARTLARI İYİLEŞMİYOR”

Türk-İş raporunda yer alan açıklamada ise; “Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor” ifadeleri yer almış oldu.

TÜİK’in açıklamış olduğu son rakama göre, haziran ayında ise TÜFE yıllık 15.39 olarak gerçekleşmiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar