• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319014,499
  % 1,59
 • BIST 100
  %

Yatırım Kredisi Nasıl Alınır?

Yatırım Kredisi Nasıl Alınır?

Yatırım Kredisi Nasıl Alınır? Hangi bankalar yatırım kredisi veriyor? Faiz oranları ve vade oranları kaç? Gerekli belgeler nelerdir?

İşletmeler hayatta kalmak ve işlerini büyütmek amaçlı; her zaman finansmana ihtiyaç duyarlar. Bu finansman da işletmenin büyüklüğü, kapasitesi, cirosu, istihdam yaratması sektörel niteliği gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. İşletmelere devlet hem teşvik vererek sektörü canlandırma, atıl kapasiteyi harekete geçirme hem de ihracatı ve istihdamı artırma amaçlı olarak dönemsel teşvik verirler.

Bu işletmeler noktasında can suyu niteliğinde olan kredilerdir. Bu kredileri kullanmak isteyen firmalar faaliyetine göre gerekli belgeleri ile müracaat ederler. Yatırım kredisi nasıl alınır? En güzel cevap kredide etkin olan pek çok faktör burada da geçerlidir. Banka kredi müracaatından sonra işletmeyi her açıdan derinlemesine analiz eder.

Yatırım kredisi nasıl alınır? Sorusu da bu noktadan sonra cevabını bulmaktadır. Bankaca işletmenin sicili ödeme kapasitesi, bilançosu gibi etkenler yatırım kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını içerisinde barındırmaktadır. İşletmelerin; sabit kıymet alımında, tevside, sıfırdan ve yenileme yatırımlarında ihtiyaç duydukları bu kredi yatırım kredisi nasıl alınır ele alındığında en güzel örnek teşkil etmektedir.

Yatırım Kredisi Nedir?

 Firmaların işletme sermaye ve geliştirdikleri projelere destek mahiyette kullandırılan kredilerdir. Kısaca yatırımların finansmanı için uzun vadeli verilen kredilerdir. Ekonominin büyümesine katkı sağlayan istihdam yaratan şirketlere teşvik belgesi olması fark etmeksizin verilen kredilerdir. Bu kredi limiti genel manada kurumsal ve nitelikli yatırımcılar içindir. En az 500000 ve en fazla 10000000 dolar ya da muadili olarak kullandırılmaktadır. Üst limit projeye göre değişiklik göstermektedir.3Vde olarak 3 yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadelidir. Türk lirası ya da yapancı para cinsinden de işletmelere kullandırılmaktadır

 Yatırım Kredisi veren Bankalar

Yatırım kredisi veren bankalar
Yatırım kredisi veren bankalar

 Ülkemizde BDDK’dan lisans almış mevduat kabul eden bankaların tamamına yakını bu krediyi kullandırmaktadır. Yatırım kredisi veren bankaları somut olarak ifade edecek olursak; Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası. Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası belli başlı yatırım kredisi veren bankalar arasındadır.

Yatırım Kredisi Faiz Oranı

Yatırım Kredisi Faiz Oranı
Yatırım Kredisi Faiz Oranı

 Bu kredide faizler vade uzun olduğundan sabit, değişken, ya da libor, trlibor ve ya euribora endeksli olarak değişmektedir. Ödemesiz dönem içerisinde olmak üzere 3 ya da 6 ayda bir tahakkuk ile tahsili gerçekleştirilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.