Gündem

Türkiye gaz ithalatında üçüncü

Türkiye geçen yıl Avrupa ülkeleri arasında yer alan en fazla sıvılaştırılmış doğalgaz ve boru gazı ithalatı yapan üçüncü ülke olarak görüldü.

 

 

Türkiye geçtiğimiz yıl Avrupa ülkeleri arasında en fazla sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve boru gazı ithalatı yapan üçüncü ülke olarak yerini aldı.
“BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu’na” göre yer alan raporda ise, küresel doğalgaz ticareti geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 artışla 704 milyar metreküpe ulaşmış oldu. Raporda, Türkiye’nin, Rusya ve Cezayir’den yüksek miktarda doğalgaz ve LNG satın aldığı belirtilmiş olundu.
Türkiye geçtiğimiz yıl boru hatlarıyla doğalgaz ticaretinde Avrupa ülkeleri içinde Almanya ve İtalya’nın sonrasında ise üçüncü sırada yer aldı. Almanya geçen yıl 104 milyar metreküple Avrupa’da en fazla boru gazı ithal eden ülke olarak görüldü. İtalya 50 milyar metreküple Avrupa’da ikinci en fazla boru gazı ithalatı yapan ülke olurken, Türkiye ise 39,7 milyar metreküple üçüncü sırda yer almış oldu.
Türkiye’yi 35,9 milyar metreküple Fransa ve 30,2 milyar metreküple Hollanda izlemiş oldu.
LNG’DE DE ÜÇÜNCÜ

Avrupa’da en fazla LNG ithalatı yapan ülke 13 milyar metreküple İspanya yer alırken, onu 12,8 milyar metreküple Birleşik Krallık izlemiş oldu. Türkiye de geçen yıl toplam 7 milyar 500 milyon metreküple Avrupa’da en fazla LNG ithal eden üçüncü ülke olarak görüldü.

 

[poll id=”2″]

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar