Gündem

Türkiye’nin risk primi 2,5 yılın zirvesinde

Türkiye’nin risk primi 2,5 yılın zirvesinde

Türkiye’nin risk primi 2,5 yılın zirvesinde yer alıyor. Türkiye ve Güney Afrika’nın 5 yıllık risk primi olarak yapılan incelemede ise (CDS) ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimiyle yükseldi. Türkiye’nin risk primi Eylül 2015’den beri en yüksek rakamını gördü.

Türkiye ve Güney Afrika’nın beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primleri yatırımcıların Çin ve ABD arasındaki artan ticaret gerilimini dikkatle izlemeleriyle sırasıyla Eylül 2015 ve Aralık 2016’dan bu yana en yüksek rakamına arttı.

Gelişmekte olan ülke piyasaları, ticaret savaşının küresel büyümeyi durduracağı ve gelişmekte olan piyasa ihracatçılarını için engel oluşturacağı yönündeki endişelerle satış baskısı altında kaldı.

Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’ler IHS Markit verilerine göre yapılan analizde ise dünkü kapanışa kıyasla 4 baz rakamında artış göstererek iki buçuk yılın zirvesi olan 329 baz puanı görürken bunun beraberinde ise, Güney Afrika’nın beş yıllık CDS’leri ise dünkü kapanışa kıyasla 11 baz puan artışla bir buçuk yılın en yüksek seviyesi olan 229 baz puana yükseldi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar