Gündem

Yoksulluk sınırı 5 bin TL’yi geçti

Yoksulluk sınırı 5 bin TL’yi geçti

Yoksulluk sınırı 5 bin TL’yi geçti. Yoksulluk sınırı giderek yükseliyor. Ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ise tam 1544, yoksulluk sınırı 5 bin 30 lira olarak olarak görüldü.

Yoksulluk sınırı giderek yükseliyor. TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından otuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılmakta olan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının ekim ayı sonuçları açıklaması yapıldı.
Araştırma sonuçlarına göre yer alan haberde ise; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 544 lira, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) ise 5 bin 30 lira olarak görüldü.

Yoksulluk sınırı
Yoksulluk sınırı

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 927 lira olarak gerçekleşti. Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gerekmekte olan asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,43 artış görüldü.
TÜRK-İŞ hesaplamasına göre yapılan incelemede ise; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için bunun beraberinde ise yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 22 TL, yılbaşına göre 112 TL ve geçen yılın aynı ayına göre 139 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 71 TL, yılbaşına göre 365 ve geçen yılın aynı ayına göre 452 TL yükseliş gösterdi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar