Gündem

Vergi indirimi yarın son gün

Reklam

Vergi indirimi yarın son gün

Vergi indirimi yarın son gün Beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimleri yarın bitiyor.

Vergi indiriminde yarın son gün. Bakanlar Kurulu kararları ile piyasaları canlandırmaya yönelik olarak ise tedbirler kapsamında alınan ve beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerinde uygulanan vergi indirimleri için son gün yarın ve bugün itibari ile beyaz eşyada satışlar yoğunlaştı.
Vergi indiriminin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) tekrar yüzde 8’den 18’e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi (ÖTV) de sıfırdan yüzde 6,7’ye yükselmiş olacak. 150 metrekarenin üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 8’e düşürülen KDV oranı da yüzde 18’e artış göstermiş olacak.

GEÇİCİ VERGİ İNDİRİMLERİ İÇİN SON GÜN 30 EYLÜL
Mart ayındaki Bakanlar Kurulu kararıyla tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve iş yerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15 olarak belirlenirken bunun beraberinde, bu oran ekim ayından itibaren eski haline dönmüş olacak.
Bu yılın şubat ayında beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV, 30 Nisan’a kadar sıfıra çekilmiş, mobilyada ise KDV oranı yüzde 8’e düşürülmüştü.
Sektördeki olumlu sonuçlar ve bu tedbirlerin devam etmesine ilişkin taleplerin etkisiyle söz konusu vergi indirimlerinin süresi 30 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Geçen yılın eylül ayında başlayıp 2017 Mart sonunda biten konut teslimlerinde KDV indiriminde de şubat ayında süre uzatımına gidilmişti.

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar