Gündem

Yoksulluk sınırı 5 bin 262 liraya yükseldi

Yoksulluk sınırı 5 bin 262 liraya yükseldi

Yoksulluk sınırı 5 bin 262 liraya yükseldi. Türk-İş’in araştırmasına göre yer alan haberde ise, ocak ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 615, yoksulluk sınırı 5 bin 262 liraya artış görüldü.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması”nın ocak ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre yapılan incelemede ise, ocak ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade etmekte olan rakam “açlık sınırı”, bin 615 lira olarak belirlenmiş oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 5 bin 262 lira oldu.

Açlık sınırı geçen aya göre 7 lira, geçen yıla göre 136 lira artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 24 lira, geçen yılın ocak ayına göre ise 444 lira artış gösterdi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 998 lira 88 kuruş hesaplandığı ocak ayında, Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gerekmekte olan asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde olarak 0,46 artış göstermiş oldu.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla yükseliş oranı, baz etkisiyle, yüzde 9,22 olurken, yıllık ortalama yükseliş ise yüzde 9,71 olarak hesaplanmış oldu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar