Para piyasası

Türkiye’nin risk primi 3 ayın zirvesinde

Türkiye’nin risk primi 3 ayın zirvesinde

Türkiye ve Rusya’nın kredi iflas takası primleri olarak (CDS) emtia fiyatlarındaki değer kaybı ve küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına yönelik endişelerle son ayların en yüksek rakamına yükselirken, Güney Afrika’nın CDS’leri yaklaşık olarak yedi yılın zirvesine yükselmiş oldu.

Türkiye’nin borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyetini göstermekte olan beş yıl vadeli CDS’leri Markit verilerine ve analizlerine göre Cuma günü kapanışa rakamına göre 2 baz puan yükselişle 314 baz puana yükselerek Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Rusya’nın 5 yıllık CDS’leri ise 3 baz puan yükselişle 396 baz puana artış yaşayarak Ağustos ayından bu yana en yüksek düzeye çıkmış oldu. Güney Afrika’nın CDS’leri ise 3 baz puan yükselişle 380 baz puana çıkarak Mart 2009’dan bu yana en yüksek rakamı gördü. Petrol fiyatları İran’a yönelik yaptırımların hafta sonunda kaldırılmasının sonrasında ise ülkenin petrol ihracatının artacağı beklenti ve tahminleriyle 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye düşüş gösterirken küresel büyümenin yavaşlayacağı endişeleri ise diğer emtia fiyatlarında düşüşe sebeb oldu.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar