Gündem

Türkiye’nin elektrik ithalatı düştü

Türkiye’nin elektrik ithalatı düştü. Türkiye’nin elektrik ithalatında düşüş , ocak-mart döneminde yüzde 36 düşüş göstererek 30 milyon 594 bin 671 dolara gerileme gösterdi. En fazla elektrik ithal edilen ülkeler arasında ise Bulgaristan oldu.

 
Türkiye’nin elektrik ithalatı, ocak-mart döneminde yüzde 36 düşüş göstererek 30 milyon 594 bin 671 dolara gerileme gösterdi. En fazla elektrik ithal edilen ülkeler arasında ise Bulgaristan oldu.

Türkiye’nin elektrik ithalatı, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzdesel oranda 36 azalarak 30 milyon 594 bin 671 dolara düştü.

Son dönemde elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi, ithalat faturasının azalmasında etkili oldu.

Dış ticaret istatistiklerinden yapılan inceleme ve analizlere göre ise, geçen yılın ocak-mart döneminde Yunanistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’dan toplam 946 milyon 218 bin kilovat saat elektrik alındı. 2017’nin aynı döneminde bu ülkelerden alınan elektrik miktarı yüzdesel olarak ise 46 düşüş göstererek 504 milyon 443 bin kilovat saate gerileme gösterdi.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar