Forex Haberleri
Neler Oluyor?

VİOP’ta Nemalandırma Nedir?

VİOP’ta Nemalandırma Nedir?

VİOP’ta Nemalandırma Nedir? VİOP’ta Nemalandırma Nedir? VİOP’ta nakit teminatlara yapılmakta olan faiz ödeme sistemine, nemalandırma adı verilmektedir. Örnek verecek olursak 10 bin lira ile yatırım yapıyorsunuz. Bu paranın ne kadarını kullanırsanız kullanın fark etmiyor, hesabınızdaki mevcut nakit bakiye üzerinden nemalandırılırma işlemi yapmış olursunuz. Kısacası 10 bin liranın 4 bin lirasıyla işlem yapıyor ve 6 bin lirası boşta olsa bile 10 bin lira üzerinden nema ödemesi almış olursunuz böylece. Böylece hesabınızdaki rakam 10 bin lira nakit para için faiz getirisi elde etmiş olursunuz.

Nemalandırma Nedir?

Yatırım hesabınızdaki para miktarının Takasbank aracılığıyla saklanıyor. VİOP’ta nakit hesaplara bunun beraberinde ise, Takasbank Fon Yönetimi‘nin limitleri dahilinde nemalandırma işlemi gerçekleşmektedir. İşte bu da vadeli piyasanın avantajları arasında yer alır.

VİOP’ta Nemalandırma Nasıl Yapılır?

VİOP’ta Nemalandırma Nasıl Yapılır? Takasbank tarafından yapılmakta olan nemalandırma işlemi, hesabınızda bulunan nakit para üzerinden o günün şartlarına göre hesaplama işlemi yapılıp, 1 iş günü sonra aktarımı işlemi yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi VİOP başlangıç teminatları, Borsa İstanbul tarafından belirlenmektedir. Yatırımcının ise hesabında en az başlangıç teminatı kadar ortalama para bulundurması gerekli. Takasbank da tutulan bu parayı nemalandırarak yatırımcıya ek gelir imkanı sağlamaktadır.

 

Nemalandırma işlemi sadece Türk lirası kuru üzerinden yapılmaktadır. Döviz teminatlarda ise böyle bir işlem bulunmamaktadır. İşlem saatleri ise sabah 09:00 – 09:30 arasında tamamlanan nemalandırma işlemi bunun beraberinde ise, 15:40’tan sonra hesaba yatırılan nakit teminatlar için uygulanmamaktadır. Bununla birlikte işlem o günlük faiz oranı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

VİOP’ta Nemalandırma Nedir?

VİOP’ta nakit teminatlara yapılmakta olan faiz ödeme sistemine, nemalandırma adı verilmektedir. Örnek verecek olursak 10 bin lira ile yatırım yapıyorsunuz. Bu paranın ne kadarını kullanırsanız kullanın fark etmiyor

Kullanıcı Oyu: 4.17 ( 3 Oy Verildi)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar