Forex Haberleri
Neler Oluyor?

Varlık Finansmanı Fonu

Varlık Finansmanı Fonu

Varlık finansman fonu ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler karşılığında toplanan paralarla, VDMK sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esaslarına göre oluşturulan mal varlığıdır. Fonun TC sınırları içerisinde kurulması zorunludur. Fonun tüzel kişiliği yoktur. Fon mal varlığı kurucusunun, hizmet sağlayıcının ve kaynak kuruluşun mal varlığından aykırıdır. Fona ve fondan yapılacak her türlü ödeme ve harcama için bir banka nezdinde Kurucunun diğer hesaplarından ayrı olarak bir hesap açılır.

Varlık Finansmanı Fonu nedir? 

Fon süreli olarak veya süresiz olarak kurulur. Fon doğrundan aktarım veya dolaylı aktarım usullerinden biri ile yönetilir. Doğrudan aktarım, fon portföyünde yer alan varlıklardan elde edilen, ödeme planına bağlı olan veya olmayan nakit akımlarının Tebliğ kapsamında gerekli kesintiler yapıldıktan sonra Fon bünyesinde beklemeksizin doğrudan VDMK sahiplerine aktarılmasıdır. Dolaylı aktarım usulünde ise, fon portföyünde yer alan varlıklardan elden edilen, ödeme planına bağlı olan veya olmayan nakit akımlarının ‘Tebliğ kapsamında gerekli kesintiler yapıldıktan sonra VDMK sahiplerine aktarılmadan önce Fon iç tüzüğü ve izahnamede belirtilen esaslar çerçevesinde Fon bünyesinde bekletilmesi mümkündür. VDMK ödemeler tamamlandıktan sonra itfa edilir.

#Konu ile ilgili görüş ve önerileriniz için yorum yaparak sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacağız.

Varlık finansmanı fonu

Varlık finansman fonu, ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler karşılığında toplanan paralarla, VDMK sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esaslarına göre oluşturulan mal varlığıdır.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

10 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar